Hlavní obsah

Památník Terezín se otevřel zatím online

23. 2. 2021, 11:37
Právo, ČTK, koc

Nejnavštěvovanější památka v Ústeckém kraji, Památník Terezín, se otevřel v online prostoru. Zájem je o virtuální prohlídky i kurzy. Pandemie koronaviru se významně promítla do loňské návštěvnosti. Obvykle si prohlídku památníku a přilehlého Národního hřbitova nenechá během roku ujít bezmála 300 tisíc turistů, loni jich dorazilo jen 73 tisíc.

Foto: Profimedia.cz

Památník Terezín

Článek

„O výukové online programy jsme zaznamenali ve školách velký zájem. Od začátku roku už naše vzdělávací oddělení absolvovalo kolem 100 prohlídek,“ uvedl Stanislav Lada, mluvčí státní instituce, jejímž posláním je uchovávat památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace.

Zájem je také o virtuální procházku po pietních místech. „Systém má již přes 1000 unikátních přístupů. V brzké době bychom rádi spustili také placenou variantu, virtuální prohlídku s průvodcem,“ poznamenal mluvčí.

Termín tryzny je nejistý

Na harmonogramu tradičních akcí nechce vedení památníku nic měnit. „Jedna plánovaná již začátkem února dokonce proběhla, byla vysílána online a je k dispozici na našem YouTube kanálu. V březnu a dubnu počítáme se zahájením výstav, vždy budou přenášeny i s kulturní vložkou online. Chceme být plně připraveni, pokud by situace umožnila znovuotevřít,“ zdůraznil Lada.

Nejistý je zatím termín tradiční tryzny na Národním hřbitově. Každoročně se koná třetí květnovou neděli. Loni se v klasické podobě uskutečnit nemohla ani v květnu, ani v náhradním podzimním termínu.

„Pro letošek už s květnovým termínem také příliš nepočítáme, nicméně definitivní rozhodnutí padne až v průběhu března,“ uvedl mluvčí a připomněl, že vzpomínky se obvykle účastní až 5000 lidí.

Pracoviště funguje ve zvláštním režimu, někteří lidé pracují z domova, další se podílejí na realizaci investic. Památník, zřizovaný ministerstvem kultury, nikoho ze 136 zaměstnanců nepropustil. „Pouze u několika zaměstnanců jsme odsunuli počátek jejich sezonních smluv až na dobu, kdy budeme moci skutečně otevřít,“ podotkl Lada.

Jezero Most se letos dočká nového zázemí pro návštěvníky

Cestování

Reklama

Výběr článků