Článek
Barvy mají obrovskou moc, kterou využijete i při optickém oddělení kuchyňského koutu. Mnohdy stačí jen nenápadné akcenty na jedné stěně nebo za pracovní plochou a výsledek vás mile překvapí.
Výmalba může ladit nebo naopak kontrastovat s dekorem linky, ale v obou případech decentně naznačí, kde tento prostor začíná a končí.
Místo obyčejného nátěru ale můžete využít i strukturovanou stěrku, tapetu nebo keramický obklad, který je i odolnější proti vlhkosti. Tyto detaily navíc přidají prostoru na hloubce a zvýrazní jeho členění. A pokud vyberete vhodné odstíny, i malý kuchyňský kout tak opticky zvětšíte a prosvětlíte.
Různé podlahové krytiny
Dále hraje důležitou roli podlaha, ať už z různých materiálů, nebo jen s odlišnými vzory. Obecně se do kuchyňské zóny doporučuje dlažba, která dobře snáší kontakt s vodou i mastnotou.
Naproti tomu obývací prostor si z estetického hlediska říká spíš o dřevo nebo laminát. Celek pak vypadá přirozeně i bez příček nebo stěn. A zajímavou variantou je i mírné zvýšení podlahy v kuchyňské části. Takové pódium může elegantně skrýt rozvody a zároveň přidat prostoru na dynamice.

S odlišením kuchyňské zóny pomůže nejenom výmalba či třeba obklady, ale také typ podlahy.
Nábytek, který odděluje i spojuje
Pokud nechcete zasahovat do stěn nebo podlahy, pomoci může i promyšlený výběr nábytku. Oblíbené jsou zejména kuchyňské ostrůvky, které oceníte při vaření i večerním posezení, kdy se mohou proměnit v domácí bar. Důležité je, že za všech okolností tvoří jasný předěl mezi kuchyní a obývací částí. Podobnou službu vám ale udělá i větší jídelní stůl, otevřená knihovna nebo policová stěna s průhledy.
V posledních letech v nabídce studií přibývají i komplexní kuchyňské bloky, které z jedné strany nabízejí pracovní zónu a z druhé například lavici k sezení. Takové řešení se hodí hlavně do malých bytů, protože je kompaktní, designově čisté a zároveň praktické.

Do menších prostorů je skvělou možností kombinace kuchyňského ostrůvku s dalšími prvky zón, ať již jídelních, nebo obytných.
Nenápadné, ale efektní osvětlení
Chytré řešení nabízí také moderní svítidla. Stále častěji se tedy nad kuchyňskou část umisťují sádrokartonové podhledy, ideálně s integrovaným osvětlením, které vytvářejí dojem samostatné zóny. LED pásky nebo bodová světla zase pomohou kuchyň zvýraznit a odlišit ji od zbytku místnosti. Odstíny můžete volit výrazné i decentní, jen by měly odpovídat stylu celého interiéru.
Designéři doporučují pracovat s několika světelnými scénami – jiným osvětlením pro vaření, jiným pro stolování nebo večerní odpočinek v obýváku. Vše dohromady pak podporuje přirozený přechod mezi jednotlivými částmi tohoto multifunkčního prostoru.

Někdy může být oním hraničním prvkem mezi kuchyňskou a obývací zónou třeba dlouhý jídelní stůl.
Harmonický celek, který ladí
Ať už se rozhodnete pro změnu barvy, různé materiály podlah, kuchyňský ostrůvek, nebo světelný podhled, vždy myslete na to, aby úpravy ladily se zbytkem místnosti. Vymezení kuchyně by mělo být přirozené, aby nenarušilo celkový dojem z interiéru. Cílem totiž není vytvořit dvě oddělené místnosti, ale prostor s vymezenými zónami, ve kterém se dobře žije i vaří.
A pokud si nevíte rady s konkrétním řešením, dnes už mají kuchyňská studia k dispozici inovativní technologie, díky kterým společně vytvoříte první 3D návrhy. Výběr nových oddělovacích prvků tak bude zase o něco jednodušší.