Hlavní obsah

Dům pro novomanžele ve Slivenci je řešen prakticky, majitelé v něm mají dva byty k pronájmu

2:14
2:14

Poslechněte si tento článek

Rodinný dům v pražském Slivenci v sobě ukrývá hned tři bytové jednotky. Dvě slouží jako nájemní a třetí jako hlavní byt majitelů – novomanželů. Zajímavostí je, že hlavní byt vede přes všechna čtyři podlaží, která dům nabízí.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Ondřej Žák, Adéla Zlámalová

Rodinný dům v pražském Slivenci spojuje moderní architekturu s praktickými funkcemi.

Článek

Stavba je společným dílem architektů z Ginger architecture a Studia A91, s nimiž spolupracovali Eva Eisenreichová, Ondřej Žák, Jiří Makovec, Jakub Bachman a Soňa Formanová.

Hlavní bytový prostor je umístěn přes všechna podlaží tak, aby mohli majitelé naplno čerpat benefity vyplývající z umístění domu na pozemku, jako jsou výhledy z teras, střešní zahrada ateliéru, ale také příjemné přirozené prosvětlení všech obytných prostor.

Byt je rozdělen jednotlivými podlažími do samostatných provozních celků – technického, obytného, soukromého a pracovního kombinovaného s relaxačním. V přízemí se nachází obývací část, výrazným prvkem je zde krb, který opticky prostor dělí na kuchyni s jídelnou a obývák.

V prvním patře je soukromý multifunkční prostor s klavírem. Ateliér slouží jako pracovna, pokoj pro hosty a prostor pro oslavy. Dá se propojit panoramatickými okny s pobytovou zelenou terasou, která nabízí oázu klidu.

Ústředním motivem je schodiště

Výrazné schodiště podobně jako strom prorůstá celým prostorem a má dominantní roli. Schodiště se obdobně jako samotný dům směrem nahoru hmotově odlehčuje. Začíná jako plnostěnné obložené dřevěnými nášlapy a směrem vzhůru se mění na perforovaný ohýbaný plech, který končí ve střešním proskleném ateliéru.

Konstrukci schodiště jako kmen stromu drží vnitřní plnostěnné zábradlí. V něm se ukrývá osvětlení. Naproti schodišti je betonová stěna a technické jádro. To navazuje na betonové pohledové stropy s částmi dřevěného bednění jako drobným detailem, který prostupuje interiérem.

Tyto dva hlavní prvky tvoří základ materiálového pojetí celého domu. Černý plech ve spojení s betonem doplňují působivé dubové prvky s cihlovým detailem. To vše harmonicky vytváří minimalistický, funkční, a přesto útulný a snadno přizpůsobitelný prostor pro potřeby obyvatel domu.

Stavba patří mezi loňská přihlášená díla do soutěže Česká cena za architekturu.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám