Můžete dát přednost relaxaci v luxusních hotelových resortech s pohádkovými plážemi nebo objevovat divokou přírodu. Třeba na kajaku nebo autem po terenních cestách, které patří mezi nejnáročnější na světě.

Baobab na Madagaskaru

Baobab na Madagaskaru

FOTO: Shutterstock

Kudy na Madagaskar?

Madagaskarská republika leží v Indickém oceánu, od nejbližšího afrického pobřeží (přes Mosambický průliv) ho dělí přibližně 400 kilometrů. Hlavním městem je Antananarivo a nejvyšším bodem ostrova je masiv Tsaratanana (2 876 metrů). Na ostrov létají spoje z Prahy přes Paříž a celková doba letu trvá přibližně 14 hodin. Poplatek za jednorázové turistické vízum do 30 dnů pobytu v destinaci se v současné době pohybuje okolo 25 eur a je možné ho získat při příjezdu na letiště Ivato v Antananarivu.

Při cestách z Evropy není povinné žádné očkování, pokud byste cestovali ze zemí s výskytem žluté zimnice, můžete být vyzváni k předložení potvrzení o očkování na tuto nemoc. Po příletu nezapomeňte na změnu času, v zimním období je rozdíl tříhodinový, v létě dvouhodinový. Na ostrově žijí Malgaši, kteří hovoří malgašsky, pracovním jazykem je pak francouzština. V turistických oblastech si ale vystačíte s angličtinou.

Tradiční malgašská loď na pobřeží

Tradiční malgašská loď na pobřeží

FOTO: Shutterstock

Na ostrově se platí místní měnou Madagaskarská Ariary (MGA), která se skládá ze 100 centů. Bankovky a mince jsou označovány dvojjazyčně – ve francouzštině franky a v malgaštině „ariary“, přičemž 5 franků je 1 ariary.

Na všudypřítomné bankomaty nespoléhejte, naleznete je pouze v hlavním městě a případně v některých dalších větších městech. Platbu kartou navíc nabízí pouze velké supermarkety. Doporučujeme proto vyměnit si peníze ihned na letišti po příletu. Výměnu peněž je totiž nejčastěji nutné uskutečnit v bance, ty však bývají o víkendech a svátcích zavřené. Výhodnější kurz pro směnu nabízí většinou euro, spíše než dolar.

Jedinečné krasové útvary v přírodní rezervaci Tsingy de Bemaraha

Jedinečné krasové útvary v přírodní rezervaci Tsingy de Bemaraha

FOTO: Shutterstock

Počasí pokaždé jinak

Ostrov leží v tropickém pásmu, slunečnou a teplou dovolenou zde tak můžete strávit po celý rok. Průměrné letní teploty dosahují u pobřeží obvykle 30 °C a v centrální části ostrova 25 °C. V zimě se teploty pohybují okolo příjemných 20 stupňů. Všeobecně se podnebí na ostrově liší podle nadmořské výšky, a je tedy vždy dobré podívat se před cestou, jaké počasí ve které oblasti momentálně panuje.

Na Madagaskaru jsou v období dešťů (nejvýrazněji od ledna do března) vydatné srážky, žádné z nich ale nedosahují na jižní část ostrova, kde je srážek nedostatek, někde je dokonce i polopoušť. Severozápadní a východní pobřeží je ovlivňováno větry z jihovýchodu.

Pohled na ostrov Nosy Be

Pohled na ostrov Nosy Be

FOTO: Shutterstock

Západní pobřeží je naopak sušší než východní a málokdy zde prší. Odlišné klima je i na nejvyhledávanějším ostrově Nosy Be, který leží na severozápadním pobřeží a díky masivu Tsararanana tu vládne speciální mikroklima. Ostrov má tropické podnebí a většinu roku je tu jasno, teploty málokdy klesnou pod 25 stupňů. Průměrné nejvyšší teploty se pohybují od 32 °C v lednu, do 29 °C v červenci a srpnu. V listopadu začíná na Nosy Be období dešťů, jedná se však pouze o noční deště, které sílí až v prosinci a lednu.

Nejvyšší turistická sezóna je na Madagaskaru od května do října. Přírodovědci ale také upozorňují, že mimo to je nejvhodnější dobou k pozorování bohaté fauny a flóry období od října do prosince před příchodem dešťů i v jejich počátku a od února do dubna, tedy před jejich koncem. Teplota moře po celý rok neklesne pod 26 stupňů, během léta má v průměru až 29 stupňů.

