Hlavní obsah

Zahrada jako křišťálový palác

12. 12. 2020, 9:45
Právo, Adéla Mclintock

Mráz vládne drsnou rukou, prstíky má však jemné a zručné jako klenotník. Neohání se zlatem ani drahým kamením, k tvorbě křehkých detailů mu stačí voda z nebe.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Vzácná ledovka navštívila prosincovou zahradu a proměnila ji v křišťálový palác zakletý do ticha a klidu.

Článek

Když po mrazivé noci přijde déšť, promění se záhony, keře i stromy v křehké šperky z ledu, jiskřivého a průzračného jako vzácný křišťál.

Nad ledovkou se tají dech tím víc, že je zřídka k vidění. Vzniká dopadem vodních kapek z deště či mrholení na podchlazený povrch a nic z toho, co nevezme nohy na ramena, jí neunikne.

Mrazivé tvoření

Dokonalým objektem pro mrazivé krášlení jsou nejen jehlice smrků a borovic, ale i listové vějíře tújí a cypřišků, hladké listy skalníků, bobkovišní, mahónií, cesmín a vůbec všech dřevin, které zůstávají celý rok zachumlané v zeleném kabátě.

Divy s vodou předvádí mráz na nahatých šlahounech popínavého klematisu, vistárie i na útlých prutech jerlínů (Sophora) a bělokorých bříz. Největší jeho majstrštyky vznikají ve větvích vrby Matsudovy Tortuosa a lísky obecné Contorta. Třpytivou nádherou precizně obaluje a zvýrazňuje každou jejich kudrlinu.

Smrk jako vladař v zimní zahradě

Mrznoucí déšť či mrznoucí mrholení může překvapit už v prvních prosincových dnech, kdy v záhonech dohořívají lampionky mochyně židovské třešně, modře se loučí šanty s brutnákem a odeznívá vůně posledního květu růže a kdy na tavolnících stále zlátne listí a na jeřábech, dřišťálech či okrasných jabloních visí plody, které nestihli sníst ptáci.

V tu chvíli si mráz pro jeho tvořivou povahu zamilujeme ještě víc a rádi mu odpustíme rudé nosy i surové štípance do tváří.

Ticho a klid

Ozdobnice (Miscanthus), třtiny (Calamagrostis), dochany (Pennisetum), metlice (Deschampsia) i jiné okrasné trávy sice už nejeví známky života, ale pořád okouzlují strukturou a slámově žlutým odstínem.

S jejich zpětným řezem vyčkáme na konec zimy. Uschlá hmota chrání kořeny před prostydnutím, navíc skýtá střechu nad hlavou pavoukům, škvorům, slunéčkům a světluškám.

Byť jsou listy štíhlé a stébla ještě štíhlejší, mrznoucí kapky se jim nevyhýbají. Nesklouzávají z nich však ani se nevypařují, ale vytvářejí hladký, celistvý pancíř, pod jehož váhou jindy temperamentní trávy koprní a ohýbají se tak, že vypadají, jako by oběma konci vrůstaly do země.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Krmítko se střechou zdobenou blyštivými třásněmi navštěvují stehlíci i další ptáčci, kteří si z něj odnášejí oblíbenou slunečnici.

Když trsy oněmí, zavládne v zahradě hluché ticho. Jeho kouzlo občasným máchnutím křídly poruší hladoví ptáčci, kteří neodletěli za teplem a horečně hledají něco na zub. Led jim brání ve sběru housenek a semen ze záhonů, proto sýkorky, vrabci, pěnkavy, zvonci i pestrobarevní stehlíci spoléhají na to, že jim do krmítka nasypeme zrní a slunečnici.

Krmítko by mělo být chráněné stříškou. Mrazík na ni rozvěsí blyštivé třásně a potrava tak zůstane pěkně v suchu.

(Ne)bezpečná ledovka

Jestliže mrznoucí déšť neustane včas, zbortí se trávy pod tíhou ledové nálože k zemi. V neřízeném pádu je následují křehce stavěné trvalky, jež v záhonu stály bez opory a už od podzimu krášlily okolí trvanlivými plodenstvími.

Patří mezi ně hvězdnice s fenyklem a řebříčkem, pryšce, rozrazilovec (Veronicastrum), perovskie. Se zlomeninami počítáme u subtilních keřů typu ořechoplodec (Caryopteris), pieris, blýskalka (Photinia), hortenzie stromečkovitá.

Také exotické rostliny se před mrazem musejí mít na pozoru, avšak o juku (Yucca), byť pochází ze suchých horkých pouští, se strachovat nemusíme. Pokud má dobře propustnou půdu, přežije bez zakrytí i zimu v horách. Nadto stáčí své dlouze mečovité listy do pevných ruliček, takže lépe odolává zátěži ledového příkrovu.

Jak mráz proměňuje záhonové krásky v půvabné šperky

Pod ním může uvíznout mangold, pórek, kadeřávek či růžičková kapusta. Není to žádná pohroma. Naopak. Po roztání je tahle otužilá zelenina, kterou můžeme sklízet celý prosinec, chutnější, křehčí a snáze stravitelnější.

Ledovka prospívá i semenáčkům černuch a sluncovek. O těchto letničkách je známo, že jsou mnohem robustnější a kvetou dřív, projdou-li periodou mrazu. Proto je do záhonů a štěrkovišť můžeme vysévat už koncem léta. A pak že mráz jenom pálí a zebe…

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Související články

Hravá nostalgie venkovského dvora

21. 11. 2020, 9:12

Pojďte s námi na toulku líbezným jihomoravským dvorem, který si výtvarnice Hana Sedláková společně s maminkou Jarmilkou vykreslila podle svého srdce.

Pěstujte stromy s přidanou hodnotou

28. 11. 2020, 9:45

Nejlepší okamžik k zasazení stromu byl před dvaceti lety. Druhý nejlepší je teď, praví čínské moudro. Jaký druh ale vybrat? Nejlépe takový, který krom našich...

Dvě tváře kosa černého

5. 12. 2020, 9:34

Není zahrádky na vsi ani ve městě, není sadu nebo parku, aby se tam neukázal kos. Má kvality nóbl chlapíka a pěveckého génia, nebo je to bezostyšný drzoun...

Výběr článků