Hlavní obsah

Původně to měla být rekonstrukce synova pokoje, nakonec prošel proměnou celý byt

9. 6. 2023, 8:09

Majitelka bytu v Teplicích si přála zrekonstruovat dětský pokoj pro svého náctiletého syna tak, aby odpovídal jeho potřebám a zálibám. Prostor měl být tedy především praktický pro studium, zábavu a odpočinek. V průběhu realizace se rozsah rekonstrukce rozrostl na celý byt o výměře 63 m², který tak nakonec prošel úplnou proměnou.

Foto: Josef Neumann a časopis Bydlení mezi panely

Praskliny v obnažených panelech v obývacím pokoji vyplňuje cement, jehož světlejší barva vytváří na stěně kresbu.

Článek

Ačkoli měla majitelka bytu původně v úmyslu rekonstruovat pouze synův pokoj, nakonec v bytě zůstala zachována pouze podlaha v dětském pokoji a již dříve vyměněná okna a topná tělesa. Vše ostatní se s rekonstrukcí „svezlo“ a dostalo nový kabát také. Zadání bylo poměrně abstraktní: lehkost, funkčnost, jedinečnost, nadčasovost. Práce se ujal architekt Marek Povolný z ateliéru Gama, realizaci měla na starosti firma Lerroa.

Dětský pokoj se nese v duchu ulice a její estetiky. Betonové desky, police jako schody a především výrazné graffiti na zdi se stylizovanou nasprejovanou malbou, která dává gesty dost jasně najevo svůj názor. Zbytek bytu navazuje na tyto výrazové prostředky betonovými stěrkami v koupelně a především stěnou v obývacím pokoji, kde byl odhalen původní železobetonový panel, očištěn a napenetrován.

Panel byl na mnoha místech popraskán, čehož se využilo jako drážky pro vedení elektro rozvodů. Následně byly tyto pukliny ošetřeny cementem a tím i zvýrazněny, což vytváří samo o sobě zajímavou abstraktní malbu.

Rekonstrukce jsou skvělé v tom, že po nich vidíte radikální proměnu

V koupelně přibyl sprchový kout

V koupelně se podařilo do malého půdorysu dostat i sprchový kout, který majitelka postrádala. Díky vloženému drátosklu do stěny pod stropem je zde přítomné i denní světlo. Velmi praktická je i odvětrávaná skříň sloužící jako mini prádelna.

Předsíň, která obsahuje hlavní úložné prostory bytu, architekt odlehčil pomocí zrcadel na bočních stranách skříní. Jelikož jsou stěny chodby obloženy stejným deskovým materiálem jako skříně, je vše dobře zakomponováno do prostoru a úložné prostory se opticky ztrácejí. Díky tomu může vyniknout grafika černých linek madel, černých hran, věšáků a vypínačů.

Dokonalá atmosféra bytu

Atmosféru bytu definují zejména použité materiály, kterými jsou šedé podlahy z marmolea, bílá výmalba, přiznaný štuk v ložnici, světlé dřevo, šedobéžové či bílé desky na truhlářských konstrukcích, zrcadla, drátosklo a beton. Korunou jsou pak černé kontrastní doplňky.

Všechny zmíněné barvy a materiály se spojily v knihovně v obývacím pokoji. Na ní, na televizní stěně a zároveň v pracovním koutě jsou zámečnické konstrukce laděny barevně od bílé přes stupně šedi až k černé. Do těchto neutrálních barev je vložena sytě žlutá, která se propisuje celým prostorem v podobě doplňků a jemných detailů. Dokonce do této barevnosti byla odladěna i tapisérie na zdi a reliéfní obraz od současných výtvarnic.

Spojení obýváku a kuchyně

Obývací pokoj a kuchyň architekt spojil po vybourání příčky v jeden prostor. Tím vznikla dostatečně velká místnost pro setkávání s rodinou a přáteli. Všichni hosté se tak mohou rozesadit například na dlouhé lavice vedoucí podél oken.

Vše je řešeno v jedné barvě a jednom materiálu – kompaktní desce. Ta je užita i jako parapet s vyfrézovanými odvětrávacími otvory. Záda lavice kryjící radiátory jsou odklápěcí, aby se topná tělesa dala regulovat a zároveň prostor ukrývá zásuvky pro práci s elektronikou na jídelním stole.

Vzdušný prostor panelového bytu

Velký důraz byl kladen na výtvarnou stránku návrhu. Tak, aby navržené konstrukce a výrobky tvořily společně grafiku. Tomu napomáhá i spojující černá linka hran a madel v celém bytě. Proměnou tohoto panelového bytu vznikl vzdušný prostor, který v lecčem předčí i bydlení v moderní novostavbě.

Rodinný dvojdům pro surfaře

Reklama

Související články

Výběr článků