Autorem soch, vystavených podél stezky, je slovenský řezbář Branislav Petráš, který na sochách pracoval tři měsíce. Některé z nich váží dokonce až několik set kilogramů.

„Nejtěžší byla manipulace s těžkými kusy dřeva, třeba jelen má asi 500 kilogramů, a pak dotažení detailů, aby sochy byly co nejvěrnější,“ řekl osmatřicetiletý Petráš, který se řezbařině věnuje 13 let.

Přestože působí věrohodně, tahle rodinka kanců, zdobící lesní stezku, nikomu neublíží.

Přestože působí věrohodně, tahle rodinka kanců, zdobící lesní stezku, nikomu neublíží.

FOTO: Archiv Branislav Petráš

Součástí projektu tak je i instalace informační tabule na stezku pod Buchlovem, kde jsou představeny Lesy Slovenské republiky. Naučná stezka Okolo Buchlova začíná i končí u parkoviště pod hradem. Je dlouhá tři kilometry a je na ní 11 cedulí s informacemi o ochraně přírody, dřevinách Chřibů a o místní historii.

Terén stezky kolem hradu Buchlov zvládají i děti.

Terén stezky kolem hradu Buchlov zvládají i děti.

FOTO: Archiv Lesy ČR

Stezka nabízí nenáročnou pěší turistiku kolem hradu Buchlov a kaple svaté Barbory. „Chceme veřejnosti přiblížit práci lesníků a vytáhnout děti od počítačů do přírody i za poučením," uvedl ředitel Lesů ČR ve Zlínském kraji Martin Pavlíček.

Naučné stezky Lesy ČR už dříve vybudovaly například i v Lukově na Zlínsku a Bojkovicích na Slovácku. Podle slov Pavlíčka ve Zlínském kraji opravují stezku na hřebenové trase Radhošť - Pustevny na Vsetínsku.