Hlavní obsah

Ze dvou identických jednotek vznikl prostorný mezonetový byt

20. 5. 2020, 8:25

Patnáctý obvod na levém břehu Seiny je nejlidnatější městskou částí Paříže. Skutečným luxusem je zde proto především dostatek prostoru, takže když se tady mladá rodina rozhodla zabydlet, potřebovala k tomu hned dva byty.

Foto: www.modernibyt.cz

Úložný nástěnný systém v obývacím pokoji je vyrobený na míru projektu. Tvoří ho panely z překližky s otvory pro kolíky, které jsou oporou pro police na knihy, květiny a další doplňky.

Článek

Projekt Sacha je dílem architektonického studia Sabo, které založil Alex Delaunay. Ten je také hlavním autorem celé realizace. Mezonetový byt o rozloze 154 m2 vznikl ze dvou identických jednotek, které prošly kompletní rekonstrukcí a byly vzájemně propojeny prostorově úsporným točitým schodištěm.

Ložnice se nacházejí poněkud nezvykle ve spodním patře, kde jsou dobře chráněny před okolním hlukem, zatímco horní patro je denní zónou těžící především z dostatku denního světla a ničím nerušených výhledů na Paříž.

Hlavní obytná část navazuje na vstup do bytu a je maximálně otevřená. Jednotlivé funkční zóny jsou definovány materiály, které se objevují v celém bytě v nepravidelném rytmu.

Hlavní koncept přitom tvoří březová překližka, lité podlahy z epoxidové pryskyřice a stávající beton, který po odkrytí zůstal v téměř původním stavu. Kuchyni s jídelním pultem a stolem lze oddělit posuvnou stěnou sahající téměř ke stropu místnosti.

Typicky skandinávské řešení interiérů doplňuje netradiční hravost

Tipy a trendy

Důležitým členem rodiny je také kočka, se kterou architekti počítali od prvního výkresu. Celé horní patro je jí přístupné – i v případě posunutí příčky může snadno projít speciálním otvorem na míru, který byl vyřezán také ve skříních.

Posuvné dveře, které jsou součástí schodiště, zabraňují kočce sestoupit o patro níže do klidové části bytu.

Foto: www.modernibyt.cz

Ve spodní části, kde jsou umístěny tři ložnice a pracovna, je koupelna s vanou a sprchovou zástěnou.

V interiéru je dostatek skrytých úložných prostor, které doplňují otevřené knihovny a speciální stěny s otvory pro jednoduchou instalaci kolíků tvořících oporu dalším policím.

Tento vysoce variabilní systém ve vstupním prostoru a obývacím pokoji je praktickým, ale také zábavným prvkem celé realizace, která by jinak mohla působit až příliš se­riózně a vzhledem ke zvolené barevnosti a použitým materiálům nudně puristicky.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků