Hlavní obsah

Dům snů postavili dětem prarodiče na stromě v texaském Dallasu

13. 5. 2013, 6:01
Novinky, nes

Když se manželé Wakefieldovi rozhodli, že svým vnoučatům vybudují domek v koruně stromu, bylo dopředu jasné, že nechtějí jen tak nějakou chýšku, kterou má na zahradě kdekdo. Jejich domek měl být místem, které si děti navždy zamilují.

Foto: www.jamescurvan.com

Dětský domeček snů

Článek

Na vzhled domku i jeho interiér měla mocný vliv nejen ruka architekta Jamese Curvana, ale hlavně nadšení majitelů pro starožitnosti. S láskou sbírají veškeré ty starobylé, už nepoužívané věci, kterým ale často stačí jen najít nový účel a ony znovu zazáří.

Foto: www.jamescurvan.com

Historická okna jsou jednou z mnoha ozdob domečku.

Výsledkem je solidní stavba charakteristická úzkou sedlovitou střechou s několika identicky řešenými vikýři. Do domku a z něj vede přístup nejen po schodišti, ale i po několika ryze dětských cestách - přes žebříky, lezeckou stěnu, klouzačku, lanovku, visutý most atd.

Foto: www.jamescurvan.com

V malé kuchyňce nechybí malá lednička. Dětí v ní vždy naleznou něco chladného k pití.

Foto: www.jamescurvan.com

Vstupní prostory

Podle názoru architekta Curvana je možné vytvořit dobrý dům ve větvích jen tehdy, když začnete uvažovat jako dítě, ale přitom máte neustále na paměti dobro samotného stromu. A právě tyto podmínky jeho dílo splňuje dokonale. Zdá se, jako by dallaský domek se všemi probíhačkami pevně trůnil v koruně starého pekanového stromu, ale to je jen klam. Konstrukce totiž ve skutečnosti sedí na ocelových sloupech, které jsou obarveny v odstínu kůry stromu, takže si jich náhodný pozorovatel téměř nevšimne.

Foto: www.jamescurvan.com

V domečku se svítí elektrickými svítidly.

Foto: www.jamescurvan.com

Úložný prostor na hračky slouží i jako posezeníčko.

Interiér domečku je pak zařízen přesně jako běžný rodinný dům. Najdete v něm kuchyňku, místo k sezení, komoru i místa pro spaní. Majitelé nadšeně sháněli jeho vybavení několik let. Mnoho částí domu, jako například některá okna, mají svou historii a pocházejí z jiných budov.

Foto: www.jamescurvan.com

Plán domečku

Foto: www.jamescurvan.com

Když dorazí děti, panuje ve větvích starého pekanového stromu čilý ruch.

Trvalo tři měsíce postavit základní stavbu, která má plochu něco přes 9 metrů čtverečních, je vybavena klimatizací a elektrickým osvětlením. V kuchyňce nechybí ani malá lednička, takže děti mají chlazené nápoje neustále po ruce a nemusejí kvůli každému doušku opouštět své stromové sídlo.

Foto: www.jamescurvan.com

Kromě ryze dětských přístupových cest vede nahoru do domku i schodiště s odpočívadly, takže ani menší děti nemají potíž se dostat bezpečně vzhůru.

Foto: www.jamescurvan.com

K orlímu hnízdu na sousedním stromě vede visutý most. Dům snů by samozřejmě nebyl kompletní bez lanovky.

Z jedné plošiny okolo domku vede visutý most na sousední strom, na němž je zbudováno orlí hnízdo - vyhlídkové místo, z nějž je vidět široko daleko za hranice Wakefieldovic pozemku.

Foto: www.jamescurvan.com

Když v texaském Dallasu nastanou Vánoce, pohádkový domeček se rozzáří stovkami světýlek.

Reklama

Související témata:

Související články

Tak má vypadat dům správného Trekkieho

9. 5. 2013, 6:06

Zvláštní libůstky fanoušků televizního seriálu Star Trek (tzv. Trekkies) jsou všeobecně dobře známé a málokoho dnes udiví. Na svá setkání se sjíždějí oděni do...

Výběr článků