Hlavní obsah

Jedna z nejvyšších budov na světě zůstává stále opuštěná

12. 8. 2022, 12:12

Jmenuje se Goldin Finance 117 a je vysoká 597 metrů. Věž v severočínském městě Tchien-ťin není však jeho ozdobou, jak bylo původně plánováno, ale spíše strašákem. Už několik let totiž marně čeká na dokončení a zůstává stále opuštěná.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Nedokončený téměř 600 metrů vysoký mrakodrap se tyčí nad Tchien-ťinem už téměř 15 letVideo: Reuters

 
Článek

Mrakodrap začali stavět ve čtvrti Si-čching v roce 2008 podle návrhu architektonického ateliéru z Hongkongu P Group (dříve Palmer and Turner).

Jeho tvar není nijak překvapivý, jde o štíhlou věž s téměř čtvercovým půdorysem, která se s rostoucí výškou schodovitě zužuje. Zajímavě však měla být zakončena. Na vršku měl být diamant či prostě drahokam, který by byl celý prosklený a sloužil by jako veřejnosti přístupná observatoř (vyhlídkový prostor), jež by se v případě dokončení stavby stala nejvýše položenou observatoří na světě (579 m).

V současnosti drží tento rekord jiný čínský mrakodrap, Ping An International Finance Centre, jehož vyhlídková plošina je ve výšce 564 m.

Celková výška mrakodrapu - 597 metrů - je rozdělena do 128 nadzemních podlaží. Jedenáct z nich má sloužit jako technické zázemí objektu, zbytek by byl rozdělen převážně mezi kanceláře a hotel. V podzemí jsou pak ještě další čtyři podlaží.

Jak připomíná agentura Reuters, kdyby byla věž dokončena, zařadila by se rázem mezi nejvyšší stavby světa. (Konkrétně na šesté místo - pozn. red.).

Nejvyšší stavby světa
StavbaMěstoVýška (m)Počet nadzemních podlažíRok dokončení
Burdž ChalífaDubaj8281632010
Merdeka 118Kuala Lumpur679118ve výstavbě, dokončení plánováno na 2022
Šanghaj TowerŠanghaj6321282015
Mekka Clock Royal TowerMekka6011202012
Ping An International Finance CentreŠen-čen5991152017
Zdroj: web Emporis

Největší dřevěné budově v Evropě hrozí kolaps, na její záchranu nikdo nemá peníze

Ze statistiky webu Skyscrapercenter, jenž je věnován mrakodrapům celého světa, pak vyplývá, že ve své zemi by se věž usadila na třetí příčce za Šanghaj Tower (632 m) a Ping An International Finance Center (599,1 m).

Budova, připodobňovaná svým tvarem k vycházkové holi, patří developerské společnosti Goldin Properties Holding a původně měla být dokončena již v roce 2014.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Její stavba však byla v minulých letech už dvakrát kvůli problémům s financováním pozastavena, naposledy v roce 2019. Od té doby zůstává mrakodrap nedotčený.

Reklama

Související témata:

Výběr článků