Hlavní obsah

Dopřejte si relax v pohodlné vaně

27. 2. 2020, 8:56
Právo, Sylva Svobodová

Vana je lepší než sprchový kout, když si umíte užít její přednosti. Nejde v ní jen o hygienu, ale hlavně odpočinek. Jestli vyberete komfortní kousek, nebude se vám z ní vůbec chtít vylézat.

Foto: Jika

Asymetrická vana Tigo pro malé koupelny. Je vhodná na pohodlnou koupel i rychlou sprchu. Lze ji kombinovat s vanovými zástěnami. Cena od 7471 Kč.

Článek

Hlavním kritériem při rozhodování v duelu - vana, či sprcha - je samozřejmě prostor, osobní preference a životní tempo. Jsou-li v domácnosti děti, vana je dobrá volba, protože koupání milují.

Starší osoby zase preferují sprchový kout, ale skvělou variantou je jistý kompromis: vana se zástěnou, protože kombinuje v sobě obě možnosti.

Designéři se snaží nejen o nadčasový vzhled, ale i praktičnost. Navrhují důmyslné tvary a vnitřní prostory van, aby se v nich dobře koupalo, sprchovalo a měly i něco navíc. Třeba praktické odkládací plochy, vanovou zástěnu, dveře či byly sladěné do jedné kolekce společně s umyvadlem, bateriemi, nábytkem.

Při výběru vany sledujte, jaký má tvar, rozměry, materiál. Nejvíce oblíbené jsou akrylátové vany a vany ze smaltované oceli (tloušťka ocelového pásu je 1,5-1,8 mm nebo 2,5-2,8 mm).

Na co brát ohled při výběru vany, aby poskytla dostatečný komfort

Výhodou akrylátových van jsou dobré izolační vlastnosti, teplý povrch a snadná údržba. Vany ze smaltované oceli zase mají neomezenou životnost, jsou odolné proti poškrábání, oděru a jsou tudíž vhodné pro mytí domácích mazlíčků.

Krásná a praktická

Vana je v prostoru koupelny naprosto dominantní prvek. Jak nám ale bude pasovat na tělo, zjistíme, jen když si do ní lehneme a pohovíme. Nestyďte se ji v showroomu vyzkoušet a otestovat!

Sprchové kouty walk in nabízejí příjemný komfort pro osobní hygienu

Neomezené možnosti tvarování nabízí zejména akrylát. Může mít rozmanité ergonomické prolisy, područky, pod různým úhlem zpracovaný tvar zádové části, bočnic.

Kromě možnosti mnoha tvarování je akrylát vhodný i na údržbu. Má vysoký lesk, neporézní povrch, snadno se čistí a na omak nestudí.

Bezpečnost především

Standardně se do koupelen používají zásuvky a vypínače se stupněm krytí IP 20. Ovšem zvolte raději krytí IP 44. Chrání přístroje proti stékající, a dokonce i stříkající vodě ze všech úhlů.

Líbí se nám

Novinkou na trhu je minimalistická akrylátová vana Solo od firmy Ravak. Stylově s ní ladí umyvadlo na desku z litého mramoru. Vana se hodí i pro koupel ve dvou díky odtoku umístěnému uprostřed a pozvolnému sklonu zad symetricky na obou stranách.

Foto: Ravak

Vana Solo od designéra Kryštofa Nosála v sobě spojuje dva nejjednodušší tvary: obdélníkovou základnu a oválnou horní partii. Z akrylátu, rozměr 178 x 80 cm.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Výběr článků