Hlavní obsah

Slavný Tančící dům poprvé otevřel technické zázemí pro veřejnost

16. 6. 2020, 11:25
Novinky, tnk

Návštěvníci jedné z nejslavnějších postmoderních staveb v Praze, Tančícího domu, mohou nově nahlédnout do technického zázemí a dalších nepřístupných prostor, a to včetně nové vyhlídky a vnitrobloku. Nevšední nabídka je současně oslavou třicetiletého výročí první myšlenky Václava Havla postavit na nároží Jiráskova náměstí kulturní dům pro veřejnost.

Foto: Archiv Galerie Tančící dům

Slavný Tančící dům a jeho vzduchotechnika

Článek

První návrh architekta Vlada Miluniće vznikl před třiceti lety. Z domu, za jehož návrhem stojí spolu s Milunićem i slavný architekt Frank Gehry, se stala ikona moderní architektury a jedna z nejznámějších staveb v Praze. Do jejích útrob se ale veřejnost běžně nedostala. Letošní rok bude výjimkou.

Návštěvníci mohou kromě galerie, restaurace a baru s vyhlídkou na Pražský hrad výjimečně nahlédnout také do systému vzduchotechniky či topného systému domu, který navrhli zmínění slavní architekti.

Foto: Archiv Galerie Tančící dům

Původní stavba a proluka pro vznik Tančícího domu.

„Prohlídka má celkem osm částí a začíná ve druhém podzemním podlaží, kde je strojovna, a končí na střeše. Lidé budou moci nahlédnout i do hotelových pokojů a otevíráme také novou terasu s neobvyklým výhledem na Pražský hrad a pohledem do vnitrobloku na byt, kde roky žil bývalý prezident Václav Havel,” uvedl ředitel galerie Tančící dům Robert Vůjtek u příležitosti oznámení otevření technického zázemí stavby.

Tančící dům vyvolává rozporuplné reakce od svého dokončení až dodnes. Své pojmenování stavba získala díky věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira. Tančící dům se veřejnosti otevřel v roce 1996 a ještě téhož roku získal prestižní ocenění amerického časopisu Time v kategorii Design roku.

Foto: Archiv Galerie Tančící dům

Pohled na stavbu Tančícího domu v roce 1995

S nápadem, aby na místě vznikl dům s unikátním výhledem, který by sloužil jako umělecká galerie a zároveň by po více než 40 letech zaplnil prázdnou proluku, přišel Václav Havel. Stavba je tak nesmazatelně spojena i s jeho jménem.

Na retrospektivní výstavě jeho dvorního architekta a designéra Bořka Šípka je k vidění také váza s názvem Neuchopitelný šípek, kterou pro designéra navrhl právě Havel.

Foto: Archiv Galerie Tančící dům

Kotelna Tančícího domu

Návštěvníci mohou prozkoumávat Tančící dům od 9. června až do 31. srpna 2020 každý den od 10 do 18 hodin. Vstupné je zahrnuto v ceně vstupného na výstavu Bořka Šípka, kterou Galerie Tančící dům prodlužuje do 27. září 2020 a je otevřena denně od 9 do 19 hodin.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků