Hlavní obsah

Aplikace Živé hory ukáže turistům krajinu i historii Krušnohoří

1. 3. 2021, 11:27

V Karlovarském kraji dokončuje nezisková organizace Antikomplex projekt Znovuoživené Krušnohoří, který má podpořit místní cestovní ruch. Jeho výstupem bude interaktivní vzdělávací aplikace Živé hory, která díky vizualizacím připomene turistům zapomenutá místa a historii sedmi horských obcí v Krušných horách.

Foto: Profimedia.cz

Jednou ze zapojených obcí je také Boží Dar.

Článek

Minulý týden ve čtvrtek filmový štáb k česko-německému projektu natáčel propagační video, které uveřejní v březnu, poté by měla být oficiálně spuštěna aplikace i s videi. Uvedl to iniciátor projektu Petr Mikšíček.

„Cílem projektu je vytvořit sedm vycházkových okruhů v Krušných horách, vytvoření 40 vizualizací v českém a německém jazyce a vytvoření aplikace, která tyto vizualizace umí spustit a která v kapse každého člověka bude fungovat jako takový zájezd strojem času do dějin Krušných hor,” popsal Mikšíček.

Aplikace je zdarma

Projekt, který má oživit zaniklá místa v sudetské krajině Krušnohoří, je výsledkem česko-německé spolupráce. Týká se českých měst a obcí, jako jsou Ostrov, Jáchymov, Abertamy, Boží Dar, Loučná pod Klínovcem, a německých Annaberg-Buchholz a Breitenbrunn.

Na projektu, který trval asi pět let, se podílely také místní samosprávy a spolky. Náklady na něj se pohybují kolem deseti milionů korun, velkou část na něj přispěly evropské fondy.

Památník Terezín se otevřel zatím online

Cestování

Lidé si mohou aplikaci stáhnout na chytrých telefonech zdarma. Vizualizaci si následně načtou na informačních tabulích, a to v jedné ze sedmi zúčastněných obcí pomocí QR kódu.

„Návštěvník může v reálném světě spatřit již neexistující historické budovy či celé areály nebo se stát svědkem rozhovorů z minulých století. Touto rozšířenou realitou se lze procházet, rozhlížet se v ní či se s vytvořenými objekty vyfotit,” uvedl Mikšíček. Ve vizualizacích, které nabídnou i dobové scény, si zahrálo několik desítek herců, například i z chebského či karlovarského divadla.

Starosta města Boží Dar Jan Horník uvedl, že mají použité vizualizace také velký potenciál ve vzdělávání. „My na Božím Daru plánujeme využít vizualizace a trasy k vytvoření pracovních listů pro školy z okolí, aby mohly sloužit k výuce,” uvedl Horník.

Autoři mají v plánu dlouhodobý projekt dále rozšiřovat i na další pohraniční horské oblasti. Šetrný turismus, zapojení lokálních spolků a samospráv, zájem o historii i nové technologie mají podle Mikšíčka přispět k rozvoji zúčastněných regionů a jejich prosperitě.

Do olomouckého Vlastivědného muzea také online

Tipy na výlety

Reklama

Výběr článků