Hlavní obsah

Co mají umět interiérové dveře

17. 8. 2021, 8:35
Právo, Karolina Černá

Vnitřní dveře nemají za úkol pouze oddělovat jednotlivé pokoje, ale také omezují šíření hluku v domě či bytě. Představují navíc výrazný designový prvek, který podtrhne estetické pojetí interiéru.

Foto: Hörmann

Se stylem venkovského domu ladí bílé dveře z řady DesignLine s frézovanými konturami.

Článek

Moderní materiály a možnosti jejich zpracování dodávají dveřím nepřeberné možnosti jejich využití, přičemž každá místnost na ně svou funkcí klade rozdílné nároky.

Extrémní podmínky

Kuchyně a koupelny patří k nejfrekventovanějším místnostem, v nichž si dveře rozhodně neodpočinou. Panují tu zvýšená vlhkost vzduchu a změna teplot. Jaké materiály to zvládnou?

Odolnost i rozmanité varianty povrchu nabízejí konstrukce založené na hliníkovém rámu, který svou pevností umožňuje dveřím vyrůst do atypických rozměrů.

„Vnitřní hliníkový rám opláštíme vhodným materiálem – pro povrch dveří do koupelny či kuchyně je dobrou volbou například sklo, které se nalakuje vybranou barvou,“ popisuje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP Future.

Foto: Solodoor

Modelová řada dveří Gabreta se sklem v mléčné úpravě nabízí i dekor betonu, který souzní s betonovou stěrkou na stěně.

Nejpoužívanější a nejodolnější je CPL laminát, který přežije i následky řádění dětí a domácích mazlíčků.

„Dveře s tímto povrchem mohou vypadat skvěle. Lamináty totiž umějí věrně imitovat nejrůznější materiály, ať už jsou to oblíbené dřeviny, nebo i něco méně tradičního, jako třeba lněné plátno,“ říká Pavel Hajný z firmy Vekra.

Luxusní entrée

Obývací pokoj a hala často zastávají roli reprezentativních prostorů. Elegantně působí dveře v bílém laku, které díky technologickému zpracování disponují dlouhou životností.

„Lak na interiérové dveře nanášíme ve čtyřech vrstvách, dveřní křídla jsou tak mimořádně odolná proti poškrábání. Vytvrzením laku pomocí UV záření zaručíme barevnou stálost,“ uvádí Pavel Hajný.

Foto: Vekra

Bílá barva dveřím propůjčí eleganci a stísněným prostorům lehkost i světlo, jehož propuštění podpoří prosklené výplně.

Vsadit můžeme na matný lak eliminující otisky prstů, na péči náročnější lesklé dveře dodají interiéru punc luxusu.

Moderní obývací pokoje bývají spojené s kuchyní a jídelnou. Toto propojení variabilně řeší velkoformátové posuvné dveře vedené kolejnicí zabudovanou ve stropě, čímž plní funkci pohyblivé příčky.

Vedle tradičního tandemu dveřní křídlo a obložková zárubeň se prosazují minimalistické dveřní komplety bez viditelných dveřních obložek. Tento směr následují skryté zárubně. Umožňují dveřím vytvořit jednotnou linii se stěnou bez jakýchkoli rušivých elementů.

Neviditelné dveře? Skryté zárubně umí dokonale splynout s okolím

Tipy a trendy

Zvolíme-li povrch dveří z MDF desky, která je připravená k nanesení stěrky, malby či tapety shodné se sousedící stěnou, dveřní křídlo splyne barevně i materiálově se zdí, čímž se dveře stanou téměř neviditelnými.

Ticho a soukromí

Ložnice, dětský pokoj a pracovna tvoří klidové části domu či bytu.

