Článek
Pěstování tropických a subtropických druhů už dávno není jen výsadou botanických zahrad, ve kterých o rostliny pečují profesionálové. Můžete to vyzkoušet i vy.
Díky moderním materiálům a chytrému vybavení si zvládnete citrusový ráj vytvořit i na své zahradě za domem. Potřebovat k tomu budete především skleník.
Ten vám umožní výrazně prodloužit vegetační sezonu a zároveň vytvořit mikroklima vhodné pro rostliny. Tropické a subtropické rostliny, jako jsou citrusy, banánovník, granátovník (granátové jablko), fíkovník nebo mučenka (marakuja), mají jedno společné: potřebují teplo, světlo a ochranu před mrazem. A právě to jim skleník může nabídnout.
Zvolte správný typ skleníku
Na pěstování tropických rostlin vám nebude stačit obyčejný fóliovník. Chce to skutečně kvalitní, dobře izolovaný skleník s možností regulace teploty a větrání. Ideální je takový, který má stěny a zastřešení z dvojitého polykarbonátu, protože dobře drží teplo i v zimních měsících.
Právě kvůli chladu v zimě určitě při stavbě skleníku zvažte i zateplení základů (například polystyrenem) a podlahy (polykarbonát apod.) nebo částečné zapuštění celé stavby do země, neboť tím zajistíte, že v něm bude stabilnější teplota.

Velmi nevšedním ovocem k pěstování v našich podmínkách je marakuja.
Vytvořte tropické mikroklima
V tropech není jen teplo, ale také vlhko. Tropické rostliny milují vlhký vzduch (60–80 %) a teplotu kolem 25–30 °C během dne a 15–20 °Cv noci. V létě to skleník zvládne přirozeně, ale v zimě budete muset přitápět. Skvělým řešením je elektrické topení s termostatem nebo malá kamínka. Vlhkost zvýšíte například pravidelným rosením, mlžítkem nebo zvlhčovačem vzduchu.

Při domácím pěstování čekejte větší tvarovou rozmanitost plodů.
Zajistěte dostatek světla
Tropické rostliny jsou doslova světložravé. Během dlouhé zimy jim proto bude třeba přisvítit, a to ideálně pomocí LED pěstebních světel s plným spektrem, která podporují fotosyntézu. Instalace není složitá a rozdíl v růstu je znát během pár týdnů.
Vyberte správné rostliny
Než se pustíte do výsadby, promyslete si důkladně výběr rostlin, které chcete pěstovat. Dobré je zvolit takové druhy, které jsou odolnější a prověřené českými pěstiteli. Mezi osvědčené „tropičáky“ pro české skleníkové podmínky patří:
- Citroník (Citrus limon) – ideální pro začátečníky, dobře snáší i chladnější zimy kolem 5 °C, voní i kvete téměř celý rok.
- Mandarinka nebo pomerančovník (Citrus reticulata/sinensis) – krásně kvetou a plody vydrží na větvi i několik měsíců.
- Banánovník (Musa basjoo, Musa dwarf) – rychle roste, miluje vlhko a teplo, potřebuje ale hodně prostoru.
- Fíkovník (Ficus carica) – není čistě tropický, ale skleníkové prostředí mu velmi svědčí. Rodí sladké plody i několikrát do roka.
- Marakuja (Passiflora edulis) – exotická liána, která při dobré péči plodí krásné oválné plody s intenzivní chutí.
- Granátové jablko (Punica granatum) – vyžaduje hodně světla, ale překvapí bohatým květenstvím i úrodou.

Kdo miluje granátová jablka, může se při pěstování ve skleníku zaměřit i na ně.
Zasaďte a pečujte
Tropickým rostlinám se nejlépe daří v kvalitní drenážované půdě, která dobře zadržuje vodu, ale zároveň nehnije. Ideální je směs rašeliny, písku a zahradnického substrátu. Pěstujte je ve velkých květináčích nebo přímo ve vyvýšených záhonech uvnitř skleníku.
Pravidelně rostliny zalévejte ideálně měkkou, odstátou vodou. V letních měsících můžete zalévat i denně, v zimě méně, ale substrát by nikdy neměl úplně vyschnout. Tropické rostliny jsou náročné na živiny, proto se vyplatí je hnojit, a to buď organickými hnojivy, nebo speciálními směsmi pro citrusy či exotiku.
Pravidelné prořezávání udržuje rostliny v dobré kondici a podporuje kvetení. U citrusů se také doporučuje ruční opylování květů štětečkem, pokud se o to nepostarají včely nebo čmeláci, což v zimě bývá problém.
Co čekat a kdy sklízet?
Plody většiny exotických rostlin se objevují po jednom roce až třech letech od výsadby. Například citroník může kvést a plodit i dvakrát ročně, ale než dozraje jeden citron, může to trvat 6–9 měsíců. U banánovníků se sklizně dočkáte dříve, za ideálních podmínek už za jeden rok.
Chuť domácích citrusů se může lehce lišit od těch kupovaných, jsou aromatičtější, méně „dokonalé“ na pohled, ale o to více potěší, protože jsou vaše.
Na co si dát pozor
- Přehřátí skleníku v létě – větrejte, stínujte nebo používejte bílou clonu na stěny.
- Mráz v zimě – zajistěte alespoň základní vytápění. Většina tropických rostlin nesnáší teploty pod +5 °C.
- Škůdci – i ve skleníku se může objevit mšice, molice nebo sviluška. Pomáhá pravidelná kontrola a postřiky na přírodní bázi.
- Přemokření nebo naopak sucho – tropické rostliny nesnášejí přemokření. Voda musí dobře odtékat. A zároveň dobře jim nedělá ani sucho.

Pěstovat se u nás ve skleníku dají i banány.
Vyplatí se to?
Pokud se vůbec zaobíráte myšlenkou, jak moc se celá tahle „legrace“ vyplatí, pak vězte, že čistě ekonomicky rozhodně ne. Ovšem z hlediska zážitku, radosti z úrody a vůně květů jednoznačně ano.
Skleníkové pěstování tropického ovoce je víc než jen zahradničení, je to životní styl. A přiznejme si: není nic lepšího než dát si vlastní pomerančovou šťávu, když třeba za oknem mrzne. Navíc, s trochou praxe můžete přebytky sušit, nakládat nebo zpracovávat do džemů.

Doma vypěstované pomeranče budou mít intenzivnější chuť.
Tropická budoucnost?
S klimatickými změnami se hranice možností v pěstování některých rostlinných druhů začínají významně posouvat. Co bylo dřív nemyslitelné, je dnes reálné. Čím dál víc českých zahrádkářů se proto pouští do pěstování citronů, banánů či marakuji s úspěchem.
Navíc mají na rozdíl od naši předků k dispozici moderní technologie, chytré skleníky, automatickou závlahu i specializované pěstební aplikace. Tak proč nevyužít tuhle příležitost? Začněte jedním stromkem, třeba citroníkem. A uvidíte, možná z toho nakonec bude celá malá domácí džungle.