Původní idea byla, že kešky mají být ukryty na méně frekventovaných, přesto zajímavých místech, dnes je ale najdete téměř všude. A pokud si říkáte, proč bych měl jezdit na výlety, abych se zapisoval do nějakých schránek, možná vás překvapí, že geocaching si dokáže získat nejen vášnivé turisty, ale dokonce i do té doby zapřisáhlé odpůrce pobytu na čerstvém vzduchu či jakéhokoliv pohybu.

Romantika a moderní technika

„Ráda se toulám přírodou a moje představa romantiky vždycky byla procházka ruku v ruce někde v lesích nebo na louce. Jenže jsem si našla počítačového technika, který nechápal, proč by měl chodit na procházky jen tak, bez důvodu,“ stěžuje si Lenka.

Geocaching, o němž se dočetla, se jí zdál přesně tím cílem, který by mohl zvednout jejího přítele od počítače. Zjistili, že kombinace hledání schránek pomocí moderní techniky a výletů do přírody je přesně to, co baví oba.

Geocaching baví děti i dospělé. Ilustrační foto

Geocaching baví děti i dospělé. Ilustrační foto

FOTO: Profimedia.cz

„Honza strávil asi týden vybíráním té nejlepší GPS a pak jsme to šli zkusit. Jako první jsme ulovili kešku na Petříně, kam to máme dvě zastávky tramvají,“ směje se Lenka. Nicméně časem se z obou stali vášniví kačeři – jak se příznivcům této hry říká – a bez lovu na kešky si už nedokážou představit žádný výlet. Za keškami se vydávají po celé republice.

„Přátelé se nejdřív tvářili překvapeně, když Honza během procházky v Českém Krumlově zavelel stát a zavěsil se na nejbližší lampu, ale všichni si už zvykli, a dokonce se nám podařilo pro geocaching některé získat. Abyste nějakou kešku ulovili, není třeba jezdit nikam daleko, určitě se nějaká najde i v okolí vašeho bydliště,“ říká Lenka.

Dodává také, že díky geocachingu poznali spoustu míst, kam by je za jiných okolností nikdy nenapadlo jet. „Teď například hledáme kešky v blízkosti zapadlých českých kostelů. Je to velmi zajímavá zkušenost, dokonce jsem se začala více zajímat o sakrální architekturu,“ dodává Lenka.

Časté soutěže

Geocaching má dnes široký okruh příznivců, kromě technických nadšenců ho oceňují i rodiče. Právě děti je dobré nalákat na výlet hledáním pokladů. Časté jsou už i geocachingové soutěže organizované nejen soukromými firmami, ale také státní správou.

Do konce října například probíhá soutěž ministerstva pro místní rozvoj Pátrej a vyhraj, ve které soutěžící objíždějí pět projektů podpořených Evropskou unií.

TIP: Přesné souřadnice naleznete na internetu. Kešky z celého světa lze najít na webových stránkách geocaching.com.

Patří mezi ně například vila Tugendhat, zahrady Kroměřížského zámku, Vítkovické železárny nebo Velehrad. Některá zařízení využívají posedlost českých kačerů také ke skryté propagaci. Není příliš složité například zaregistrovat kešku v blízkosti restaurace a pak spoléhat na to, že hladová rodina po zdolání desítek kilometrů se ráda odmění zaslouženým obědem.

Poklad v keškách našly také některé zážitkové agentury, které nabízejí například geocachingové teambuildigové akce. Do marketingových strategií už geocaching běžně zařazují zahraniční hotely, například hotel Tenaya Lodge v blízkosti Yosemitského národního parku ve Spojených státech nabízí rodinám s dětmi celý keškařský balíček – GPS přístroj, zabalený oběd, láhve s vodou a podle potřeby (tedy umístění kešky) i horská kola.