„Doporučujeme do nich interiérové dveře v tzv. hlukovém standardu. Nejde vyloženě o dveře ve zvukově izolačním provedení, ale jedná se o dveřní komplet s akustickými vlastnostmi přesahujícími rámec normy. Je však třeba zvolit křídlo s plnou výplní, bez jakéhokoli prosklení. Alfou a omegou je pak správná montáž zárubně,“ říká Pavel Hajný.

Foto: Vekra

Dveře v hlukovém standardu a s přívětivým dekorem dubového dřeva se osvědčí v ložnici.

Při osazení zárubně totiž vzniká mezi ní a stěnou drobná mezera, která by měla být vždy vyplněná po celém obvodu. Montážníci ji však často vyplňují montážní pěnou pouze bodově, a právě vzduchovými mezerami prochází zvuk z vedlejších místností.

„Aplikací pěny po celém obvodu zárubně docilujeme i u dveří bez certifikace na zvukovou izolaci nadstandardního útlumu hluku, dostatečného pro běžný rodinný interiér,” dodává Pavel Hajný.

To chce kliku
Klikou, mušlí, madlem, elektronikou... dveře dnes v závislosti na typu otevírání ovládáme nejrůznějšími způsoby a inspirovat se můžeme i velmi netradičními klikami co do tvaru i technologického zpracování. Některé moderní kliky nabízejí osvětlení. Umožňuje to mikrotrubička zabudovaná do jejich pohledové plochy. „Její jemné světlo není ve dne téměř patrné, ale v noci jej rozhodně nepřehlédnete," říká designer Roman Ulich z firmy M & T. Mikrotrubička svítí nepřetržitě, a to bez baterií i přívodního elektrického kabelu. Její svítivost je garantována po dobu 20 let. A jde to i bez kliky. Systém M & T magnetic spočívá v zapracování velmi silných magnetů do dveřní zárubně a naproti do dveřního křídla. „Když se k sobě obě části přiblíží, magnetická síla plynule dveře dovře bez vysunutí jakékoli střelky,” vysvětluje Roman Ulich. K ovládání dveří stačí pouze úchopné madlo.

Dokonce i sklo izoluje hluk, aspoň za předpokladu, že rám dveří tvoří hliníková kostra a sklo vytváří pohledový obal – vtip zvukové izolace spočívá ve výplni vnitřní dutiny dveřního křídla, která je z extrudovaného polystyrenu a zajišťuje výborné zvukově a tepelně izolační vlastnosti.

„Pro zvukový útlum až 34 dB je potřeba dveře vybavit ještě spodním mechanickým prahem ukrytým ve spodní hraně dveřního křídla,“ vysvětluje Petr Paksi.

Více denního světla

Šatnám a komorám chybí dostatek přirozeného denního světla. V takových případech prokáže dobrou službu sklo.

Foto: JAP Future

Skleněná výplň ve dveřním křídle IdeaLine s posuvem Premium je pohledově členěná hliníkovými profily. V šatně zůstává zachovaná částečná intimita, přitom do ní proniká dostatek světla.

„Maximální zachování vzdušnosti a průchodu světla v interiéru nabízejí celoskleněné dveře, které vytvoří předěl mezi dvěma místnostmi a nechají mezi nimi vizuální propojení,“ říká Petr Paksi. A dodává: „Celoskleněné dveře v klasické otočné i posuvné variantě libovolně kombinujeme s horními nebo bočními fixními díly a vytváříme tak celé příčky ze skla.“

Sklo poskytuje nepřeberné možnosti svého vzhledu od čiré podoby přes pískované, satinované a tónované sklo až po Grafosklo s vybraným motivem. Pro jejich výrobu se vždy používá kalené sklo, které je v domácích podmínkách téměř nerozbitné.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Související články

Stylové dveře umocní hodnotu bytu

27. 10. 2020, 8:35

Myslete na detail – tato poučka platí jak při rekonstrukci bydlení, tak při stavbě domu. Můžete vsadit na kvalitu i luxus, když ale podceníte takové doplňky,...

Výběr článků