Hlavní obsah

Garsonka se proměnila v 2+kk. Stačilo k tomu 36 metrů čtverečních

3:19
3:19

Poslechněte si tento článek

Hlavní zadání bylo jasné. V bytě, který měl dispozici 1+kk a rozlohu 36 metrů čtverečních, vytvořit příjemné bydlení 2+kk pro muže ve středním věku. Jeho přáním bylo vykouzlit na miniprostoru dvě samostatné místnosti, které ale nebudou působit stísněně. Sám si na něco takového netroufl, proto s realizací oslovil zkušenou interiérovou designérku.

Foto: Archiv designérky

Příprava projektu, tedy návrhy a projektová dokumentace, trvala dva měsíce. Realizace na klíč další dva.

Článek

„Nafouknout malý byt bývá výzva. Navíc jsme pracovali s omezeným rozpočtem a bylo důležité vymyslet řešení, které nebude nákladné,“ vysvětluje designérka Jana Hejda Szonowská z ateliéru Virtuální bydlení.

Začalo to sekáním do zdi

Aby výsledný interiér fungoval, bylo potřeba změnit vedení elektroinstalace, přesunout televizní přepojení na druhou stranu bytu a táhnout kabeláž sádrokartonovým stropem.

„Nic, co by nás ale překvapilo, protože jsme už při realizacích zvyklí, že architekti developerských projektů u novostaveb často příliš nemyslí na praktické využití menších bytů,“ dodává designérka.

K problému ještě dodala, že v ateliéru nikdy nepřizpůsobují návrh stávajícímu rozložení zásuvek. Upravují vše tak, aby prostor fungoval do posledního detailu.

V čem je fígl?

Majitel si logicky přál mít samostatnou ložnici a oddělit ji od obytného prostoru. Podařilo se a z malé garsonky teď má sám pro sebe plnohodnotný byt 2+kk.

„Garsonku jsme vymezili příčkou s posuvnými dveřmi. A postel netradičně umístili do prostoru, abychom mohli šatní skříň s dostatkem úložného místa nenápadně schovat za lůžko s lamelami,“ říká interiérová designérka.

Velkou výzvou bylo umístit do obytného prostoru jídelní i pracovní stůl zároveň. Ale i to se zvládlo. Díky chytrému multifunkčním řešením 2v1 v podobě jídelního stolu se sestavou, která ukrývá výsuvný monitor.

Na mini prostoru neutrální odstíny

Majitel si přál ladit interiér do moderního stylu. Designérka proto zvolila neutrální barvy a materiály, které při dobrém sladění umí vytvořit útulné prostředí. Celkový dojem pak podtrhuje kombinace dřeva, betonové pracovní desky a černého a bílého lamina, díky které interiér působí nadčasově.

„V menším bytě stačí pár promyšlených detailů, které prostor ozvláštní, aniž by ho zahltily. Tady tak zafungovalo závěsné svítidlo obývací části nebo dřevěné dekorativní stěny a lamely, které elegantně propojují a rozdělují celý prostor,“ dodává ke stylu interiéru návrhářka.

Příčka, jež unese televizi

Místnosti jsou přepaženy sádrokartonovou příčkou s posuvnými dveřmi do pouzdra. Na přistavenou stěnu bylo nutné připevnit televizi, ale běžný sádrokarton by ji neunesl. Bylo proto nezbytné použít vysokopevnostní sádrokartonovou desku, která je pro tento účel určená. Ta má totiž nosnost kolem 34 kg na jeden kotevní bod.

Líbilo se nám

Vestavěné skříně v nikách designérka opatřila stěrkou ve stejném odstínu, jako je stěna, aby co nejvíce splynuly s interiérem. V obou místnostech pak navrhla vlysovou tapetu, která zeď ochrání před oděrem.

Černou skříň nad stolem nechala pak designérka vyrobit na míru z MDF lakovaných desek s povrchem perfect sence, který má v sobě integrovanou ochranu proti otiskům prstů. Na tmavém nábytku tak nic nebude vidět.

Anketa

Potřebovali byste také "přifouknout" domov?
Ano, a to pořádně!
39,8 %
Místo navíc se vždycky hodí...
23,3 %
Ani moc ne.
8,4 %
Ne, vůbec.
20,4 %
Já spíš zmenšit.
8,1 %
Celkem hlasovalo 977 čtenářů.

Výběr článků

Načítám