Hlavní obsah

Strop pardubického zámku ozdobí sádrové vlny architektky Jiřičné

2:47
2:47

Poslechněte si tento článek

Pardubice

Ve dvou patrech pardubického zámku pokračuje velká přeměna reprezentačního sálu podle návrhu architekty Evy Jiřičné. Její rukopis ovlivní zejména zvlněný akustický strop v sále s plastickým vzorem a skleněné propojovací schodiště mezi oběma podlažími.

Architektka Jiřičná o práci na pardubickém zámkuVideo: Novinky

Článek

„Ten strop,“ řekla Jiřičná bez přemýšlení na otázku novinářů, co viděla po první obhlídce pardubického zámku jako největší výzvu, která stála před ní a jejími kolegy z architektonické studia AI Design.

Foto: AI Design

Takto bude vypadat strop Společenského sálu podle návrhu architektky Jiřičné.

Až návštěvníci zvednou hlavu ke stropu, neuvidí rovinu, ale sádrové vlny, které dobře ponesou zvuk při koncertech. Ovšem vytvořit tvar, který si se zvukem dobře sedne a bude ho odrážet v celém prostoru, nebylo jednoduché.

„Vůbec jsme nevěděli, kdo by vybudoval tvary a vymyslel formy. Nakonec vznikl výrobek, který je nečekaně dobře připravený,“ řekla Jiřičná, když si v pondělí prohlédla návrh stropu, jak ho na míru připravilo Studio Krygi.

Foto: Pardubický kraj

Eva Jiřičná si v doprovodu Romana Línka prohlíží formu a vzorek bublinového stropu.

Oblý tvar boulí odráží různé úhly zvuku. Firma je vyrobila ze sádry, která je vhodná k odlévání, protože je pevnější. Průměrná váha jednoho odlitku je 12 kilogramů. Strop je 25 metrů dlouhý a 9,5 metru široký. Na stropu se bude vlnit 1200 odlitků.

„Na míru se vytvoří kovová podkonstrukce, jednotlivé odlitky přichytneme kus po kusu vruty,“ vysvětlil jednatel Studia Krygi Marian Lacek.

Skleněné schodiště složí dvakrát

Druhou dominantou, která bude procházet skrz dvě patra, je skleněné schodiště. Rovněž pochází z dílny Studia AI Evy Jiřičné. Spolu se svými kolegy jich vytvořila doposud 47.

„Skleněné schodiště je viditelné, ale není v žádném kontrastu. Je neutrální. Je v něm málo oceli, takže neruší krásu toho, co bylo z původního zámku zachováno. Kdyby bylo dřevěné, bude to těžký objekt, který prostor zaplní, naším schodištěm vidíte skrz,“ konstatovala Jiřičná.

Odborná firma už pracuje na nerezových spojovacích dílech, aby točité schody mohla na jaře příštího roku na pardubickém zámku instalovat.

Foto: AI Design

Návrh schodiště připravila také Eva Jiřičná se svým týmem.

„Základních spojovacích komponentů je 12 tisíc kusů, je to leštěný nerez. Skruže budou v největším lesku, je to kvalita zrcadla. Další prvky jsou skleněné. Je to extrémně složitá konstrukce. Podobné schodiště ve světě nestojí. Je to umělecký prvek,“ sdělil ČTK Michal Šmidrkal z brněnské firmy Empate. Schodiště bude firma stavět dvakrát, jednou v závodě a podruhé v Pardubicích.

V současné době Pardubický kraj jako investor použil na přeměnu zámku 24 milionů korun, celkově vyjde na 165 milionů včetně DPH.

„Pardubický kraj by se do této velké investice nemohl pustit bez evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu/ITI v hodnotě téměř 156 milionů korun,“ dodal radní pro kulturu Roman Línek (KDU-ČSL). Hotovo by mělo být na konci příštího roku.

Výběr článků

Načítám