Muzeum železné opony představuje zbraně a uniformy někdejších pohraničníků. V jedné z místností jsou vypsána jména všech lidí, kteří na hranicích za socialismu zahynuli. Jsou mezi nimi nejen lidé prchající před komunismem, ale i padlí vojáci-pohraničníci.

Časem bude expozice rozšířena tak, aby přiblížila některé nejznámější dramatické příběhy spojené s přechodem hranic.

Cílem je připomenout minulost tak, aby starší generace na dobu železné opony nezapomněla a ta mladší zjistila, jak bylo toto období složité, řekla spolutvůrkyně expozice Michaela Cibulková.

FOTO: ČTK

"Citově nejsilnější je místnost, v níž jsme vytvořili část železné opony. Vše je podkresleno zvukovými efekty a vytvořeno tak, jakoby se návštěvník vrátil v čase před listopad 1989 na přísně střeženou hranici," uvedla Cibulková. Příchozí mohou navštívit i budovu muničního skladu pohraniční stráže.

Areál muzea čekají v budoucnu další úpravy. Především u něj bude opět vztyčena železná opona - tedy obnoven kus hranice s pletivem a četnými ostnatými dráty. Na jihu Moravy se původní část železné opony dochovala jako turistická atrakce u Čížova na Znojemsku, a to v areálu současného Národního parku Podyjí.

Další Muzeum železné opony bude v květnu otevřeno v Rozvadově na Tachovsku.