Hlavní obsah
Nejnavštěvovanější částí Podyjí je vinice Šobes. Foto: Profimedia.cz

Zájem turistů o Podyjí vzrůstá, nejméně jich tam je ve středu

Zájem turistů o národní park Podyjí na Znojemsku vzrůstá. Na šestnácti místech zaznamenávají již deset let počty příchozích sčítače umístěné na dřevěných sloupcích. Loni zaevidovaly v parku okolo 400 tisíc turistů. Za uplynulých deset let se jejich počet zvýšil o čtvrtinu.

Nejnavštěvovanější částí Podyjí je vinice Šobes. Foto: Profimedia.cz
Zájem turistů o Podyjí vzrůstá, nejméně jich tam je ve středu

Vůbec nejvytíženějším místem celého Podyjí je historická vinice Šobes, která je znalci vína a také odborníky na krajinářství označována za nejkrásnější vinici na Moravě. Jen loni ji podle údajů ze sčítačů navštívilo přes 63 tisíc lidí.

Nejvíce samozřejmě v letních měsících. I tam se dá ale davům turistů o prázdninách vyhnout. Stačí jen dorazit na slavnou vinici ve středu před desátou hodinou dopoledne, kdy je jich tam nejméně. I takové zajímavé údaje se daří díky sčítačům správě parku zjistit.

Přes 50 tisíc lidí ročně navštíví také Hardeggskou lávku, která překlenuje řeku Dyji a spojuje Čížov v Podyjí s dolnorakouským městečkem Hardegg v parku Thayatal. Velký zájem je i o vyhlídku z Kraví hory u Znojma. Pokud si lidé chtějí užít soukromí, lze doporučit Cestu Jaroslava Krejčího na východě parku nebo Pašeráckou stezku mezi Vranovem a Čížovem.

Na hranici únosnosti

Návštěvnická sezona v Podyjí má několik vrcholů. Prvním jsou Velikonoce a svátky na začátku května. Vytížený je i úvod prázdnin. Lidé do parku rádi chodí i na podzim. V závislosti na počasí k tomu využívají prodloužené víkendy kolem 28. září a 28. října.

Podle ochranářů je současná návštěvnost na hranici únosnosti pro Podyjí. V nejvíce vytížených místech se totiž velký tlak turistů začíná odrážet na stavu krajiny.

Lesní podrost mizí pod botami návštěvníků například na šíji Šobesu a mění se ve vyšlapané písčiny. Ikonický pták Podyjí, čáp černý, na několik let z parku zmizel úplně a nyní se vrátil na nové, více nedostupné lokality. Kolem měst a obcí přibývá odpadků.

Turistická navigace zdarma
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků