Hlavní obsah

Jak zafinancovat rekonstrukci bytu

25. 2. 2021, 8:32
Právo, Dana Jakešová

I malá rekonstrukce vyjde na desítky tisíc korun, u těch větších se pak náklady pohybují ve statisících. Pokud vaše rezervy nejsou tak vysoké, lze rekonstrukci zafinancovat úvěrem. Na výběr je několik typů.

Foto: Velux

Proměnit starou půdu v komfortní prostor pro bydlení je finančně hodně náročné. V tomto případě stojí za to uvažovat i o financování hypotékou.

Článek

Hypotéka

„Na rekonstrukci je možné využít hypotéku, tedy stejný produkt jako pro koupi nemovitosti,“ říká Zuzana Filipová z Moneta Money Bank. Splatnost hypotéky může být až 30 let.

Kromě bonity (příjmů) budete muset dokládat i dokumenty k samotné rekonstrukci (např. projekt, někdy také položkový rozpočet apod.).

Foto: Rako

Nová koupelna patří mezi častý cíl rekonstrukcí.

Atraktivní je u této možnosti především úroková sazba. Aktuálně je podle Hypoindex.cz průměrná úroková sazba hypoték 1,96 % p. a. Odvrácenou stranou mince je fakt, že vždy musíte dát bance do zástavy nemovitost.

Stavební spoření

Nejčastější volbou je úvěr ze stavebního spoření, kde není nutná zástava nemovitostí ani u vyšších statisíců. Sazby jsou o něco vyšší než u hypotéky, zhruba mezi 3,5 až 4,5 %.

„Umíme poskytnout nezajištěný úvěr až do jednoho milionu korun s úrokovou sazbou 3,5 %,“ potvrzuje Tomáš Kofroň z ČMSS. Doba splácení úvěru ze stavebního spoření je standardně až 20 let.

Ani v tomto případě se nevyhnete papírování. Podmínkou je vztah k financované nemovitosti, tedy vlastník, případně i nájemník se svolením pronajímatele. Bude nutné doložit své příjmy. I v tomto případě musíte mít doklady k rekonstrukci, např. fotografie stavu před rekonstrukcí a rozpočet plánovaných oprav.

Foto: Trachea

Rekonstrukci kuchyně lze zafinancovat úvěrem. Nejčastěji je využíván ten ze stavebního spoření.

Způsob čerpání peněz a dokladování rekonstrukce se může lišit spořitelna od spořitelny. „My jsme konzervativnější a vyžadujeme předkládání faktur v průběhu rekonstrukce,“ říká Tomáš Kofroň. Jinde si můžete vybrat i z více variant.

Při rekonstrukci myslete i na detaily, s rozpočtem si nechte poradit od profesionála

Spotřebitelský úvěr

Třetí variantou je spotřebitelský úvěr. Jeho splatnost je obvykle kratší, nejčastěji 7 až 10 let. Úrokovou sazbu lze získat zhruba od čtyř procent.

Foto: Asko - Nábytek

Nové vybavení pokoje není tak velkou položkou. V tomto případě je vhodným možným řešením i spotřebitelský úvěr s kratší dobou splatnosti.

Anketa

Víte, jak byste financovali eventuální rekonstrukci svého domova?
Ano, samozřejmě.
71,1 %
No... Tuším...
7,3 %
Nepřemýšlím o tom.
5,9 %
Takhle narychlo asi ne.
5,9 %
Nemám nejmenší ponětí.
9,8 %
Celkem hlasovalo 287 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související články

Plánujete rekonstrukci? Pozor na tyto chyby

15. 2. 2021, 8:23

Připravený projekt na stavbu domu či přestavbu bytu je nezbytností, která ušetří spoustu starostí. Ale také je dobré se předem zajímat o technologické postupy;...

Výběr článků