Hlavní město Antananarivo

Hlavní město Antananarivo

FOTO: Shutterstock

Afrika, nebo Asie?

Ač je Madagaskar největším ostrovem afrického kontinentu, během jeho návštěvy si jako v Africe příliš připadat nebudete. Typické žirafy ani slony zde nečekejte, ostrov je domovem několika desítek druhů lemurů (i největšího druhu Indri indri, žijí ve speciální přírodní rezervaci Andasibe) a mnoha endemických ptáků a rostlin.

S Afrikou ho ale pojí savany, pouště a také četný výskyt baobabů. Madagaskar je známý mnoha rýžovými políčky, kterými má zase blíže k Asii. Vzhledem ke zdejší chudobě je totiž rýže základní potravinou Malgašů.

Terasovitá rýžová pole na Madagaskaru

Terasovitá rýžová pole na Madagaskaru

FOTO: Shutterstock

Kam na výlet?

Možností máte hned několik. Vydat se můžete do savany, džungle, na poušť i do stolových hor. Nejvyhledávanějšími pobytovými místy jsou ostrovy Nosy Be a Sainte-Marie. Sem se z hlavního města dopravíte vnitrostátními leteckými linkami. Kromě oblíbených pláží jsou tato místa vyhlášená i pro pozorování velryb. Nosy Be je taktéž známý výrobou aromatické esence ylang-ylang.

Dále si nenechte ujít návštěvu přírodní rezervace Tsingy de Bemaraha s jedinečnými krasovými útvary, národní park Montagne d´Ambre nebo safírovou vesnici Ilakaka v jihozápadní části ostrova. A pokud se vám zasteskne po civilizaci, navštivte třeba hlavní město Antananarivo (zkráceně Tana) a zajděte na unikátní kohoutí zápasy. V Taně můžete nalézt i trochu historie. Velkou atrakcí jsou ruiny palácového komplexu Rova. Na Madagaskar jezdí i mnoho vyznavačů adrenalinu zdolávat populární terenní cestu RN5.

Zastupitelský úřad

Madagaskar - Velvyslanectví Pretoria
Embassy of the Czech Republic
Telefon: +27 12 431 2380
Fax: +27 12 430 2033, +27 12 431 2398 - konzulární úsek
Nouzová linka: +27 824 160 016
E-mail: pretoria@embassy.mzv.cz

Důležitá telefonní čísla:

policie 17
hasiči 18
záchranná služba 22 200 40

Najděte více o této zemi na http://www.ack.travel/. Nebo si tam vyhledejte jinou destinaci vašich snů.

Cestování

17:30

Jsou to hrdinové mnoha pohádek, stateční kováři, kteří se ničeho nebojí. Trochu čertům jsou podobní, ohněm a železem voní. Mají krásné,...

16:17

Nízkonákladová letecká společnost Wizz Air zruší v polovině června svou základnu na Letišti Václava Havla v Praze a omezí počet linek...

14:17

Jako každý rok, i letos vybrala organizace Europa Nostra, zabývající se kulturním dědictvím, nejvíce ohrožené památky v Evropě. Z dosavadních...

11:38

Režisér i cestovatel. Rudolf Havlík, který natočil filmy Zejtra napořád či Pohádky pro Emu, je obojím. Své vášně se rozhodl spojit...Komerční sdělení


Zprávy dne

Německé neonacistické hnutí Říšští občané buduje armádu

19. 1. Počet přívrženců německé krajně pravicové organizace Říšští občané se za poslední rok zdvojnásobil na více než 15 tisíc lidí. Podzemní organizace, která neuznává Spolkovou republiku Německo, navíc buduje vlastní armádu a připravuje se... Celý článek Německé neonacistické hnutí Říšští občané buduje armádu »

Vybrané články

19. 1. Aktualizováno Poslanci v pátek vydali premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka (ANO) k trestnímu stíhání. Hlasovalo pro...

19. 1. Aktualizováno Ředitel nemocnice v pražském Motole Miloslav Ludvík rezignoval na funkci předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské konferenci...

19. 1. V pátek 19. ledna byl uzavřen pražský Libeňský most spojující Holešovice a Libeň kvůli havarijnímu stavu jedné z částí konstrukce...