Článek
Tentokrát architekt navrhoval dům pro klienta, který byl zároveň jeho spolupracovníkem. Společná práce na souboru řadových domů oběma přinesla skvělou pracovní zkušenost, úspěch a přátelství (mimo jiné zvláštní cenu v soutěži o titul Dům roku 2016, který udělila naše redakce).
„Tento projekt byl díky mému kolegovi – staviteli realizován a dotažen do detailu v kvalitě u našich developerů nevídané,“ poznamenává Jiří Zábran.
„Jaký vlastní dům navrhnout pro někoho, kdo staví tak dobré domy pro ostatní? Chtěl jsem, aby jeho dům byl o bod lepší, ale zároveň bylo třeba udržet poklidný výraz a respektovat prostředí bývalé chatové kolonie, která je ceněna pro klid, vzrostlou zeleň a má dodnes zahrádkářskou atmosféru.“

Zahrada vstupující plně prosklenými stěnami do společné obývací části má v domě hlavní slovo. Vybavení interiéru je čistě funkční a jednoduché, podlaha z hladké bílé stěrky tvoří protiváhu surové struktury betonového stropu.
Parcela s mírným severním sklonem a vstupem z jižní strany je rozdělena do tří zón: podél ulice se nachází přízemní objekt s garáží a dílnou a vjezd na pozemek.
Střední partii tvoří velká travnatá plocha – rekreační pobytová zahrada s jezírkem a letní kuchyní, příjemně chráněná okolními objekty.
Samotný obytný dům stojí v zadní části pozemku a ze své polohy těží klid, soukromí a příjemnou slunnou orientaci.
Jednoduchý základ…
Architektonické řešení navazuje na zahrádkářskou minulost parcely a koncept projektu řadových domů. Protáhlá obdélníková stavba má plně prosklené přízemí, na nějž je nasazena jednoduchá hmota obložená dřevem.

Galerie s knihovnou je ideálním místem pro posezení v ústraní. Ani zde nechybí množství světla a výhled do zahrady.
Podélně se svažující pultová střecha vytváří tvar klínu a dřevěné patro navozuje dojem korábu plujícího v zahradě. Časem přirozeně zestárne, získá patinu a postupně se ztratí mezi okolními vzrostlými stromy.
Dispozice vychází z principu přehlednosti a jednoduchosti. Přízemí je rozděleno na tři podélné zóny. Prostory zázemí jsou umístěny při severní fasádě (komora, technická místnost, schodiště, koupelna), oddělují obydlí od sousedů a vytvářejí chladnou zónu. Podél nich prochází celým domem otevřená komunikační linie, zakončená výstupem do zahrady.

Také koupelna v patře působí jednoduše a účelně. Solitérní vana na dlažbě nádherné tyrkysové barvy působí jako koráb na mořské hladině.
Obytné prostory jsou orientovány na jih k jezírku, proskleny na celou výšku a tvoří jeden spojitý interiér. V přímé linii na sebe navazují kuchyň, jídelna, sezení a zimní zahrada, oddělená skleněnou příčkou. Když se prosklené plochy otevřou, terasa a zahrada se stávají volným pokračováním domu.
Obdobný princip se opakuje v patře, kde se nacházejí ložnice rodičů, dětské pokoje a pracovna. Obě podlaží jsou navzájem propojena otevřeným schodištěm a galerií. Nad jídelním stolem se zvedá prostor vysoký až po strop druhého podlaží, lemovaný ochozem s knihovnou.
… a nenápadná hra
Střízlivou geometrii stavby oživují nápady, které ji tu a tam mírně porušují, dodávají originalitu a hravost. Pokoje v patře mají vyšší a vyšší stropy úměrně sklonu podélné pultové střechy.
Okna v horním podlaží nedodržují jednotnou linii nadpraží, natož stejnou velikost, ale řídí se zákonem nejlepšího výhledu a osvětlení. A fasáda má daleko do běžné představy obkladu z palubek, ať už s vertikální či horizontální orientací.

Ve východním nároží domu bydlí květiny. Zimní zahrada je volným pokračováním obývacího pokoje za prosklenou stěnou.
„Když se dům dělá rukama a hlavou, nechtěli jsme použít kupované profily, když za stejnou cenu můžeme mít vlastní,“ komentuje architekt.
„Rozhodli jsme se pro jednoduché latě používané na střechy, kladené se sklonem 45°.“ Interiér a zahradu si majitelé domu dotvořili sami a výsledek je více než zdařilý.
Dovolená na vlastní zahradě
Celá rodina miluje vodu, koupání a přírodu, ale nepřáli si žádné plastové „monstrum s obludným zastřešením“, a tak se rozhodli pro přírodní koupací jezírko. Vybrali rostliny, které dle odborníků napomáhají čištění bio cestou, i když nejde o biotop v pravém smyslu.
Vlastní čištění zajišťuje filtrační systém se skimmerem a dnovou vpustí. A jak se jezírko osvědčilo?

Dno jezírka je vysypáno štěrkem. Hloubka se zvětšuje v několika výškových stupních od mělké části až po hlubší „koupací“ část přímo vedle dřevěné terasy.
„Naprosto splnilo naše očekávání. I když není koupací sezóna, ležíme na terase a máme pocit, že jsme na dovolené každý den. Kromě toho se celou zimu otužujeme a v přístavku letní jídelny máme i saunu,“ říkají spokojení majitelé.

Půdorys domu
Ing. arch. Jiří Zábran (1979) |
---|
Absolvent Fakulty architektury ČVUT Praha. Od r. 2010 spolunavrhuje stavby převážně na Plzeňsku. Reflektují soudobou architekturu, filozofii trvale udržitelného stavění a jsou založeny na citlivém vnímání prostředí, kde vznikají. |
Jitka Pálková, www.mujdum.cz
Technické údaje
Zastavěná plocha: 148 m2
Užitná plocha: 190 m2
Konstrukce: betonová základová deska a základové pasy, zdivo z dutinových keramických tvárnic, kombinace železobetonové konstrukce, ocelových nosných sloupků a plně prosklené fasády, železobetonový strop a schodiště, dřevěný krov, pultová střecha, v patře větraná fasáda s dřevěným obložením
Výplně otvorů: pevné zasklení se skrytými rámy, otevíravé a posuvné prosklené plochy (izolační trojskla, hliníkové rámy, zdvižně-posuvný systém), vnitřní dveře dřevěné lakované do obložkových zárubní
Vytápění a technologie: podlahové vytápění, zdroj energie tepelné čerpadlo systém vzduch/ voda, řízené větrání s rekuperací
Autor: Ing. arch. Jiří Zábran (1979)
Spoluautoři: Jiří Klouček, Štěpánka Konopíková