Zamířit lze v Olomouckém kraji například do jediných termálních lázní na Moravě ve Velkých Losinách, do lázní Bludov u Šumperka nebo do Dolní Lipové. Minerální prameny bohaté na oxid uhličitý proslavily lázně v Teplicích nad Bečvou, kde léčebné koupele doplňují speciální procedury i chladová terapie v poláriu.

Lázně rodinného typu najdete ve Slatinicích u Olomouce. Nabízejí mnoho relaxačních i rekreačních pobytů. Na Střední Moravě se nachází také řada moderních wellness zařízení s širokou nabídkou služeb, například ve Velkých Losinách, Šumperku, Koutech nad Desnou, Rapotíně, České Vsi nebo Branné.

Moučníky z tvarůžků

Region je známý gastronomickými pochoutkami. Návštěvníky lákají Olomoucké tvarůžky, známý sýr s nezaměnitelnou chutí. Okoštovat jej v místních restauracích můžete na mnoho způsobů. V nabídce jsou třeba originální sladké moučníky z tvarůžků.

V Muzeu Olomouckých tvarůžků v Lošticích u Olomouce se pak seznámíte s historií a současností jejich výroby. Netradiční muzeum najdete také v Hustopečích nad Bečvou, kde se nachází Řeznické muzeum s původní prodejnou ze 40. let minulého století a k vidění jsou zajímavé výrobní stroje z této doby.

Část expozice Muzea Olomouckých tvarůžků

Část expozice Muzea Olomouckých tvarůžků

FOTO: Archiv Muzea Olomouckých tvarůžků

Velmi dlouhá je v regionu tradice pivovarnictví. Do tajemství výroby piva můžete proniknout v pivovarech v Přerově, Hanušovicích nebo Litovli, kde jsou prohlídky spojené s ochutnávkou či možností uvařit si vlastní pivo. Bohatá je nabídka zdejších minipivovarů. Tak třeba ve Svatováclavském pivovaru v Olomouci se můžete dokonce ponořit do koupele v pivních lázních.

Ochutnat to nejlepší z místní produkce a prohlédnout si historickou expozici pak můžete při návštěvě Palírny u Zeleného stromu – Starorežná Prostějov, kde se už od 16. století vyrábí známá pálenka.