Článek
Klíšťata nečíhají jen v lese nebo na louce. Mnohdy jim neuniknete ani na svém vlastním pozemku. Stačí vyšší travní porost, několik hustých keřů nebo stromů, případně organické zbytky. To vše jim může poskytnout ideální úkryt. Snížit pravděpodobnost, že si vás najdou, můžete sedmi osvědčenými tipy.
1. Základem je nízký trávník
Jedním z nejjednodušších a nejefektivnějších způsobů, jak se zbavit klíšťat na zahradě, je pravidelný sestřih trávníku. Klíšťata milují vysokou, vlhkou trávu, kde si jich nikdo nevšimne. Pokud svou zahradu chcete ochránit, časté sekání trávníku zásadně sníží riziko jejich přítomnosti a navíc přispěje k estetickému dojmu. Zároveň by měl trávník zůstat suchý, protože ani to klíšťatům nevyhovuje.
2. Pravidelně stříhejte keře
Dalším oblíbeným útočištěm klíšťat jsou všechny keře a husté porosty. Pravidelně je tedy stříhejte a nezapomínejte ani na okraje zahrady. Právě tam si v přerostlých a neudržovaných porostech tito nepříjemní příživníci libují. Nehledě na to, že prořezávání keřů zlepšuje i cirkulaci vzduchu v celé zahradě a zabraňuje vzniku vlhkých a stinných míst, která klíšťata vyhledávají.
3. Odstraňujte listí i organické materiály
Přestože se může zdát, že spadané listí a organické zbytky jsou pro zahradu přirozeným a žádoucím materiálem, pro klíšťata představují ideální místo pro přežití. Mokré až hnilobné prostředí mezi hromadami listí je pro jejich potřeby naprosto perfektní. Jestli se tedy chcete klíšťat jednou provždy zbavit, pravidelně sbírejte listí i zbytky rostlin, které se zde hromadí, a používejte uzavřené kompostéry.
4. Používejte repelent
Sázkou na jistotu jsou chemické přípravky, které ale nemusí dobře snášet naše pokožka. Zkuste tedy raději přírodní repelenty. Klíšťata nemají ráda vůni citronely, levandule, eukalyptu nebo například rozmarýnu, a tak můžete tyto bylinky vysadit kolem zahrady. Případně vyzkoušejte svíčky s jejich vůní nebo esenciální oleje, ze kterých si vytvoříte domácí repelent.
5. Kam nechodí slunce, tam chodí klíšťata
Klíšťata nemají ráda přímé sluneční světlo, které je pro ně životně nebezpečné. Pokud tedy máte na zahradě velké množství stinných míst, zvažte úpravu celého prostoru. Někde bude potřeba pokácet několik stromů, jinde stačí upravit pár keřů. Hlavní je, že do zahrady pronikne více slunečního svitu.
6. Postřiky ano, ale s rozumem
Jakmile přírodní metody opakovaně nezabírají, nezbývá než zvolit chemické postřiky. Na trhu existují různé pesticidy, které jsou určeny přímo k likvidaci klíšťat. Vždy ale dbejte na správné použití a dodržujte bezpečnostní opatření, zejména v přítomnosti malých dětí nebo domácích zvířat. „Chemie“ by měla být jednou z posledních možností.
7. Noste vhodné oblečení a myslete na kontrolu
Do značné míry vás ochrání i správně vybrané oblečení. Kontakt s klíšťaty minimalizujete uzavřenou obuví i dlouhými rukávy a nohavicemi, které budou dostatečně těsné. Po návratu domů přesto nezapomeňte na důkladnou kontrolu, a to u sebe, dětí i domácích mazlíčků.