Třebaže se tu představuje na 1000 sbírkových předmětů z 12 českých a moravských muzeí, nejde vůbec jen o suchou, nezáživnou historii. Návštěvník se totiž při prohlídce potkává například s figurínami majitelů obchodů, jimž dal jejich autor podobu herců, kteří je hráli ve známém televizním seriálu.

A tak se na nás z koloniálu dívá úslužný pan Bajza s úsměvem Oldřicha Navrátila, naproti v cukrárně se klaní mistr sladkých dobrot pan Svoboda se šarmem Oldřicha Víznera, v obchodu s textilním zbožím zákazníky ostřížím zrakem sleduje lakomý strýc Vařeka s mračnou tváří Petra Nárožného.

V koloniálu se prodávaly veškeré potřeby k vaření, hrací karty i líh k pálení, mandlovalo se tam prádlo, mlel mák, sekal cukr z homolí i čepoval petrolej. Nechybělo ani zboží sezónní, jako máčené okurky, ořechy či kyselé zelí.

V koloniálu se prodávaly veškeré potřeby k vaření, hrací karty i líh k pálení, mandlovalo se tam prádlo, mlel mák, sekal cukr z homolí i čepoval petrolej. Nechybělo ani zboží sezónní, jako máčené okurky, ořechy či kyselé zelí. Název koloniál byl odvozen od nabídky produkce z dovozu (kolonií), tedy kávy, kakaa, jižního ovoce, koření a mořských ryb. Široký sortiment byl pýchou majitele a plechové tabule s nápisy, co je v koloniálu k mání, pokrývaly stěny uvnitř i venku od shora dolů.

FOTO: František Petrák

Nuž tedy, kluci a holky, co spolu mluvíme, najděte čas a hurá na tuhle rozkošnou výstavu do Moravského zemského muzea (MZM) v Brně.

Na vlastní kůži

Výstavy v Dětském muzeu MZM v Brně jsou tradičně interaktivní. V Koloniálu u pana Bajzy si totiž lidé mohou nejen porovnat, ale i vyzkoušet, jak se prodávalo tehdy a jak nyní. V prvním sále zažijí děti i hraví dospělí atmosféru výročního trhu. Mohou se sami pokusit dobře prodat či levně nakoupit perník, korále, dřevěné hračky, zeleninu i domácí zvířata. Případně také zašťárat v časech, jež mají teprve nastat, a vytáhnout si tzv. planetu s věštbou budoucnosti.

Už za I. ČSR spolupracovali na reklamě známí herci. V tomto případě Antonie Nedošinská, oblíbená představitelka prostořekých žen z lidu.

Už za I. ČSR spolupracovali na reklamě známí herci. V tomto případě Antonie Nedošinská, oblíbená představitelka prostořekých žen z lidu.

FOTO: František Petrák

Ale největší lákadlo je čeká ve druhém sále. V dobovém hokynářství i současné prodejně hraček, kterou v jedné z kójí vybudovala společnost Wiky, si mohou malí návštěvníci přednostně vyzkoušet nejen roli zákazníků, ale rovněž roli prodavačů. Obdrží pro tento účel speciálně vyrobené peníze a pak už jen hbitě před nebo za pult.

Majitelé obchodů s tzv. modes-robes si zakládali na módnosti a světovosti svého zboží. To jim ale na malých městech nijak nebránilo, aby zde prodávali i solidní jégrovky – bavlněné triko spojené se spodky.

Majitelé obchodů s tzv. modes-robes si zakládali na módnosti a světovosti svého zboží. To jim ale na malých městech nijak nebránilo, aby zde prodávali i solidní jégrovky – bavlněné triko spojené se spodky.

FOTO: František Petrák

Jégrovky

Jégrovky

FOTO: František Petrák

Výstava Koloniál u pana Bajzy aneb Historie obchodu a obchodování potrvá v Dětském muzeu MZM v Brně, Kobližná 1 (2. patro Paláce šlechtičen) až do 16. dubna. Návštěvníkům otevírá brány od úterý do soboty, v době od 9 do 17 hodin. Školy a větší zájmové skupiny se musí předem telefonicky objednat na čísle 533 435 274 nebo 371.

Ani za I. republiky se obchodníci neobešli bez reklamy. Mamutí bilboardy sice ještě neexistovaly, ale docela dobře je zastoupily zvláštní inzertní sloupy, které denně zásobovali profesionální lepiči novými plakáty a letáky.

Ani za první republiky se obchodníci neobešli bez reklamy. Mamutí bilboardy sice ještě neexistovaly, ale docela dobře je zastoupily zvláštní inzertní sloupy, které denně zásobovali profesionální lepiči novými plakáty a letáky.

FOTO: František Petrák