Hlavní obsah
Návštěvníci se nemusí bát, protože tu pravidelně čistíme okénka, aby bylo pořád výborně vidět. Foto: Jan Tomas

V unikátní kabině v Lomečku se podíváte pod hladinu zatopeného lomu

Třicetitunová pozorovatelna, která je celoevropským unikátem, kotví od září loňského roku dvanáct metrů od břehu a asi deset metrů pod hladinou zatopeného Lomečku za obcí Mrákov-Starý Klíčov na Domažlicku. Dole je kulovitá kabina vyrobená z nádražní cisterny o průměru 3,5 metru.

Návštěvníci se nemusí bát, protože tu pravidelně čistíme okénka, aby bylo pořád výborně vidět. Foto: Jan Tomas
V unikátní kabině v Lomečku se podíváte pod hladinu zatopeného lomu

Po obvodu je osm okének s průměrem přibližně 60 centimetrů. Dovnitř se leze z hladiny nástupní kabinkou a dolů po žebříku dlouhém osm metrů. Celá konstrukce je zatížena betonovým závažím.

Ideální viditelnost

Pozorovatelna nabízí možnost nahlédnout pod hladinu i těm, kteří si nechtějí obléknout neopren a dýchat pomocí přístroje.

Po nástupu slezete dolů po žebříku dlouhém osm metrů.

Foto: Jan Tomas

„Viditelnost je zatím nádherná. Návštěvníci se nemusí bát, protože tu pravidelně čistíme okénka, aby bylo pořád výborně vidět,“ popisuje Jaroslav Hudec z plzeňského potápěčského klubu OSAC, který se svými kolegy celý projekt vymyslel. Potápěči z klubu OSAC už v roce 2006 vytáhli podobnou, ale nefunkční vojenskou pozorovatelnu z Hříbětického lomu. Ta je nyní k vidění v Lomečku jako relikvie.

„Celkové náklady odhaduji na 750 tisíc až milión korun, více než polovinu z toho stála výroba skeletu,“ informoval Jaroslav Hudec. Pomáhali pak kabinu vyrobit, což trvalo celé dva roky.

Kabina je deset metrů pod hladinou zatopeného lomu.

Foto: Jan Tomas

Zatopený kamenolom s celoročně krásnou vodou je plný života, plave v něm zhruba pět tisíc ryb. „Jsou to všechny ryby, které je možné ulovit v našich vodách. Od pstruhů a kaprů až po jesetery a mníky,“ jmenuje Zdeněk Zrůst, který má na břehu stylový zděný srub, kde nabízí ubytování a stylové občerstvení. Funguje zde i půjčovna kompletního vybavení pro potápěče a zájemci sem mohou od června sestupovat každý den.

Při troše štěstí můžete vidět i štiku.

Foto: Jan Tomas

Lomeček je ideální pro potápěče začátečníky. „Máme tady výcvikovou trasu, v lomu je zanořený vrak, je tu i šest metrů dlouhá průlezová jeskyně,“ popisuje Jaroslav Hudec, který je navíc viceprezidentem Českého svazu potápěčů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků