Hlavní obsah

Češi loni koupili o 320 procent víc elektromobilů než předloni

7. 1. 2021, 12:42

Češi loni koupili rekordních 5240 nových elektrických osobních automobilů. Meziročně je to zhruba o 320 procent více. Největší zájem byl loni o elektrické vozy Škody. Elektrovozy tak vévodily v prodejích ekologických aut. Uvedlo to Centrum dopravního výzkumu.

Foto: Škoda Auto

Škoda Citigoe iV

Článek

Zájem o auta na elektrický pohon loni výrazně vzrostl i přes celkový pokles prodejů všech automobilů v Česku. Osobních vozů se v roce 2020 i kvůli koronavirové krizi prodalo v zemi jen 202 971. Je to téměř o 47 000 aut méně než o rok dříve.

Motoristé měli největší zájem o elektrovozy Škody, které tvořily 50procentní podíl z celkových prodejů. Na dalších místech byla s osmi procenty Tesla a se sedmiprocentním podílem Hyundai.

Nová Škoda Enyaq detailně. V základu za milion

Z modelů byl největší zájem o Škodu Citigo, prodalo se 943 vozů. Auta na elektrický pohon loni překonala v prodejích i plynová vozidla - těch se prodalo 2573, z toho 1293 na stlačený zemní plyn (CNG) a 1280 na zkapalněný plyn (LPG).

Největší počet zaregistrovaných elektromobilů úřady zaznamenaly v prosinci, konkrétně 1522. Výsledek významně ovlivnilo 741 registrací nového bateriového modelu Škoda Enyaq. Tyto vozy z první várky však často slouží pro interní účely automobilky.

Norsko je první zemí, kde se prodalo víc elektromobilů než spalovacích i hybridních aut

Elektromobily se na celkových prodejích nových aut podílely stále pouze z 2,58 procenta. Celkově v Česku jezdí kolem 7500 elektrických aut. I přes rostoucí zájem o elektromobily je jejich podíl ve srovnání s některými státy velmi nízký. Například Norsko se loni stalo první zemí světa, kde se prodalo více elektromobilů než aut na benzinový, naftový či hybridní pohon. Téměř 77 000 prodaných elektrovozů tam tvořilo 54,3 procenta z celkových prodejů.

Reklama

Související články

Výběr článků