Hlavní obsah

Od července jsou na sušičkách nové štítky. Změny reagují na technologický vývoj

4:42
4:42

Poslechněte si tento článek

Spousta lidí má jistě v paměti velké přeštítkovávání domácích spotřebičů z roku 2021. To se týkalo spousty druhů bílé techniky, ovšem nikoli sušiček. Na ty došlo až letos v červenci. Zeptali jsme se odborníků, co za tímto krokem stálo, a také proč k němu došlo až nyní.

Foto: Evropská komise

Od července se zbavily plusek i energetické štítky na sušičkách.

Článek

Energetické štítky se na spotřebičích poprvé objevily v roce 1994. Smyslem bylo přehledně označit energetickou náročnost jednotlivých modelů. Jenže technologie se vyvíjejí tak rychle, že původní systém opřený o písmena od A do G byl brzy na čelních pozicích opentlen plusy (A+, A++, A+++), a stal se tak poněkud zmatečným. Spotřebiče s písmeny E, F, G takřka vymizely, zato se začalo soutěžit o to, kdo přinese více plusek u A.

„K prvním změnám energetických štítků došlo v březnu 2021 a hlavním cílem bylo obnovit přehlednost a zjednodušit porovnávání výrobků,“ připomíná Barbora Bártíková ze společnosti BSH domácí spotřebiče. Tehdy dostaly nové štítky chladničky, mrazničky, vinotéky, pračky a myčky.

Mohlo by se zdát, že na sušičky se jaksi zapomnělo. Ale není to tak. U sušiček totiž technologický pokrok a s ním spojená energetická efektivita dosáhla úrovně, která si vyžádala novou klasifikaci, až nyní.

Předpisy Evropské unie, které se týkají ekodesignu a energetického štítkování sušiček prádla, byly u těchto spotřebičů segmentu přijaty až v roce 2023. Tyto předpisy stanovují přísnější požadavky na energetickou účinnost, dostupnost náhradních dílů a možnosti oprav, což vyžaduje čas na implementaci ze strany výrobců a prodejců.

David Vaner ze společnosti Miele vítá změny jako krok vpřed: „Z našeho pohledu jde o krok správným směrem, protože zákazníci získávají jasnější a srozumitelnější informace o provozních nákladech i dalších parametrech sušiček. Eliminují se dřívější a pro někoho možná matoucí označení s ‚plusy‘.“

„Propad“ v kategorii nic neznamená

Nové štítky se vrací k jednoduššímu systému hodnocení A–G, kde A označuje nejúspornější možnou kategorii sušiček. „Označení s plusy se už používat nebudou. Neznamená to ale, že by se zhoršila energetická účinnost výrobků. Dojde k posunu škály tak, aby zůstal dostatečný prostor pro další vývoj,“ vysvětluje Barbora Bártíková. V praxi to znamená, že model dříve označený jako A+++ bude nově zařazen do třídy B nebo C.

Navzdory zdánlivému „propadu“ v kategorii tedy stále platí, že moderní sušičky jsou mnohem úspornější než v minulosti. Pro srovnání: zatímco v roce 1990 průměrná sušička spotřebovala na cyklus 2,5 kWh, v roce 2020 už to bylo jen 1,4 kWh.

Sušičky se zároveň stále více zabydlují v českých domácnostech. „Jejich přítomnost v českých domácnostech skokově roste - ještě před deseti lety je mělo jen 5 % obyvatel, dnes je má každý čtvrtý Čech,“ říká Jan Krejčíř, marketingový ředitel značek Whirlpool a Beko pro Českou republiku a Slovensko.

„Přeštítkovávání motivuje výrobce, aby nadále inovovali – například kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem dokážou ohřátý vzduch, vznikající během sušení, převést na energii, kterou opětovně využijí,“ dodává.

Věděli jste, že…?

Spotřeba energie na štítku se vždy měří na programu Bavlna Eco? Jde o standardizovaný referenční program, podle kterého se hodnotí úspornost sušičky. Proto je uzamčený a nelze u něj měnit délku sušení ani přidávat další funkce. Slouží totiž jako srovnávací základ pro všechny výrobce. U ostatních programů si už můžete upravit vše podle svých potřeb – například jak moc má být prádlo suché: třeba „k žehlení“, „do skříně“ nebo „extra suché“.

Foto: Evropská komise

Nová podoba energetického štítku pro sušičky

Další informace, které štítky přinášejí:

Kromě energetické třídy štítek nově zohledňuje spoustu praktických informací, které jsou navíc podané relevantnějším způsobem:

  • Spotřeba energie: Místo roční spotřeby se nově uvádí spotřeba na 100 sušicích cyklů. To pomůže lépe si představit skutečné náklady na provoz.
  • Hlučnost (symbol reproduktoru): Bude rozřazena do kategorií A (nejtišší, pod 60 dB) až D (nejhlučnější, nad 68 dB).
  • Účinnost kondenzace (symbol s vaničkou): Tento údaj měří, kolik vlhkosti sušička vypouští do místnosti. Čím vyšší kondenzace, tím lépe. Nejlepší modely zkondenzují přes 94 % vlhkosti, ty méně účinné pod 82 %. Tento údaj je důležitý především pro domácnosti s horším větráním.
  • Maximální kapacita mokrého prádla v kg (symbol s košem na prádlo)
  • Délka sušicího cyklu (symbol s hodinami)
  • QR kód: Přesměruje na Evropskou databázi výrobků pro energetické štítkování (EPREL), kde najdete podrobné technické parametry.

„Štítek nově zohledňuje například spotřebu energie na 100 cyklů, hlučnost, délku programů i účinnost kondenzace, což zákazníkům významně usnadňuje výběr. Díky QR kódu lze navíc snadno dohledat další detaily v online databázi. Nové štítky tak mohou podpořit nejen odpovědný výběr úspornějších spotřebičů, ale zároveň motivovat nás výrobce k dalším inovacím v oblasti technologií přístrojů pro domácnost,“ uzavírá David Vaner.

Výběr článků

Načítám