Kde najdeme teplé podnebí

Cesta za teplem a sluncem je v listopadu, neřku-li později již náročnější – vede mimo Evropu, přinejmenším mimo tu kontinentální, alespoň pokud chcete nejen cestovat, ale také relaxovat u vody.

 Blízká exotika

Pokud dáváte přednost evropským zvykům a měně, můžete zvolit prakticky jen Kanárské ostrovy. Teplota vody a vzduchu přes den zpravidla nejde pod 20 °C (na slunci o dost více), takže si lze užít koupání. Na večery je potřeba přibalit svetřík. Týdenní dovolenou můžete pořídit se vším všudy v průměru mezi 20 000–35 000 Kč, náročnější pochopitelně dráž, jednodušší i levněji. Žádná zvláštní obezřetnost ani vybavení nejsou třeba – vodu kupujte balenou.

Z dalších blízkých destinací se nabízí Egypt nebo Spojené arabské emiráty (SAE). Z bezpečnostních důvodů doporučujeme cestovat prostřednictvím cestovní kanceláře, která má aktuální informace o tom, kde a jak se pohybovat a čemu se vyhnout. V každém případě jde o muslimské země, kde je mimo hotelové resorty potřeba ctít zvyky týkající se uměřeného oblékání a vzájemného chování párů na veřejnosti.

Do SAE čeští občané nepotřebují vízum. Pokud jde o Egypt, záleží na tom, kam jedete: bez víza můžete jet pouze do sinajských resortů na pobyt do 14 dnů, ale již pro výlet např. do Káhiry byste vízum potřebovali. Můžete je zakoupit na egyptské ambasádě v Praze, ale výhodněji na letišti po příletu; v místě pobytu už to pochopitelně nejde, a proto myslete na případné výlety včas. Pozor: pas musí být platný ještě nejméně šest měsíců, pro vstup do SAE nesmí pas obsahovat vstupní razítko státu Izrael.

Zájezd do Egypta pořídíte na týden se vším všudy již mezi 12 000–20 000 Kč (luxusnější pobyty i dráž), zájezd do SAE vyjde dráže – v průměru od 25 000–30 000 Kč s polopenzí.
Blíže o Egyptu, o Emirátech, speciálně o Dubaji a o Ománu pod odkazy.

Západ slunce

FOTO: archiv ACK ČR

Vzdálená exotika – tropy

Výhodou tropických oblastí je zaručené teplo po celý rok, jednou z očividných nevýhod vzdálenost, kvůli které se zvyšuje cena a zhoršuje poměr času stráveného v destinaci k času na cestě.

POZOR: jednak to teplo znamená některé měsíce spíše nesnesitelné vedro a pak ani teplo po celý rok neznamená hezké počasí po celý rok. Při výběru destinace proto sledujte, kdy je tam období tropických dešťů – monzunů, případně častějšího výskytu nebezpečných klimatických jevů typu hurikánů. Ten čas se může lišit i u stejné země – například v Thajsku je jiné počasí na severu a jiné na jihu, takže si můžete vybrat prakticky celoročně, ale musíte vědět, kdy kam zamířit.

Exotická příroda a jas tropických zemí jsou zážitkem na celý život a rozhodně stojí za to si ho dopřát. Ale rozhodně také stojí za to si uvědomit, že je to jiný svět, vyžadující jiné chování i pokud jde o hygienu a obezřetnost. Ve většině resortů u moře sice nepotřebujete žádné zvláštní očkování (nejvýš proti žloutence), pro výlety či cesty přírodou už rozhodně předem konzultujte lékaře, a to natolik včas, abyste případně potřebné očkování stihli. V každém případě si vezměte s sebou repelent – pamatujte, že komár či moucha mohou být životu nebezpeční tvorové. Nechoďte bosí, nekoupejte se v neznámých vodách, byť by vypadaly lákavě. Informujte se důkladně o všem rozhodně před cestou – a nejlépe ještě dříve, než se k ní rozhodnete.

Jaké budete potřebovat doklady, vám sdělí vaše cestovní kancelář – nebo to najdete na webech ministerstva zahraničí; v každém případě si vezměte s sebou i kopii identifikační stránky pasu pro případ potřeby.

Bližší informace k cestám do Thajska, na Srí Lanku a do Vietnamu. Pokud dáváte přednost západnímu směru, v půli cesty k Americe se můžete ohřát na Kapverdských ostrovech, do karibské oblasti jsme vás již v této Poradně vybavili informacemi o Jamajce, Isla Margaritě, PanaměMexiku.

Maďarsko

Maďarsko

FOTO: archiv ACK ČR

Teplá voda za humny

Kdo se chce koupat v prakticky zaručeně hygienicky nezávadné a zaručeně teplé vodě, aniž by za ní musel cestovat tisíce kilometrů, může navštívit termální lázně. Najdete je u našich východních, západních i jižních sousedů a je jich tam tolik, že přinejmenším ty slovenské a maďarské stojí za samostatný článek. Méně se ví, že nejblíže najdete termální léčivé lázně ve Velkých Losinách, kde vystačíte nejen s českým dokladem, ale i s domácí měnou. Nevýhodou je, že přinejmenším v letošním roce jsou venkovní bazény v provozu jen v letní sezóně, takže si teplé vody užijete jen vevnitř. Jenže v sychravých dnech to vlastně žádná nevýhoda není.

Ať už se budete rozhodovat pro kteroukoli zemi, doporučujeme rozmyslet se předem, zda dáváte důraz víc na léčebné, nebo rekreační prvky a v jakém věkovém složení pojedete. Termální léčivá voda totiž není vhodná pro menší děti, takže pro ně vyhledejte lázně, kde je dost bazénů se zážitkovými prvky, případně mělkých bazénků pro úplně malé děti.

FOTO: archiv ACK ČR

Když už budete v lázních, dbejte na doporučenou délku pobytu v teplejší vodě (tj. 34 stupňů Celsia a více), která by neměla přesáhnout 20 minut. Kardiaci by se měli poradit s lékařem nebo si tento požitek raději odpustit vůbec. Dále doporučujeme choulostivější šperky a ozdoby nechat doma, respektive v hotelu, protože ve většině minerálních vod by zčernaly. Zlato sice nezčerná, ale pozor na ztrátu – v bazénu s vodou zbarvenou minerály se spadlý prstýnek či náušnice nebo vypadlý kamínek hledají ještě hůř než v obyčejném plaveckém.