Článek
Manželé středního věku si po dlouholetém bydlení v panelovém bytě chtěli „dopřát“ především dostatek volného prostoru, světla a soukromí pro každého člena rodiny.
Představovali si byt plný slunce – široké prosklené průčelí s hezkým výhledem, terasu, zahradu…

Na severní straně domu, v přízemní části připomínající přístavek, se nachází kuchyň a malé sezení, venku se připojuje stíněná terasa. Velká rohová okna dům hodně prosvětlují a navíc opticky odlehčují krychlovou hmotu.

Garáž je odlišena tmavší omítkou a posunuta směrem do zahrady tak, aby před ní zbylo dost místa na parkovací stání pro další automobil.
Parcela, kterou objevili náhodou v okrajové části nové zástavby na jih od Prahy, k tomu poskytovala výborné podmínky: rovinatý terén, přístup z východní strany, slunný pozemek orientovaný na západ, kde trávník přechází v pole.
„Líbilo se nám prostředí nové čtvrti s kultivovanými moderními domy, parcela v klidné koncové části s volným výhledem je pro rodinu přímo ideální,“ vysvětluje majitelka domu.

Jižní terasa je zčásti stíněna přesahujícím horním podlažím.

Na fasádě obývacího pokoje se matně leskne stříbřitý plášť z hliníkových šablon.
Kultivovaná okolní zástavba je – mimo jiné – i výsledkem stavební regulace, která zčásti předurčila podobu domu.
Bylo třeba respektovat stanovenou míru zastavěnosti pozemku 20 %, výšku zástavby (dvě nadzemní podlaží, max. 7,5 m), dodržet uliční čáru a pevné severozápadní nároží domu a také odstup stavby 7 m od severní hranice pozemku (aby dům nestínil sousední zahradu).

Půdorys na výkrese působí členitě, při procházce domem je však logický a přehledný. K ulici přiléhá garáž, vstupní část se zázemím a pracovna, která může sloužit i jako pokoj pro hosty (proto má vlastní koupelnu).
Obdélníková hala vede příchozí ze zádveří kolem centrálního schodiště rovnou do rozlehlého a členitého společného obývacího prostoru, protáhlého směrem k západu.

Ze zádveří vede dlouhá hala ke skleněným dveřím obývacího pokoje. Velkoformátové zrcadlo opticky prosvětluje a zvětšuje celý prostor.
V přední části se nachází jídelna a malé rohové sezení, za krbem umístěným volně v prostoru následuje relaxační část s dominantním širokým západním oknem. Kuchyň se zdánlivě „schovává“ v severní části domu, je však otevřená do obývacího pokoje.

Kuchyňská linka byla vyrobena na míru. Lakovaná dvířka v odstínu cappuccino elegantně kontrastují s pracovní deskou z černé žuly.

Krbové těleso s oboustrannou vložkou rozděluje společný obývací prostor na jídelnu a relaxační zónu.
Střední část domu je dvoupodlažní, její jednoduchý obdélníkový rozvrh tvoří čtyři rohové pokoje (3 ložnice a hobby místnost) a velká koupelna se šatnou.
Jihozápadní a jihovýchodní nároží přesahují přes přízemí a tvoří tak přirozenou ochranu – závětří před vstupem do domu a stíněnou terasu. Část garáže, obývacího pokoje a kuchyně pokrývají zelené střechy.

Severozápadní roh domu je osvětlen nejen velkou prosklenou plochou, ale i shora světlíkem. Třívrstvá dřevěná podlaha s nepříliš obvyklou dýhou dub petrolejový dává interiéru zvláštní vzhled.

Vzhledem k poloze vjezdu na pozemek, stanovené územním plánem, musela být garáž přistavěna k domu z jižní strany. Ustupuje od hlavního průčelí tak, aby se před garáží uvolnila plocha pro parkování dalšího automobilu.
Ve vnitřním nároží, vymezeném hmotou garáže a jižní stěnou obývacího pokoje, se skrývá příjemné zákoutí chráněné před pohledy z ulice i před větrem a naopak otevřené jižnímu a západnímu slunci – ideální místo pro terasu.

Obytný prostor se v létě dále rozšiřuje o další terasu na severozápadním nároží a o pečlivě udržovanou zahradu plnou květin.
Dá se tu odpočívat na lehátkách, osvěžit se pod venkovní sprchou, největší chloubou zahrady je ale ohniště s dřevěným sezením a kaskádou s umělou cirkulací vody.

Koupelna rodičů je vybavena vanou i sprchou a přes šatnu je propojena s ložnicí. Dveře i nábytek s tmavou dýhou wengé, stejně jako obklady a keramická dlažba s metalickým efektem, ctí koncept tlumených zemitých odstínů a přírodních materiálů.

11 | Ložnice rodičů je laděna do odstínů fialové. Vybavení respektuje přírodní ráz celého domu. Podlahy, dveře a nábytek si majitelé vybírali sami a odvedli velký kus práce.
„Západní okno je jako naše domácí kino,“ říká majitelka, „přáli jsme si ničím nerušený výhled.“
Tomu se přizpůsobilo i konstrukční řešení – 4 m široké okno bez jediné podpory je překlenuto masivním překladem z ocelových nosníků zalitých betonem. Pokoje v patře mají velká rohová okna se speciálně vyztuženými rohovými překlady a ocelovými sloupky.
Autor: Ing. Jiří Padevět (1970) |
---|
Autorizovaný architekt, vystudoval Fakultu stavební ČVUT Praha, je ředitelem společnosti R-Projekt 07. Zabývá se projekty rekonstrukcí i novostaveb bytových a rodinných domů, projekty interiérů, designem nábytku a svítidel. Řadu realizací má i v segmentu designových prodejen a butiků. |
Napište nám |
Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili? Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz. |
Technické údaje
Zastavěná plocha: 223 m2
Užitná plocha: 183,3 m2
Konstrukce: betonové základové pasy a základová deska, zdicí systém Porotherm, vnější kontaktní zateplení fasády (systém Baumit), obývací pokoj zateplen minerální vlnou a fasáda obložena hliníkovými šablonami, strop železobetonový monolitický, nad 2. podlažím strop keramobetonový z tvarovek Miako, schodiště ocelové s dřevěnými stupni
Výplně otvorů: okna dřevěná euro s izolačními dvojskly – otevíravá, posuvná a pevně zasklená, předokenní kovové žaluzie na elektrický pohon, dveře dýhované bezfalcové do obložkových zárubní
Vytápění: ústřední plynové, podlahové vytápění + radiátory, krb s krbovou vložkou