Hlavní obsah

6 z 10 Čechů uvažuje o zateplení domu, polovina by využila dotace

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Vysoké náklady na energie jsou důvodem, proč se dnes spousta lidí rozhoduje pro poměrně zásadní úpravu svého bydlení. Zateplit, či nezateplit? To je, nač se ptal i průzkum aliance výrobců izolačních materiálů Zateplujeme Česko. Z něj vyplynulo, že o nějaké formě zateplení uvažuje šest z deseti Čechů. Celá polovina z nich by pak v takovém případě zvážila využití dotace.

Foto: Martin Havelka, Novinky

Jak byste eventuální úsporné opatření financovali?

Článek

Z průzkumu, který pro alianci provedla společnost Ipsos na vzorku 840 lidí, vyplývá, že téma je velmi žhavé ve většině domácností. V horizontu tří let totiž o realizaci zateplení či jiného úsporného opatření uvažuje 62 procent dotázaných. „Průzkum jasně ukazuje, že Češi jsou připraveni jednat, ale v provedení energetických opatření jim brání finanční a byrokratické bariéry. Průmysl, vláda a finanční sektor musí spojit síly, aby realizace byla co nejjednodušší, třeba jako výběr, financování a nákup nového auta,“ říká architektka Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace (AVMI).

Jak vyplynulo dále z průzkumu, samotná informovanost Čechů v oblasti energetických úspor není vůbec špatná. Nejúčinnějším způsobem, jak snížit náklady na energie, je dle 46 % respondentů zkombinovat zateplení s pořízením nových oken s trojskly, fotovoltaiky a menšího tepelného čerpadla. Kdyby si ale museli vybrat jen jedno opatření, necelých 40 % dotázaných by investovalo do zateplení. „Nejlevnější energie je ta, kterou vůbec nepotřebujeme, a proto je investice do zateplení budovy jednou z nejvýhodnějších forem zhodnocení úspor na trhu. Aktuální návratnost je do 10 let, často i dříve. To je 5× kratší doba, než je samotná životnost opatření,“ uvádí Pavel Zemene ze Sdružení EPS ČR.

Většinou to vázne na financích

Nejčastěji uváděným důvodem, proč se Češi do úsporných opatření zatím nepustili, byl nedostatek volných financí. Ten pociťuje polovina dotázaných. Podle respondentů průzkumu ovšem rychlejšímu zateplování nenapomáhá ani přílišná byrokracie spojená s čerpáním dotací (ta odrazuje 27 % dotázaných) a složitost problematiky je kamenem úrazu pro 17 % lidí.

„Samotný proces je nejlepší zahájit s odborným poradenstvím, ideální variantou je využít zavedených Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS), která jsou pod garancí Ministerstva průmyslu a obchodu. Energetičtí specialisté a popř. i projektanti zde bezplatně poradí, vysvětlí a navrhnou jednotlivé kroky, jak docílit bydlení s nízkou spotřebou energie. Žadateli stejně tak doporučí vhodný dotační titul a vysvětlí postup a způsob podání žádosti. U realizace zateplení je potom vždy potřeba používat certifikované a ověřené stavební materiály a systémy,“ říká Pavel Svoboda z Cechu pro zateplovaní budov ČR.

Vysoké úroky u stavebních úvěrů

Právě zmiňované dotace, například Novou zelenou úsporám, v kombinaci s vlastními zdroji by pak k financování zateplení svého domu využilo 52 procent dotázaných. Zaplatit čistě z vlastních zdrojů by si troufla čtvrtina.

Úvěr od některého z bankovních domů by zvažovalo využít pouze 7 % Čechů, přičemž 18 % dotázaných uvádí právě vysoké úrokové sazby jako hlavní důvod, proč se ještě nepouští do realizace žádného úsporného opatření.

Změnit by to mohlo Ministerstvo životního prostředí, které ve spolupráci se SFŽP plánuje k dotaci z programu Oprav dům po babičce nově nabízet i možnost čerpání zvýhodněného úvěru na spolufinancování úsporných opatření. Podle ministra Petra Hladíka budou nízkoúročené úvěry nabízet finanční instituce s licencí ČNB (zejména stavební spořitelny a banky). Úročeny pak budou maximálně polovinou úrokové sazby platné v aktuálním období pro úvěry na bydlení. V současnosti by se tedy úroky měly pohybovat okolo 3,5 % a doba jejich splatnosti by měla být stanovena až na dvacet let. Oba faktory by se poté měly projevit zejména nízkými měsíčními splátkami.

Zateplení i na půdě Evropského parlamentu

Význam dostatečného zateplení budov, a to zdaleka nejen rodinných domů, naznačuje i blížící se finální hlasování o klíčové směrnici o energetické náročnosti budov (EPBD), které má na konci února proběhnout na půdě Evropského parlamentu. Cílem je zajistit lepší vnitřní klima i ve veřejně přístupných budovách, kde lidé tráví spoustu času, například ve školách, ve zdravotnických zařízeních atd. Právě instalace zateplení v těchto budovách a jejich výstavba v pasivním standardu může napomoci nejenom velkým finančním úsporám, ale i tomu, aby v interiérech nevznikaly plísně škodlivé lidskému organismu.

Reklama

Související témata:
Aliance Zateplujeme Česko

Výběr článků

Načítám