Hlavní obsah

Okázale velký dům překvapí svým útulným a minimalistickým interiérem

5:45
5:45

Poslechněte si tento článek

Québec, Kanada

Už na první pohled je jasné, že tenhle dům není pro každého. Třípodlažní sídlo v kanadském Quebecu má úctyhodných 590 m², a přesto vás jeho interiér nezahltí. Naopak překvapí teplým minimalistickým designem, přírodními materiály a řadou inspirativních detailů, které by šlo s přehledem začlenit i do běžného českého bydlení.

Foto: Ian Balmorel

Dům stojí na břehu fjordu.

Článek

Projekt studia Matière Première Architecture vznikl v přímém dialogu s okolní přírodou. Dům je zarovnán s pobřežím fjordu a kopíruje křivky svažitého terénu. Elegantní exteriér je obložený béžovými cihlami a šedým obkladem, střecha je z oceli bez přesahů, což umožňuje efektivní odvod vody. To je v této lokalitě důležité, protože na jaře zde taje hodně sněhu.

Centrální část je doslova zavěšena nad potokem z oblázků – díky tomu může voda z jarního tání nerušeně protékat pod konstrukcí. Místo boje s přírodními podmínkami tak vznikla stavba, která je s krajinou v dokonalé symbióze.

Tři zóny pro tři různé zážitky

Dispozice domu je rozdělena do tří zón: soukromé, obytné a přechodové. Každá má svou funkci, ale dohromady tvoří harmonický celek.

Kromě běžných ložnic a koupelen tu najdete i domácí kino, fitness, hernu pro děti nebo tzv. „mud room“ (místnost, kde je bláto), což je praktický vchod určený pro návraty ze zahrady či lesa, kde se počítá se špínou. Tuto vychytávku ocení zejména majitelé domácích mazlíčků.

Popis půdorysu domu

Dům s názvem Sur Le Ruisseau (Na potoce) má členitý trojpodlažní půdorys, který promyšleně propojuje různé funkční zóny. V přízemí se nachází hlavní obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, které plynule navazují na venkovní terasu s bazénem a výhledem do přírody. Vstupní část doplňuje výše zmíněný špinavý vchod a garáž.

Horní patro slouží jako soukromá zóna – najdeme zde hlavní ložnici s vlastní koupelnou s walk-in šatnou, dětský pokoj, pokoj pro hosty i domácí pracovnu.

Suterén pak nabízí neformální obývací zónu, domácí kino, hostinské pokoje, technické zázemí a skladovací prostory.

Kuchyň jako srdce domu

Kuchyň tohoto domu si zaslouží zvláštní pozornost. Pracovní deska i jídelní stůl jsou vyrobeny ze speciálního lokálního vápence. V kombinaci se dřevem, cihlou, kovem, sklem a zeleno-šedým laminem vznikl elegantní prostor, kterému dodávají šmrnc pozlacená baterie a zlatá závěsná tyč na zavěšení kuchyňského náčiní, zatímco vestavěná lavice evokuje příjemný retro prvek domácí pohody. Nadčasovým detailem je dlouhá police z červeného dubu, která zároveň slouží jako světelný prvek.

Kuchyň je navržena s dostatkem úložných prostor, které jsou prakticky uspořádány, aby poskytovaly snadný přístup k potřebným kuchyňským nástrojům a surovinám. Horní skříňky jsou otevřené, některé mají prosklená dvířka, což prostoru dodává lehkost a přehlednost. A jak je vidět, i v době moderních indukčních varných desek si vaření na plynu stále nachází své věrné příznivce. I v této kuchyni se nachází retro plynový sporák, který svou výrazností tvoří dominantu celého kuchyňského prostoru. A není se čemu divit, vaření na plynu má řadu výhod.

Interiér domu obecně staví na kontrastech – bílé palubky stěn ladí s černými rámy oken, masivní postele mají velký dřevěný parapet, nábytek stojí na nožkách pro snadný úklid.

V obýváku nechybí krbová kamna s dřevníkem a vinotéka, která je důmyslně zakomponována do prostoru. Otevřený obytný prostor je mírně dvouúrovňový, což mu dodává zajímavou dynamiku.

Design s ekologickým přesahem

Dům je koncipován jako prefabrikovaná stavba, čímž se zkrátila doba výstavby a minimalizoval se dopad na přírodu. Zesílená izolace, trojité zasklení oken a dřevo s certifikátem FSC přispívají k vysoké energetické efektivitě a udržitelným aspektům stavby.

„Naším cílem v Sur Le Ruisseau bylo vytvořit architekturu, která se hladce integruje do stávajícího prostředí,“ vysvětluje architekt Étienne Chaussé. Místo boje s přírodními a environmentálními omezeními se architektura učí tato omezení přijímat a používat je jako součást návrhu. Tak vznikl i tento projekt, který je estetický, funkční a harmonicky zapadá do svého okolí.

„Sur Le Ruisseau není jen architektonická chlouba. Je to manifest životního stylu, který staví na harmonii, estetice a respektu k okolnímu světu,“ dodává architekt.

Inspirace pro české bydlení

Ačkoliv je dům luxusní a jeho rozloha přesahuje možnosti běžných českých domácností, přináší mnoho inspirace. Praktické řešení vstupního prostoru, chytré úložné systémy, jídelní lavice a plynový sporák jako návrat retro designu, propojení s přírodou, práce se světlem a důraz na přírodní materiály – to vše lze aplikovat i v našich českých podmínkách.

Výběr článků

Načítám