Článek
O nepochopení pravidel, které se pro britské cestovní pasy stanovily po brexitu, informuje server Independent. Ten uvádí, že personál aerolinek si i čtyři roky po vystoupení Spojeného království z EU vykládá pravidla podle svého. Aktuální případ 50leté ženy má tak prakticky shodné rysy jako u mnoha nešťastníků před ní.
McMahonová měla koncem června odcestovat s manželem a dvěma dětmi do Paříže u příležitosti svého životního jubilea. Pas jí pro vycestování do Evropské unie platí až do letošního 24. září, přičemž zůstat na tomto území mohla dalších 90 dní. U brány jí však řekli, že jí platnost pasu vypršela tři dny před odletem.
„Dorazili jsme na letiště, odbavení jsme si vyřídili online. Šla jsem hodit zavazadlo na pás a dozvěděla jsem se, že nemohu letět, protože mi propadl pas. Zpochybnila jsem to, a tak žena na přepážce zavolala kolegyni, která potvrdila, že nemohu letět, že neprojdu systémem. Bylo mi řečeno, že jsem povolené okno prošvihla o tři dny a že mohu odletět nejpozději tři měsíce před vypršením desetileté platnosti pasu,“ popsala Britka.
Jak se to má s britskými pasy? |
---|
Britské pasy rozlišují po brexitu dva faktory: prvním je platnost pasu pro vstup do EU, což není totéž jako datum expirace, tedy vypršení platnosti pasu jako takového. |
Od brexitu u britských pasů platí, že nesmí být starší než 10 let před dnem příjezdu do EU. Pas musí být platný ještě alespoň tři měsíce po plánovaném odjezdu z EU. |
Aerolinky si podle Independentu však pravidlo upravily podle svého a McMahonová mohla na svůj pas vycestovat. „Já jsem se s personálem easyJetu nehádala, věřila jsem tomu, co říkají, a myslela jsem, že je na vině moje vlastní blbost. Pak jsem ale zjistila, že můj pas je normálně platný a že mi zbývají tři měsíce do vypršení platnosti,“ uvedla žena.
Ta vysvětlila, že chtěla v Paříži oslavit padesátiny, v plánu byl speciální program. „Byla jsem zděšená, tak jsem řekla rodině, ať letí beze mě, což pochopitelně všichni odmítli.“
Společnost se omluvila
Kromě finanční ztráty na letenkách a hotelu ve výši 1975 liber (přes 56 tisíc korun) vyvázla rodina s psychickou újmou. Redakce Independentu se však do záležitosti vložila a aerolinky nakonec uznaly chybu a rozhodly se cestující vykompenzovat. Dalších 220 liber (asi 6200 korun) jim přidaly za zabránění v nástupu do letadla.
„Celá zkušenost mě rozrušila. Měla jsem pocit, že jsem pokazila výlet, na který jsme se všichni těšili a za který jsme utratili hodně peněz,“ uvedla McMahonová s tím, že další den logicky neměla vůbec náladu padesátiny oslavit.
„Je nám moc líto, že byl paní McMahonové nesprávně znemožněn nástup na palubu při letu z Glasgow do Paříže,“ informoval mluvčí aerolinek s tím, že zástupci společnosti záležitost probrali s odbavovacím partnerem na letišti, aby bylo jasné, že všichni členové týmu znají aktuální a platná pravidla týkající se cestovních pasů.