Pranic nedejte na experty zvěstující zaručené zprávy o pochybné úrovni středisek ve slovenských horách, kvalitě ubytovacích kapacit i tamních cenách.

Královská volba

Pokud nejste závodní či vyloženě sportovně laděný vyznavač sjezdového lyžování, musí vás hory v dávných dobách proslavené jen zbojnickou družinou nadchnout. Vyrážíte-li s dětmi, pak jde o královskou volbu.

Můžete se přitom klidně spokojit s menšími středisky, jejichž jména nečtete na každém rohu z reklamního billboardu. I tak máte jistotu parádního lyžování, z něhož budou nadšeni nejen rodiče, kteří si zasněžených svahů užijí vrchovatě, ale i jejich ratolesti, ať jsou schopnosti malých capartů jakékoliv. Veľká Rača, Vrátna či Kubínska hoľa si z lyžařského hlediska zaslouží poklonu.

Lyžařům slouží nejen lanovky, ale i rychlé vleky.

Lyžařům slouží nejen lanovky, ale i rychlé vleky.

FOTO: Radek Malina, Právo

Zejména šířkou sjezdovek, na nichž je hřích snažit se trhat rychlostní rekordy namísto plynulých carvingových oblouků, stejně jako obslužností a kapacitou středisek. Ani ve slunečných dnech při ideálních sněhových podmínkách nemusíte o místo na vleku „bojovat“, což platí i pro víkendové dny.

Veľká Rača

Veľká Rača je synonymem pro pohodové lyžování. Dvanáct a půl kilometru tratí je s výjimkou jednoho černě značeného svahu krásně upravených a přitom pestrých tak, aby vás nepohltila nuda.

Zvláště při skutečnosti, že s výjimkou neděle je samozřejmostí večerní lyžování dlouhé tři a půl hodiny za 14 eur (cca 350 korun) pro dospělého a 10 pro dítě (cca 250 korun). Celodenní skipas přijde na 650 korun, děti zaplatí 450 korun. Za mírný příplatek si můžete pořídit i skipas, v němž lze kombinovat osm hodin během dne i lyžování pod umělým osvětlením. Pokud se ubytujete v některém z vybraných ubytovacích zařízení v dosahu střediska, pořídíte třídenní skipas za 1500 korun, šestidenní dokonce jen za 2600 korun.

K dispozici je také nejdelší bobová dráha ve střední Evropě dlouhá 1300 metrů, která je v provozu denně i během zimní sezóny. A jde skutečně o výjimečnou dávku adrenalinu.
Veľká Rača navíc nabízí i službu běžnou v západoevropských lyžařských zařízeních.

Pokud se předem zaregistrujete na www.skiline.cc, budete mít k dispozici dokonalý přehled o absolvovaných kilometrech. A když budete na zdejších tratích, rozhodně nezapomeňte ochutnat kysucký čaj, jehož tajnou recepturu se vám možná při vydatné konzumaci podaří z jeho výrobců vymámit.

Vrátna dolina

Středisko Vrátna v Národním parku Malá Fatra garantuje více než sto dní na sněhu v roce. Ostatně nejen proto se zde pravidelně připravuje slovenská reprezentační lyžařka Veronika Zuzulová.

Lyžařská zóna ve Vrátné dolině nabízí celkem čtrnáct kilometrů sjezdovek. Labužnickým zážitkem jsou zejména sjezdy na neskutečně širokých svazích zpod vrcholu Poludňový Grúň (1460 metrů). Tamní černá sjezdovka dlouhá 720 metrů s převýšením 256 metrů je požitkem, stejně jako vedlejší červená. Na tratích zvaných Paseky pak můžete popustit uzdu rychlosti a vychutnávat plnými doušky prostor, na němž se sjezdovky rozkládají.

Sjezdovka Poludňový Grúň ve Vrátné dolině

Sjezdovka Poludňový Grúň ve Vrátné dolině

FOTO: Radek Malina, Právo

Převažují zde tratě se střední náročností, přičemž radostí budou i pro děti, které s ohledem na profil svahů mohou pokořit prakticky všechny kilometry.

Ty jistě potěší i možnost snowtubingu, pro zájemce je pak samozřejmostí hlídání dětí přímo u sjezdovek. Cena celodenního skipasu je 24 eur (cca 600 korun), pětidenní skipas vyjde přibližně na 2500 korun, přičemž v jeho cenně je večerní lyžování. V případě ubytování ve vybraných zařízeních na sedm dnů můžete permanentku získat zdarma.

Kubínska hoľa

Doslova pohlazení pak lyžaře čeká ve středisku Kubínska hoľa. Když vás zmáhá únava z předešlých dnů na svazích, ale ještě se nechcete vzdát požitků ze „šmýkání“, jak roztomile říkají naši bývalí federální spoluobčané, představuje zdejší areál nečekaný životabudič. Čtrnáct kilometrů převážně červeně značených sjezdových tratí je totiž jako vystřižených z pohádky.

Jižní svahy skýtají panoramatické výhledy na Vysoké i Nízké Tatry, hlavně však s ohledem na doslova nekonečnou šířku rozvášní všechny milovníky lyžování, zvláště když ani při víkendovém provozu nedochází k žádnému přesycení svahů.

Sjezdovka z hory Chleb

Sjezdovka z hory Chleb

FOTO: Radek Malina, Právo

K dispozici jsou dvě zbrusu nové čtyřsedačkové lanovky, není třeba se však bát využít ani velmi rychlé vleky. Kromě snowtubingu nechybí ani zde hlídání dětí a lyžařská školička.

Samozřejmostí ve všech střediscích je večerní lyžování či půjčovny lyžařského vybavení. V případě touhy po sjezdu pod umělým osvětlením je třeba se předem informovat na časy. Kupříkladu Veľká Rača nabízí tuto variantu s výjimkou neděle denně od 17.30 do 20 hodin.