Hlavní obsah

Šedesát rodin spojilo síly a dokázalo se střechou svého domu malý zázrak

14. 8. 2022, 8:17

Když na samém konci minulého století postavili v čínském městě Čcheng-tu sídliště, nebylo to právě utěšené místo. Větší plochu zeleně aby člověk v okolí nudných šedých bloků pohledal. V minulých letech prošla tato část města revitalizací, do práce se pustili i obyvatelé dlouhého bytového domu. Na paškál si vzali jeho střechu, kterou proměnili v příjemný park.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Obyvatelé domu proměnili jeho střechu v komunitní zahraduVideo: Reuters

 
Článek

Rezidenční čtvrť v Čcheng-tu v provincii S'-čchuan byla v roce 1999, kdy vznikla, ukázkou výstavby zohledňující potřebu vytvoření co nejvíce bytových jednotek, ovšem bez velkého ohledu na kvalitu prostředí, v němž budou jejich obyvatelé následně žít.

V minulých letech ovšem tato šedavá čtvrť prošla úpravami. A to dalo impulz i pro vlnu občanské aktivity v domě, který je obzvláště dlouhý a svým vzhledem při pohledu z ulice rozhodně nikoho neomámí.

Šedesát rodin, které v něm žijí, se pod vlivem okolních změn rozhodlo, že ke zlepšení stavu životního prostředí ve svém bezprostředním okolí mohou vlastně přispět také. A to změnou využívání střechy svého paneláku.

Biodiverzní střecha pražského rodinného domu připomíná v létě rozkvetlou louku

Bydlení

Obyvatelé domu tak spojili síly a vybudovali na střeše o velikosti 1100 čtverečních metrů park. Travnatou plochu protkávají cestičky z betonových stupů, v pravidelných rozestupech se objevují lavičky i stolky, prostředí zkrášlují velké truhlíky s květinami.

Přístup sem mají jen místní, a tak se park stal i bezpečným místem, jež mohou využívat k odpočinku, ke společnému setkávání i dalším společným aktivitám.

Anketa

Myslíte, že by se něco podobného podařilo také ve vašem okolí?
Ano, určitě bychom se také dokázali dát dohromady a něco vytvořit.
14,7 %
Tak to si nejsem vůbec jistý/á.
12,8 %
Ne, tady se lidi nedohodnou na ničem.
72,5 %
Celkem hlasovalo 6003 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související články

Zelené střechy domům sluší

10. 7. 2020, 8:21

Střechy pokryté vegetací mají pozitivní přínos jak pro majitele domu, tak jeho okolí. Díky tepelně izolačním vlastnostem šetří výdaje za energie a ochlazují...

Výběr článků