Článek
Nový zákon, který nepálské úřady aktuálně navrhují, by měl vést ke zvýšení bezpečnosti na nejvyšší hoře světa. A také ke snížení počtu horolezců, kteří se o výstup na vrchol v hlavní sezoně snaží. Informuje o tom server CNN.
Nepál je často kritizován za to, že vydává až příliš velké množství povolení pro výstup – v roce 2023 to bylo 478, loni 421. V takzvané zóně smrti, tedy ve výšce nad 8000 metrů, se pak mnohdy tvoří fronty, což je vzhledem ke sníženému množství kyslíku rizikové.
Podle navrhovaného zákona by horolezci dostali povolení pro výstup na Everest teprve po doložení důkazu, že už předtím v Nepálu vystoupali na alespoň jednu sedmitisícovku. Organizace zajišťující mezinárodní expedice naléhají na stát, aby povolil kteroukoli himálajskou horu přesahující 7000 metrů, nejen ty v Nepálu.
„To by nedávalo žádný smysl. Rád bych do toho seznamu zahrnul také další hory, které téměř dosahují 7000 metrů a jsou často využívané pro přípravu, jako například Ama Dablam, Aconcagua, Denali a další,“ uvedl Lukas Furtenbach z rakouské expediční společnosti Furtenbach Adventurech.
Podle něj by měli v Nepálu navíc pracovat i horští průvodci z jiných zemí, himálajský stát má totiž vlastních šerpů nedostatek. „Je důležité, aby měli náležitou kvalifikaci nezávisle na národnosti. V Alpách také pracují Nepálci s certifikací od Mezinárodní unie horských vůdců,“ doplnil pro Reuters.
Hor je na výběr dost, tvrdí úřady
Garrett Madison z americké expediční firmy Madison Mountaineering dodal, že zkušenost z jakékoli 6500metrové hory by byla lepším řešením než omezení výběru na nepálské vrcholy. „Je dost složité najít v Nepálu rozumnou horu kolem 7000 metrů,“ uvedl.
V Nepálu se podle dat místního turistického úřadu nachází 74 hor, které přesahují požadovanou výšku. Pouze malé množství z nich se však těší popularitě. „Jen pár z nich horolezce přitahuje,“ uvedl Tashi Lhakpa z nepálské expediční společnosti 14 Peaks Expeditions.