Článek
Zásadní otázkou je, jak dům využít. Budovu koupila v roce 2019 hustopečská radnice. Podařilo se zrekonstruovat její střechu i fasádu. Do správy domu investuje město ročně milion korun.
Studnice plná nápadů
„Radnice ale nemá jasný plán, jak dům v budoucnu využít,“ řekla Novinkám Dominika Černohorská, která se rozhodla společně s architektkou Barbarou Jung, že s tím městu pomohou. O uplynulém víkendu se proto v objektu konalo setkání všech, jimž není osud domu Věry Nohelové lhostejný. Přišli o něm diskutovat nejen zástupci veřejné správy, architekti a milovníci umění či historie, ale také veřejnost.
Dvůr Domu Věry Nohelové
Výsledkem je nápad vytvořit spolek, který bude shánět granty a plánovat budoucnost objektu. Jeho užitná plocha je tisíc metrů čtverečních. Návrhy pro využití jsou pestré. Například by v něm mohl být umělecký rezidenční byt, dílna pro umělce, zkušebna, depozitář nebo ateliéry.

Výtvarnice a grafička Věra Nohelová
Dům by měl být co nejvíce otevřen veřejnosti, což by umožnilo zřízení multifunkční místnosti pro výstavy, jógu či koncerty, ale i pronájem komerčních prostor pro řemeslné obchody či kavárnu. Je nutné pokračovat v obnově budovy. Přesný rozpočet k tomu ale teprve vzniká.
Připomenou odkaz výtvarnice Nohelové
Objekt by měl trvale připomínat odkaz Věry Nohelové. Dlouho sloužil jako obchodní a obytný dům. Ve 20. století v něm bylo například hodinářství, které provozoval dědeček výtvarnice. Nohelová v něm později žila a vytvořila litografickou dílnu, která v domě zanechala svou modernější, ale citlivě vloženou vrstvu.
Dům Věry Nohelové okouzlí příchozí svými historickými interiéry.
Díky výjimečně zachovalému stavu se z domu stal skoro muzejní exponát kultury bydlení, tedy místo, kde si lze téměř sáhnout na historii.
Podobné problémy jako Hustopeče řeší s historickými objekty více měst. Čím jsou menší, tím menší finance ze svého rozpočtu na jejich obnovu a údržbu mohou použít, a tak jsou města odkázána na nejrůznější dotace. Dalším problémem je využití takovýchto objektů po obnově.

Dveře Domu Věry Nohelové v Hustopečích
Příkladem je vila Skalní sklep v Adamově na Blanensku, který nechali zbudovat koncem 19. století Lichtenštejnové. Sloužil jako hotel s výletní restaurací. Momentálně již desítky let chátrá.