Hlavní obsah

Dá se žít v bytě na 38 metrech čtverečních? Ano, když objevíte jeho potenciál

2:09
2:09

Poslechněte si tento článek

Bratislava, Slovensko

Přízemní byt, orientovaný směrem do dvora, původně nevypadal jako „výhra v loterii“. Byl tmavý, měl nezajímavou dispozici, v níž se majitelé cítili stísněně a nekomfortně. Jedinečný však byl svojí lokalitou. Nachází se totiž v jedné z nejznámějších bratislavských ulic, v krásném historickém centru hlavního města. O tom, že se ho vyplatí kompletně zrekonstruovat, tedy nikdo nepochyboval.

Foto: Archiv architektů

Na pouhých 38 m² dokázali architekti vytvořit komfortní byt se všemi funkčními zónami.

Článek

Dobře se cítíme v interiéru, kde je dostatek denního světla a máme kolem sebe dojem volného prostoru. To je poměrně snadné vytvořit s dostatkem čtverečních metrů. Ale jak s tím naložit na mini prostoru, když je k dispozici pouhých 38 m²?

Chce to šalamounské řešení, které byt prosvětlí a zároveň otevře. Slovenští architekti proto přistoupili k zásadní rekonstrukci a koncept bytu radikálně pozměnili. Zvětšila se tak obytná plocha, a hlavně se propojily všechny logické zóny.

V bytě není jediná samostatná chodba, která by ubírala drahocenné metry. Naopak, prostor je rozdělený do funkčních částí pomocí „vloženého“ a na míru zhotoveného nábytku. Odděluje tak chytře obytnou společenskou část od té klidové, soukromé.

Denní světlo do tmavého interiéru architekti přivedli dvěma způsoby. Směrem do dvora jsou velká francouzská okna, která vytváří přímé spojení s venkovní částí.

V centrální části bytu, která je logicky nejtemnější, je zase příčka v koupelně u stropu zakončená po celé délce světlíkem. Ten přes den prosvětluje prostor koupelny a komunikační zónu. Zároveň na noc vytváří ambientní podsvícení stropu.

Líbilo se nám

Rekonstrukce bytu ve staré zástavbě přináší mnoho překvapení a úskalí. Většinou negativního charakteru, kdy bojujete se špatnou podlahovou krytinou, křivými stěnami či nekvalitními stropy.

Architekti dle svých slov v apartmánu očekávali klasický dřevěný strop, který bude vyžadovat kompletní renovaci. K jejich velkému překvapení však odhalili jedinečný betonový strop s cenným dřevěným záklopem.

Ten se s nadšením rozhodli zachovat, odhalit a „ukázat“ jako cenný prvek interiéru. Strop tak dal celému interiéru charakter autentičnosti a jedinečnost.

O projektu:

Místo: Bratislava, Grősslingova ulice

Řešení: rekonstrukce přízemního bytu orientovaného do dvora

Velikost: 38 m²

Návrh a realizace: Grau Architects

Autoři: Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kuranda, Jana Filípková, Dominika Kopiarová

Související témata:
Grau architects

Výběr článků

Načítám