Ostrovní stát Mauricius se nachází přibližně 900 kilometrů východně od Madagaskaru a mezi jeho nejbližší sousedy patří Rodrigues a Réunion, které jsou také součástí souostroví Maskarény. Necelých 15 hodin letu dělí Evropu od břehů tohoto vulkanického ostrova v Indickém oceánu.

Z Prahy se nejčastěji létá s přestupem v Dubaji. I přesto, že Mauricius má velmi blízko k Africe, díky kolonizaci získal multikulturní ráz. Britské stopy jsou viditelné například v jízdě vlevo. Doprava po ostrově je bezpečná. Pro cestování můžete využít spolehlivou síť místní dopravy, případně taxi nebo si pronajmout automobil s řidičem. Obojí je možné zařídit přímo v hotelu. Pokud si budete půjčovat auto bez řidiče, je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz a nesmí vám být méně než 23 let.

Le Morne Brabant

Le Morne Brabant

FOTO: Shutterstock

Rady na cestu

Cestu na tento výjimečný ostrov vám úřední šiml nezkomplikuje. Pro občany České republiky, potažmo pro občany členských zemí EU platí od roku 2009 dohoda, která dovoluje na území Mauriciu pobývat bez víza až tři měsíce, pro vstup do země je tak nutný pouze cestovní pas, jehož platnost je delší než tři měsíce. Je třeba předložit zpáteční letenku, prokázat dostatek finančních prostředků na úhradu nákladů pobytu (100 dolarů na den) a platnou rezervaci z hotelu nebo zájezdu, případně zvací dopis. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, není třeba finanční prostředky dokládat.

Neopomeňte si udělat cestovní pojištění, a to včetně odpovědnosti za škodu. Doporučujeme dbát také pokynů, co si s sebou můžete na Mauricius přivézt, osoba starší 18let může pro svou potřebu dovézt 250 g tabákových produktů, pouze 1 litr destilátu a 2 litry vína. Dovoz živých zvířat musí být povolen Ministerstvem zemědělství, rybolovu a přírodních zdrojů Mauricijské republiky.

Oficiální měnou je mauricijská rupie (MUR). 100 MUR je pro srovnání asi 64 českých korun. Povinná směna není zavedena, proto lepší kurz často najdete ve směnárnách nebo v bankách, v hotelu si mohou připočítat poplatek. Ideální je měnit eura. Ceny se na ostrově mohou lišit nejen v závislosti na lokalitě, ale také sezóně. V průměru jsou ceny potravin obdobné jako u nás.

Stejně jako v jiných zemích platí i na Mauriciu přísný zákaz vývozu volně žijících živých zvířat a rostlin. Mezi oblíbené suvenýry patří keramika, textilie, výšivky, ale i exotické koření, čaj a mauricijský rum. Lékařská péče na ostrově dosahuje vysoké úrovně, vybrané resorty mají i vlastního zdravotníka. Pro cesty se nevyžaduje žádné speciální očkování, doporučuje se však očkovat proti tetanu, hepatitidě A a B a proti tyfu. V zemi platí zákaz fotografování vojenských a policejních objektů. Úředním jazykem je angličtina, ovšem mnozí obyvatelé hovoří i francouzsky a kreolsky.

Mauritius

FOTO: Shutterstock

Na topení nenarazíte

Právě nyní je ideální doba navštívit ráj – léto a zima jsou zde opačně než u nás, a to s ohledem na polohu ostrova, který se nachází na jižní polokouli. Tropické podnebí zmirňují pasátové větry. Na velké ochlazení v zimních měsících od května do listopadu ale nečekejte, i tak se teplota drží okolo 26 stupňů Celsia. V období od prosince do dubna je na ostrově horké léto, teploty dosahují 25–33 stupňů. Ideální dobou na návštěvu je červen až listopad, kdy se průměrné teploty pohybují okolo 27 stupňů a prší jenom minimálně. Ve zbytku roku jsou srážky častější. Vždy se ale jedná o krátké přeháňky.

