Hlavní obsah

Adventní koulovačka bez sněhu

19. 12. 2020, 9:11
Právo, Adéla Mclintock

Dumáte, jak letos o Vánocích stylově vyšperkovat domov a neutratit přitom celou výplatu? Využijte koule z polystyrenu a materiál, který vám při procházce zahradou cvrnkne do nosu.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Zavěšené koule, omotané světelným řetězem, se odrážejí v zrcadle a zdvojnásobují svůj slavnostní ráz.

Článek

Dekorace na stůl, závěsné ozdoby či uvítací adventní věnec. To je jen několik možností, co můžete z lehce dostupných surovin vyrobit vlastníma rukama a podle své fantazie.

Budete potřebovat aranžérské tvarovky z polystyrenu ve formě koule. K dostání jsou ve výtvarných potřebách za pár korun a v různých velikostech. Ty o průměru 8 a 10 cm se vejdou akorát do dlaně, takže práce s nimi jde pěkně od ruky.

Dále špendlíky buď obyčejné, nebo s perlovou či jinak zdobenou hlavičkou, nůžky a rostlinný materiál s dobrou krycí schopností. Nejlepší jsou středně velké, poddajné stálezelené listy. Čerstvé, nikoli sušené!

My jsme zvolili listy břečťanu (matně zelené s bledými žilkami), cesmíny (sytě zelené s vysokým leskem), kohoutku věncového (stříbřité, semišově plstnaté), šalvěje lékařské (mentolově zelené, aromatické) a buku lesního (ryšavě hnědé).

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Nepotřebujete jmění. K nejkrásnějším patří dekorace, které vytvoříte za pár korun vlastníma rukama. Spoustu materiálu najdete na zahradě.

K dozdobení se hodí květy hortenzie a plody skalníku, jeřábu či cesmíny. Pokud už je sezobali ptáci, můžete použít hvězdičky vykrojené z pomerančové kůry nebo třeba voňavý badyán.

Hotové koule krásně vyniknou v ploché míse na podestýlce z mechu a voňavých větviček cypřišku nebo túje, které neopadávají a dlouho si drží svěží barvu.

Naaranžovat mezi ně můžete také haluzky porostlé lišejníkem, šlahouny modřínu, šišky i vánoční dekorace ze skla či slámy.

Růžové a fialové květy, které bohatě zdobí podzimní záhony

Zahrada

Proměna v ozdoby k zavěšení na stromeček, kliku nebo třeba na zrcadlo si žádá jen připevnění drátěného poutka. Pevný drátek dlouhý 8 až 10 cm v půlce ohněte a oba konce zasuňte co nejhlouběji do středu polystyrenové koule. Nakonec jím provlečte bavlnku nebo pentli.

Z koulí vyrobíte také uvítací věnec na dveře či za okno, jehož originalitu ocení nejen hosté, ale i kolemjdoucí na ulici. Jednoduše je navlékněte na silný drát jako korále, stočte do kruhu, konce drátu spojte a v místě spoje uvažte slavnostní mašli.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Uvítací věnec vznikl z koulí navlečených na drát. Vyjímat se bude dobře na dveřích i za oknem.

Postup výroby
1. Z listů odstřihněte řapíky.
2. Přiložte první list k polystyrénové kouli a přišpendlete ho. Špendlíky zapichujte zešikma, aby se jimi listy neprovlékly.
3. Postupně přikládejte další listy tak, že se jejich okraje vždy o několik milimetrů překryjí.
4. Až bude koule obalená ze všech stran, přišpendlete k ní plody či květy buď jednotlivě, nebo v různých obrazcích. Květy hortenzií lze použít místo listů a pokrýt jimi celou kouli.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související články

Pěstujte stromy s přidanou hodnotou

28. 11. 2020, 9:45

Nejlepší okamžik k zasazení stromu byl před dvaceti lety. Druhý nejlepší je teď, praví čínské moudro. Jaký druh ale vybrat? Nejlépe takový, který krom našich...

Dvě tváře kosa černého

5. 12. 2020, 9:34

Není zahrádky na vsi ani ve městě, není sadu nebo parku, aby se tam neukázal kos. Má kvality nóbl chlapíka a pěveckého génia, nebo je to bezostyšný drzoun...

Zahrada jako křišťálový palác

12. 12. 2020, 9:45

Mráz vládne drsnou rukou, prstíky má však jemné a zručné jako klenotník. Neohání se zlatem ani drahým kamením, k tvorbě křehkých detailů mu stačí voda z nebe.

Výběr článků