Můžete dát přednost relaxaci v luxusních hotelových resortech s pohádkovými plážemi nebo objevovat divokou přírodu. Třeba na kajaku nebo autem po terenních cestách, které patří mezi nejnáročnější na světě.

Baobab na Madagaskaru

Baobab na Madagaskaru

FOTO: Shutterstock

Kudy na Madagaskar?

Madagaskarská republika leží v Indickém oceánu, od nejbližšího afrického pobřeží (přes Mosambický průliv) ho dělí přibližně 400 kilometrů. Hlavním městem je Antananarivo a nejvyšším bodem ostrova je masiv Tsaratanana (2 876 metrů). Na ostrov létají spoje z Prahy přes Paříž a celková doba letu trvá přibližně 14 hodin. Poplatek za jednorázové turistické vízum do 30 dnů pobytu v destinaci se v současné době pohybuje okolo 25 eur a je možné ho získat při příjezdu na letiště Ivato v Antananarivu.

Při cestách z Evropy není povinné žádné očkování, pokud byste cestovali ze zemí s výskytem žluté zimnice, můžete být vyzváni k předložení potvrzení o očkování na tuto nemoc. Po příletu nezapomeňte na změnu času, v zimním období je rozdíl tříhodinový, v létě dvouhodinový. Na ostrově žijí Malgaši, kteří hovoří malgašsky, pracovním jazykem je pak francouzština. V turistických oblastech si ale vystačíte s angličtinou.

Tradiční malgašská loď na pobřeží

Tradiční malgašská loď na pobřeží

FOTO: Shutterstock

Na ostrově se platí místní měnou Madagaskarská Ariary (MGA), která se skládá ze 100 centů. Bankovky a mince jsou označovány dvojjazyčně – ve francouzštině franky a v malgaštině „ariary“, přičemž 5 franků je 1 ariary.

Na všudypřítomné bankomaty nespoléhejte, naleznete je pouze v hlavním městě a případně v některých dalších větších městech. Platbu kartou navíc nabízí pouze velké supermarkety. Doporučujeme proto vyměnit si peníze ihned na letišti po příletu. Výměnu peněž je totiž nejčastěji nutné uskutečnit v bance, ty však bývají o víkendech a svátcích zavřené. Výhodnější kurz pro směnu nabízí většinou euro, spíše než dolar.

Jedinečné krasové útvary v přírodní rezervaci Tsingy de Bemaraha

Jedinečné krasové útvary v přírodní rezervaci Tsingy de Bemaraha

FOTO: Shutterstock

Počasí pokaždé jinak

Ostrov leží v tropickém pásmu, slunečnou a teplou dovolenou zde tak můžete strávit po celý rok. Průměrné letní teploty dosahují u pobřeží obvykle 30 °C a v centrální části ostrova 25 °C. V zimě se teploty pohybují okolo příjemných 20 stupňů. Všeobecně se podnebí na ostrově liší podle nadmořské výšky, a je tedy vždy dobré podívat se před cestou, jaké počasí ve které oblasti momentálně panuje.

Na Madagaskaru jsou v období dešťů (nejvýrazněji od ledna do března) vydatné srážky, žádné z nich ale nedosahují na jižní část ostrova, kde je srážek nedostatek, někde je dokonce i polopoušť. Severozápadní a východní pobřeží je ovlivňováno větry z jihovýchodu.

Pohled na ostrov Nosy Be

Pohled na ostrov Nosy Be

FOTO: Shutterstock

Západní pobřeží je naopak sušší než východní a málokdy zde prší. Odlišné klima je i na nejvyhledávanějším ostrově Nosy Be, který leží na severozápadním pobřeží a díky masivu Tsararanana tu vládne speciální mikroklima. Ostrov má tropické podnebí a většinu roku je tu jasno, teploty málokdy klesnou pod 25 stupňů. Průměrné nejvyšší teploty se pohybují od 32 °C v lednu, do 29 °C v červenci a srpnu. V listopadu začíná na Nosy Be období dešťů, jedná se však pouze o noční deště, které sílí až v prosinci a lednu.

Nejvyšší turistická sezóna je na Madagaskaru od května do října. Přírodovědci ale také upozorňují, že mimo to je nejvhodnější dobou k pozorování bohaté fauny a flóry období od října do prosince před příchodem dešťů i v jejich počátku a od února do dubna, tedy před jejich koncem. Teplota moře po celý rok neklesne pod 26 stupňů, během léta má v průměru až 29 stupňů.

