Hlavní obsah

Panelákový byt po letech vyměnili za elegantní dům se zahradou

4. 8. 2015, 9:04

Pohodlný dům propojený se zahradou – standardní přání většiny stavebníků – vedlo k výstavbě domu, v němž vládne klid a harmonie. Přitom stojí na jednoduchých principech: logické uspořádání, účelné tvary, slunce a přírodní materiály.

Foto: www.mujdum.cz

Přirozenou dominantu tvoří panoramatické západní okno.

Článek

Manželé středního věku si po dlouholetém bydlení v panelovém bytě chtěli „dopřát“ především dostatek volného prostoru, světla a soukromí pro každého člena rodiny.

Představovali si byt plný slunce – široké prosklené průčelí s hezkým výhledem, terasu, zahradu…

Foto: www.mujdum.cz

Na severní straně domu, v přízemní části připomínající přístavek, se nachází kuchyň a malé sezení, venku se připojuje stíněná terasa. Velká rohová okna dům hodně prosvětlují a navíc opticky odlehčují krychlovou hmotu.

Foto: www.mujdum.cz

Garáž je odlišena tmavší omítkou a posunuta směrem do zahrady tak, aby před ní zbylo dost místa na parkovací stání pro další automobil.

Parcela, kterou objevili náhodou v okrajové části nové zástavby na jih od Prahy, k tomu poskytovala výborné podmínky: rovinatý terén, přístup z východní strany, slunný pozemek orientovaný na západ, kde trávník přechází v pole.

„Líbilo se nám prostředí nové čtvrti s kultivovanými moderními domy, parcela v klidné koncové části s volným výhledem je pro rodinu přímo ideální,“ vysvětluje majitelka domu.

Foto: www.mujdum.cz

Jižní terasa je zčásti stíněna přesahujícím horním podlažím.

Foto: www.mujdum.cz

Na fasádě obývacího pokoje se matně leskne stříbřitý plášť z hliníkových šablon.

Kultivovaná okolní zástavba je – mimo jiné – i výsledkem stavební regulace, která zčásti předurčila podobu domu.

Bylo třeba respektovat stanovenou míru zastavěnosti pozemku 20 %, výšku zástavby (dvě nadzemní podlaží, max. 7,5 m), dodržet uliční čáru a pevné severozápadní nároží domu a také odstup stavby 7 m od severní hranice pozemku (aby dům nestínil sousední zahradu).

Foto: www.mujdum.cz

Půdorys na výkrese působí členitě, při procházce domem je však logický a přehledný. K ulici přiléhá garáž, vstupní část se zázemím a pracovna, která může sloužit i jako pokoj pro hosty (proto má vlastní koupelnu).

Obdélníková hala vede příchozí ze zádveří kolem centrálního schodiště rovnou do rozlehlého a členitého společného obývacího prostoru, protáhlého směrem k západu.

Foto: www.mujdum.cz

Ze zádveří vede dlouhá hala ke skleněným dveřím obývacího pokoje. Velkoformátové zrcadlo opticky prosvětluje a zvětšuje celý prostor.

V přední části se nachází jídelna a malé rohové sezení, za krbem umístěným volně v prostoru následuje relaxační část s dominantním širokým západním oknem. Kuchyň se zdánlivě „schovává“ v severní části domu, je však otevřená do obývacího pokoje.

Foto: www.mujdum.cz

Kuchyňská linka byla vyrobena na míru. Lakovaná dvířka v odstínu cappuccino elegantně kontrastují s pracovní deskou z černé žuly.

Foto: www.mujdum.cz

Krbové těleso s oboustrannou vložkou rozděluje společný obývací prostor na jídelnu a relaxační zónu.

Střední část domu je dvoupodlažní, její jednoduchý obdélníkový rozvrh tvoří čtyři rohové pokoje (3 ložnice a hobby místnost) a velká koupelna se šatnou.

Jihozápadní a jihovýchodní nároží přesahují přes přízemí a tvoří tak přirozenou ochranu – závětří před vstupem do domu a stíněnou terasu. Část garáže, obývacího pokoje a kuchyně pokrývají zelené střechy.

Foto: www.mujdum.cz

Severozápadní roh domu je osvětlen nejen velkou prosklenou plochou, ale i shora světlíkem. Třívrstvá dřevěná podlaha s nepříliš obvyklou dýhou dub petrolejový dává interiéru zvláštní vzhled.

Foto: www.mujdum.cz

Vzhledem k poloze vjezdu na pozemek, stanovené územním plánem, musela být garáž přistavěna k domu z jižní strany. Ustupuje od hlavního průčelí tak, aby se před garáží uvolnila plocha pro parkování dalšího automobilu.

Ve vnitřním nároží, vymezeném hmotou garáže a jižní stěnou obývacího pokoje, se skrývá příjemné zákoutí chráněné před pohledy z ulice i před větrem a naopak otevřené jižnímu a západnímu slunci – ideální místo pro terasu.

Foto: www.mujdum.cz

Obytný prostor se v létě dále rozšiřuje o další terasu na severozápadním nároží a o pečlivě udržovanou zahradu plnou květin.

Dá se tu odpočívat na lehátkách, osvěžit se pod venkovní sprchou, největší chloubou zahrady je ale ohniště s dřevěným sezením a kaskádou s umělou cirkulací vody.

Foto: www.mujdum.cz

Koupelna rodičů je vybavena vanou i sprchou a přes šatnu je propojena s ložnicí. Dveře i nábytek s tmavou dýhou wengé, stejně jako obklady a keramická dlažba s metalickým efektem, ctí koncept tlumených zemitých odstínů a přírodních materiálů.

Foto: www.mujdum.cz

11 | Ložnice rodičů je laděna do odstínů fialové. Vybavení respektuje přírodní ráz celého domu. Podlahy, dveře a nábytek si majitelé vybírali sami a odvedli velký kus práce.

„Západní okno je jako naše domácí kino,“ říká majitelka, „přáli jsme si ničím nerušený výhled.“

Tomu se přizpůsobilo i konstrukční řešení – 4 m široké okno bez jediné podpory je překlenuto masivním překladem z ocelových nosníků zalitých betonem. Pokoje v patře mají velká rohová okna se speciálně vyztuženými rohovými překlady a ocelovými sloupky.

Autor: Ing. Jiří Padevět (1970)
Autorizovaný architekt, vystudoval Fakultu stavební ČVUT Praha, je ředitelem společnosti R-Projekt 07. Zabývá se projekty rekonstrukcí i novostaveb bytových a rodinných domů, projekty interiérů, designem nábytku a svítidel. Řadu realizací má i v segmentu designových prodejen a butiků.
Napište nám
Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili? Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 223 m2

Užitná plocha: 183,3 m2

Konstrukce: betonové základové pasy a základová deska, zdicí systém Porotherm, vnější kontaktní zateplení fasády (systém Baumit), obývací pokoj zateplen minerální vlnou a fasáda obložena hliníkovými šablonami, strop železobetonový monolitický, nad 2. podlažím strop keramobetonový z tvarovek Miako, schodiště ocelové s dřevěnými stupni

Výplně otvorů: okna dřevěná euro s izolačními dvojskly – otevíravá, posuvná a pevně zasklená, předokenní kovové žaluzie na elektrický pohon, dveře dýhované bezfalcové do obložkových zárubní

Vytápění: ústřední plynové, podlahové vytápění + radiátory, krb s krbovou vložkou

Reklama

Související témata:

Výběr článků