Hlavní obsah

Na Lysé hoře začne růst do tří let nová Bezručova chata

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Po více než pětatřiceti letech bude na nejvyšším beskydském vrcholu opět stát Bezručova chata. Klub českých turistů (KČT) získal v lednu územní rozhodnutí na obnovu původní vyhořelé chaty, o něž usiloval 17 let. Stavba moderní nízkoenergetické budovy by měla začít do dvou až tří let a vyžádá si až 25 miliónů korun. Peníze by měla přinést mimo jiné veřejná sbírka, prozradil vedoucí technické sekce KČT Jiří Stejskalík.

Foto: ČTK

Nová Bezručova chata na vrcholu Lysé hory (na kresbě) by se mohla začít stavět za dva až tři roky.

Článek

Původní Bezručova chata vyhořela v roce 1978. Na nejvyšším vrcholu Beskyd ji přes tři desetiletí připomínají sutiny.

"Po 17 letech snažení se nám konečně podařilo dokončit územní rozhodnutí, což přineslo velkou radost a úlevu. Za sebe však mohu říci, že jsem z toho byrokratického šílenství zestárnul nejméně o 20 let," řekl Stejskalík.

Územní rozhodnutí s téměř 80 podmínkami je podle něho zásadním krokem pro přípravu projektové dokumentace ke stavebnímu povolení, což odhaduje na zhruba 2,5 roku. Například půdorysně se musí nová chata přesně shodovat s původní chatou postavenou v roce 1935 a novostavba také zůstane přístupná pouze pěšky, uvedl některé z podmínek územního rozhodnutí.

Solární kolektory i využití dešťové vody

Snahou KČT a ostravského architekta Josefa Havlíčka bude zachovat co nejvíce původní funkcionalistickou podobu Bezručovy chaty (www.lysahora.cz). Technologicky se nová chata přiblíží moderní alpské chatě Schiestlhaus, která je pasivním domem. "Chybět nebudou solární kolektory a fotovoltaické články, které z 60 procent pokryjí spotřebu elektřiny. Počítáme také s rekuperací zbytkového tepla a využitím dešťové vody," naznačil Stejskalík.

Nová chata, která bude stát na páteřní stezce mezi Ostravicí a Visalajemi, poskytne turistům zázemí a zároveň apartmán pro krátkodobý nocleh. "Nechceme ale budovat další 'mrtvé' postele. Na Lysé hoře je možné přespat na zhruba 80 lůžkách, které jsou využity jen z deseti procent," upozornil. Apartmán s 12 lůžky podle něho bude vhodný pro ty, kteří na vrchol zavítají kvůli východům slunce či výhledům při inverzích.

Pomůže i veřejná sbírka

Na stavbu nové Bezručovy chaty bude KČT potřebovat 20 až 25 milionů Kč. "Zhruba třetinu bychom dali dohromady sami, zbytek by mohl pokrýt kraj, regionální firmy a také veřejná sbírka," naznačil Stejskalík s tím, že lidé se budou moci letos zapojit také do úklidu požářiště.

Obnovu vyhořelé Bezručovy chaty, která stála blízko Národní přírodní rezervace Mazák, brzdily téměř dvě desetiletí soudní spory, nutné souhlasy CHKO Beskydy a ministerstva životního prostředí, evropské vyhlášení chráněného území Natura 2000 i protesty ekologických aktivistů.

První dřevěná útulna pro turisty stála na vrcholu Lysé hory již v roce 1880. Moderní turistickou chatu se podařilo postavit až ve 30. letech minulého století. Od té doby je spojena se jménem básníka Petra Bezruče, který Lysou horu pravidelně zdolával při takzvaných výplazech.

Nadčasovou chatu navrhl architekt František Knobloch, který ve výběrovém řízení zvítězil mimo jiné nad bratry Šlapetovými. Přes 40 let byla Bezručova chata Mekkou beskydské turistiky. V březnu 1978 při tragickém požáru zcela vyhořela.

Reklama

Související témata:

Související články

Co promyslet, než začnete stavět

Pozemek máme koupený. Jaký dům na něm ale postavíme? Jak bude velký? A kdo nám ho navrhne? To je třeba si předem velmi dobře promyslet. Také musíme zvážit...

Výběr článků

Načítám