Hlavní město Antananarivo

Hlavní město Antananarivo

FOTO: Shutterstock

Afrika, nebo Asie?

Ač je Madagaskar největším ostrovem afrického kontinentu, během jeho návštěvy si jako v Africe příliš připadat nebudete. Typické žirafy ani slony zde nečekejte, ostrov je domovem několika desítek druhů lemurů (i největšího druhu Indri indri, žijí ve speciální přírodní rezervaci Andasibe) a mnoha endemických ptáků a rostlin.

S Afrikou ho ale pojí savany, pouště a také četný výskyt baobabů. Madagaskar je známý mnoha rýžovými políčky, kterými má zase blíže k Asii. Vzhledem ke zdejší chudobě je totiž rýže základní potravinou Malgašů.

Terasovitá rýžová pole na Madagaskaru

Terasovitá rýžová pole na Madagaskaru

FOTO: Shutterstock

Kam na výlet?

Možností máte hned několik. Vydat se můžete do savany, džungle, na poušť i do stolových hor. Nejvyhledávanějšími pobytovými místy jsou ostrovy Nosy Be a Sainte-Marie. Sem se z hlavního města dopravíte vnitrostátními leteckými linkami. Kromě oblíbených pláží jsou tato místa vyhlášená i pro pozorování velryb. Nosy Be je taktéž známý výrobou aromatické esence ylang-ylang.

Dále si nenechte ujít návštěvu přírodní rezervace Tsingy de Bemaraha s jedinečnými krasovými útvary, národní park Montagne d´Ambre nebo safírovou vesnici Ilakaka v jihozápadní části ostrova. A pokud se vám zasteskne po civilizaci, navštivte třeba hlavní město Antananarivo (zkráceně Tana) a zajděte na unikátní kohoutí zápasy. V Taně můžete nalézt i trochu historie. Velkou atrakcí jsou ruiny palácového komplexu Rova. Na Madagaskar jezdí i mnoho vyznavačů adrenalinu zdolávat populární terenní cestu RN5.

Zastupitelský úřad

Madagaskar - Velvyslanectví Pretoria
Embassy of the Czech Republic
Telefon: +27 12 431 2380
Fax: +27 12 430 2033, +27 12 431 2398 - konzulární úsek
Nouzová linka: +27 824 160 016
E-mail: pretoria@embassy.mzv.cz

Důležitá telefonní čísla:

policie 17
hasiči 18
záchranná služba 22 200 40

Najděte více o této zemi na http://www.ack.travel/. Nebo si tam vyhledejte jinou destinaci vašich snů.

Cestování

13:02

Nedaleko francouzského přístavu Calais stojí městečko, které proslulo svým atypickým vzezřením. Domky podél pobřeží v Equihen Plage...

8:44

Svědecký vrch Chotuc, uměle navršený kopec s pozůstatky hradu Kuncberk a barokní zámek, to jsou hlavní lákadla, za nimiž jezdí turisté...

22:40

Do malebného údolí nedaleko Sušice je zasazena malá obec. Okolní kopce poskytují překrásný a působivý výhled.

22:38

Sifonové láhve od poválečných až po hliníkové s úpravou do červena, zlaté či zelené barvy. Nádobí smaltované i hliníkové, vedle zařízený...Komerční sdělení


Zprávy dne

Byli to normální a bezproblémoví kluci, prohlásila matka útočníků z Cambrils Video

FOTO: Novinky/AP

20. 8. Stejně tak jako veřejnost jsou z teroristických útoků ve Španělsku v šoku i rodiny a příbuzní útočníků. Matka Mohameda a Omara Hychamiho, které oba dva policie zastřelila v Cambrils, popsala agentuře AP své syny jako normální kluky, kteří... Celý článek Byli to normální a bezproblémoví kluci, prohlásila matka útočníků z Cambrils»

Vybrané články

20. 8. Osobní auto srazilo v sobotu večer na Kutnohorsku čtyřleté dítě, které utrpělo středně těžké zranění. Policisté však v souvislosti...

20. 8. V egyptské Hurgadě uvízlo kvůli poruše letadla společnosti Travel Service několik desítek klientů cestovní kanceláře Fischer. Odlétat...

20. 8. Vraždou skončila sobotní hádka bezdomovců v ulici Na Roudné v Plzni. Před stanem, kde muži přespávali, měl zasadit v opilosti 42letý...