Hlavní obsah

Cyklostezka u Lipna je opět o pár stovek metrů delší

4. 11. 2020, 15:22
Právo, Pavel Orholz

Přestože Lipensko zeje v těchto dnech prázdnotou a na návštěvníky kvůli koronakrizi nenarazíte, obce dál pracují na turistické infrastruktuře. Černá v Pošumaví prodloužila v těchto dnech unikátní cyklostezku, která vede z obce Hůrka do Černé v Pošumaví přímo vedle hráze a odděluje od sebe takzvané velké a malé Lipno.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Na původní úsek dlouhý 1,2 kilometru, který obec vybudovala loni, se aktuálně napojilo dalších téměř 800 metrů. Letošní stavební práce vyšly na 12 milionů korun, ve spojení s loňskými náklady si stavba cyklostezky už vyžádala více než 55 milionů korun.

„Nově vybudovaná část cyklostezky, kterou jsme aktuálně dokončili, je 740 metrů dlouhá a čtyři metry široká. Navázala na stávající úsek a vede po břehu jezera přímo do středu obce, kde se mohou turisté napojit na další cyklotrasy,“ uvedla starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková.

V loňském roce bylo nutné navozit k hrázi desítky tun kamení. Stezka se budovala vedle stávající hráze, proto byla cena stavby tak vysoká.

Lipensko zažilo rekordní sezonu

Cestování

Od letošního jara vyrazily na cyklostezku u Černé tisíce lidí. „Cyklostezka v Černé v Pošumaví se stala okamžitě jedním z nejoblíbenějších míst na Lipensku. Lemuje ji krásné dřevěné zábradlí a vypadá jako kilometrový balkon. Lidé se zde často fotí, natáčely se zde oblíbené Cyklotoulky,“ uvedl Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska.

„Očekáváme, že cyklisté teď nebudou jezdit po silnici 1. třídy, která vede skrze obec. Zvýšíme tím jejich bezpečnost a snížíme na minimum riziko dopravní nehody. Přes léto tu projede opravdu velké množství aut,“ řekla Pekárková.

Když cyklisté přijedou do Černé, pokochají se výhledem na Lipno, dojedou do středu obce, odkud mohou dále pokračovat a napojit se na stávající úsek cyklotrasy č. 33, ta vede do zdejší osady Muckov.

Nebo se nabízí také možnost dojet po další cyklostezce až do Frymburku. „Propojení s Frymburkem je nyní na kole o mnoho lepší. Budujeme tepnu, která bude spojovat celé Lipensko. Na letní sezonu přichystáme cyklomapu, aby se turisté mohli lépe orientovat,“ uzavřela starostka Pekárková.

Nejslabší podzim

Po rekordním létě zažívá Lipensko při další koronavirové krizi nejslabší podzim v historii. Zavřená je většina služeb a lidé jezdí jen ojediněle na své chaty.

„Je pravda, že v současné době tady turisté v podstatě nejsou. Doufáme však, že krize pomine a odstartujeme dobrou zimní sezonu. Zaznamenáváme poměrně dobrý zájem o skipasy,“ poznamenala mluvčí Skiareálu Lipno Olga Kneiflová.

Krizi ze středočeských památek odolaly jen Žebrák a Krakovec

Cestování

Reklama

Výběr článků