Hlavní obsah

Luhačovická vila od architekta Jurkoviče se měla stát vzorem českých rodinných domů

27. 6. 2018, 12:43
Novinky, Text: Ladislava Horňáková, editace: tnk

Luhačovická vila Vlastimila ze začátku 20. století odrážela snahu slavného architekta Dušana Jurkoviče vytvořit českou vilu, český rodinný dům pro zlepšení úrovně bydlení českých vrstev - do té doby byli hlavními stavebníky především Němci. To se mu bezesporu povedlo, vila je dodnes inspirativní stavbou.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Zlínského kraje

Vila s adresou: Luhačovice, Betty Smetanové 244

Článek

Romantickou vilku architekt navrhl pro svého známého Františka Pospíšila, vedoucího strojovny, elektrárny, prádelny a maséra v Lázních Luhačovice.

Vila byla jednou z prvních staveb v nově se formující Pražské čtvrti mezi lázněmi a sousední obcí Pozlovice a dala podnět k vybudování dalších staveb.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Zlínského kraje

I zadní strana vily je hodně dekorativní.

Cihlovou a v patře hrázděnou vilku Vlastimilu s viditelnými trámy navrhl architekt v duchu hnutí moderny, uplatnil i secesní motivy v kombinaci s naturalistickými prvky.

Vstup do vily vede přes netradičně řešenou terasu na prstenových pilířích. Nad vchodem zvýšil autor působivost fasády vysokým schodištním oknem ze skleněných tvárnic, v patře doplnil rohovou dřevěnou verandu se štíhlými rovnými sloupy.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Zlínského kraje

Dobový snímek dokládá původní podobu vily.

Historie vily je spojena i se jménem skladatele Leoše Janáčka, který v ní několikrát bydlel v době svých léčebných pobytů v Luhačovicích.

V souvislosti se jménem architekta Dušana Jurkoviče můžeme mluvit o skutečném naplnění dobových tendencí v oblasti proměny lidové kultury a stavitelství.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Zlínského kraje

Nákres ilustruje zamýšlenou podobu stavby.

Jurkovičova tvořivost čerpala z tradičního stavebního řemesla. Prvky z lidové architektury, které utvářely vnější vzhled a části interiérů, sladil s nároky a požadavky uživatelů na moderní styl bydlení v duchu anglikanizujícího řešení rodinného domu.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Zlínského kraje

Plánek dokazuje symetrické umístění místností.

Až do roku 1964 žila ve vile stavebníkova rodina. Jeho dcera ji v tomto roce prodala jako rekreační zařízení a sama v ní zůstala bydlet až do své smrti. Při postupných úpravách vzala za své původní barevná výzdoba architektonických detailů.

V roce 2005 byla vila prodána do soukromého vlastnictví, noví majitelé se pokusili vrátit stavbě původní podobu.

Reklama

Související články

Výběr článků