Hlavní obsah

Jednoduchá týdenní výzva prozradí, jak moc přispíváte ke znečištění plasty

28. 4. 2020, 12:40
Novinky, nes

Je to úplně jednoduchá výzva, navíc trvá jen jediný týden. Pomůže vám ale odhalit, jak si na tom vaše domácnost stojí ve spotřebě jednorázových plastů a jak se tím pádem podílí na celkovém znečištění planety. Zkusíte to?

Foto: Profimedia.cz

Ke sledování toho, kolikrát za týden použijete jednorázově použitelný plast, můžete používat tzv. swear jar, tedy sklenici závazku.

Článek

Výzvu v minulých dnech uveřejnila stanice CNN. Její návod zní jasně: Na začátku stanovené týdenní lhůty si doma postavte sklenici, do které budete dávat minci, například dvacetikorunu, pokaždé, když doma použijete plastový předmět určený k jednorázovému použití a pak jej vyhodíte. Může to být plastový příbor, kelímek, ale také sáček atd.

Po sedmi dnech zkontrolujte obsah sklenice. Množství mincí vám napoví, zda jste velkými plýtvaly, anebo zda jste k životnímu prostředí ohleduplní. Takto nasbírané „hříšné peníze” můžete pak věnovat na charitu.

Plánujete na zahradě zařízení pro zadržování dešťové vody? Víme, jak na to

S nápadem přišla americká nezisková organizace Changing Tides Foundation, sídlící v americké Kalifornii. Neziskovou organizaci založily surferky, které se snaží inspirovat ženy k ochraně planety.

V USA bývá oblíbeným způsobem, jak v domácnostech vymýtit hrubou mluvu, právě zavedení sklenice závazku (anebo, chcete-li, sklenice sprostých slov), říká se jí „swear jar” - každý, kdo doma promluví neslušně, zaplatí do ní stanovený peníz.

A právě takovouto sklenici si na sebe vymyslela jedna za spoluzakladatelek neziskovky, když si s nelibostí uvědomila, že si doma zapomíná svůj příbor až třikrát týdně a je pak nucena používat venku jednorázově použitelný.

Kdo chce, může tuto sklenici používat trvale. Jako připomínku potřeby chovat se zodpovědně a ohleduplně k životnímu prostředí. „Myslete na ni jako na prasátko Země,” navrhuje organizace.

Anketa

Zkusíte týdenní výzvu?
Ano, jdu do toho!
8,2 %
Možná, ještě uvidím.
9,8 %
To si nejsem vůbec jistý/á.
2,7 %
Asi ne. Stejně bych zapomínal/a.
10,4 %
Ne, je to hloupost.
68,9 %
Celkem hlasovalo 594 čtenářů.

Reklama

Související články

Výměna kotle už možná výhodnější nebude

24. 6. 2019, 6:16

Pokud lidé uvažují o výměně starého kotle za jeho ekologičtější variantu, měli by si pospíšit. Současná, třetí vlna kotlíkových dotací, kdy mohou na výměnu...

Výběr článků