Počasí na jednotlivých částech ostrova se liší. Na východě ostrova je vlivem jihovýchodních větrů o něco chladněji a současně je zde i vyšší vlhkost než v západní části. Při pobytu v létě je třeba nařídit si hodinky o dvě hodiny dopředu, v zimě pak o tři. Indický oceán má po celý rok teplotu okolo 20 stupňů.

Panenská příroda

Milovníci potápění mohou objevovat fascinující podmořský svět. Stovky metrů od pobřeží celého ostrova lze spatřit a obdivovat korály. Moře je zde relativně klidné, a je proto ideální i ke koupání pro rodiny s dětmi. Mezi nejkrásnější pláže patří na severu ostrova Grand Bay či Pereybere, na západě je pak velmi populární dlouhá pláž u Flic-en-Flac. Převážnou část ostrova pokrývá cukrová třtina.

V centrální části se nacházejí vulkanické krátery a pohoří dosahující přibližně 700 metrů. Při cestování po ostrově nevynechejte národní park Black River Georges, kde objevíte až 300 druhů rostlin nebo ptáky, které nikde jinde na světě nespatříte. Úchvatné jsou až stometrové vodopády Chamarel na řece St. Denis. Navštívit můžete i zoo s obrovskými želvami nebo krokodýlí park.

Le Morne Brabant

Le Morne Brabant

FOTO: Shutterstock

 Za Janem Palachem

V hlavním městě Port Louis stojí za návštěvu místní přístav a hlavně městská tržnice, kde nakoupíte nespočet druhů ryb, zeleniny i ovoce. Turisty však láká i jiná pozoruhodnost. V muzeu Blue Penny je uložena nejdražší známka na světě – Modrý mauricius. Z pěti set kusů jich v edici zbylo pouhých čtrnáct. Známka je rozsvícena pouze na 5 minut každou hodinu.

Vydáte-li se cestou na sever mezi lány cukrové třtiny a sopečné skály, dorazíte do města Curepipe. Místní nádraží nese název Jan Palach Sud a výběr tohoto jména není nahodilý. Mauricius totiž získal nezávislost ve stejném roce, kdy se mladý český bojovník proti totalitě upálil.

Ráj golfu

FOTO: Shutterstock

Na ostrově naleznete nejen širokou nabídku těch nejluxusnějších hotelových resortů na plážích s jemným pískem, kde je o všechny turisty královsky postaráno, ale i cenově dostupnější příjemná studia, bungalovy a apartmány. Mauricius je také častým cílem vyznavačů golfu. Vyzkoušet si zde mohou mnoho kvalitních hřišť, mezi nejznámější patří třeba Paradis Golf Club.

Kolorit ostrova dotváří etnická pestrost. Na ostrově s rozlohou o 1800 km čtverečních žije na 1,2 miliónu obyvatel, z čehož v hlavním městě přibližně 150 000. Žijí zde v harmonii Indové, Kreolové, Číňané i Evropané. Vliv obyvatelstva má vliv i na zdejší různorodou vynikající kuchyni. Dary moře jsou zde v nespočetně mnoha kombinacích podávány nejčastěji s rýží a zeleninou. Tradiční pokrmy jsou často velmi kořeněné. Oblíbenou surovinou je také chilli. Po vydatné večeři rozhodně nepropásněte možnost zatančit si s místními tanec sega – původní kreolský tanec afrických otroků.

Důležitá telefonní čísla

• policie - 999 nebo 112
• zdravotní záchranná služba - 114
• hasiči - 115

Na území Mauricia není zastupitelský úřad České republiky. Náležitosti pro toto území spravuje velvyslanectví z Jihoafrické republiky. Honorární konzulát je v současné době na Mauriciu uzavřen.
936 Pretorius Street, Arcadia, Pretoria
Poštovní adresa: P.O.Box 13671, Hatfield 0028, Pretoria, South Africa
Tel: 0027-12-431 2380
Fax: 0027-12-430 2033
E-mail: pretoria@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/pretoria

Najděte více o této zemi na http://www.ack.travel/. Nebo si tam vyhledejte jinou destinaci vašich snů.