„Roste nejen celková návštěvnost, ale také zájem o odborné exkurze. To je dobrý signál, že učitelé mají zájem vést děti k technickému školství. A na dětech je při exkurzích vidět, že je to baví,“ okomentoval loňské počty šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.

Podívejte se na naši reportáž z elektrárny:
Jeden ze sedmi divů Česka: Vodní elektrárna Dlouhé stráně z ptačí perspektivy

Elektrárna loni bodovala také v prvním ročníku soutěže Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje, v kategorii Nejlepší turistický cíl skončila na druhém místě za populárním Lesním barem.

„Dlouhé stráně jsou unikátem, který do našeho kraje láká turisty nejen z celé republiky, ale také z mnoha zemí Evropy,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.

Potvrzuje to i starosta Loučné nad Desnou Jaroslav Sembdner. „Cestovní ruch v naší vesnici vzkvétá i díky popularitě elektrárny,“ uvedl. Elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie.

V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Stále větší význam elektrárny je také ve vykrývání nestabilních dodávek.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.