Hlavní obsah
Isla Margarita, foto: Shutterstock

Isla Margarita... Opravdu neznámá?

Ostrov perel je symbiózou karibské přitažlivosti, která v sobě spojuje neopakovatelné kouzlo přírodních pláží lemovaných palmami, stálé teplé podnebí a osvěžující Karibské moře.Zde je pár rad a informací, které se vám při cestě jistě budou hodit.

Isla Margarita, foto: Shutterstock
Isla Margarita... Opravdu neznámá?

Pas, vízum, celní předpisy

Při turistických cestách na Isla Margaritu, stejně jako na pevninskou část Venezuely, není vyžadováno pro držitele cestovních pasů ČR vstupní vízum. Cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu. Venezuelská turistická karta vám bude poskytnuta spolu s instrukcí k jejímu vyplnění leteckou společností během letu na Isla Margaritu. Držitelé cestovních dokladů jiných států než ČR jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

V roce 2007 bylo z rozhodnutí prezidenta Venezuely upraveno venezuelské časové pásmo mimo standard o půl hodiny; v praxi to znamená, že časový rozdíl mezi ČR a Venezuelou je 5 hod. 30 min. v zimním čase a 6 hod. 30 min. v letním čase.

Měna, platby a dovoz

Zdejší měnou je bolívar fuerte (VEF, také BsF) = 100 centavos. Směnu peněz se doporučuje provést ihned při příletu ve směnárnách firmy Italcambio na letišti Maiquetía. Banky nemají povolenu směnárenskou činnost.

Isla Margarita a její bělostné pláže, foto: Shutterstock

V hotelových zařízeních a v turistických centrech je možno platit kreditní kartou, ovšem může se stát, že z důvodu nefunkčního internetového spojení nebude možné platbu uskutečnit vždy. Hotely a turistická zařízení nesmějí přijímat cizí měny v hotovosti. Dovoz neobchodního zboží pro osobní spotřebu je osvobozen od celních poplatků. A dovoz a vývoz valut není omezen a není ani zavedena povinná směna valut. Jedním z důvodů, proč je tato oblast velmi oblíbena, je také ten, že celý ostrov je součástí duty free zóny. A to znamená, že nákupy jsou zde snad přímo povinností.

Spropitné

Spropitné je naprosto běžné a je považováno za samozřejmou součást poskytování služeb. Při obsluze, v restauracích, u kadeřníka apod. je očekáváno spropitné ve výši 10–15 % účtu, za odnesení zavazadel 1–2 USD podle kategorie hotelu, uklízečce hotelového pokoje obvykle 5 USD/pokoj/týden. Není neobvyklé, že ochota poskytnout spropitné se odrazí na kvalitě obdržených služeb. Samozřejmě je rozhodnutí ohledně spropitného naprosto ve vašich rukou.

Zdraví

Při cestách na Isla Margaritu není vyžadováno žádné očkování. Před cestou doporučuji informovat se o vhodném postupu při zdravotních potížích u vašeho praktického lékaře.

Delta řeky Orinoko, foto: Shutterstock

Zdravotní péče pro české občany a občany EU na odpovídající úrovni je poskytována soukromými zařízeními a je třeba ji platit předem. Pokud zraněný nebo nemocný nemá u sebe hotovost v BsF či platnou mezinárodní kreditní kartu, není ošetřen ani v případě ohrožení života. Státní zdravotnictví je dlouhodobě na nízké úrovni a vzhledem k odchodu kvalifikovaných lékařů, akutnímu nedostatku léčiv či několikaměsíčnímu čekání na bezplatné ošetření je českým občanům jednoznačně doporučováno obracet se na soukromý sektor.

Ve státním zdravotnictví pracuje (podle údajů vlády) přes 30 000 kubánských lékařů, z nichž mnozí mají pouze středoškolské vzdělání. Před cestou je tedy třeba uzavřít kvalitní zdravotní pojištění.

I přesto, že na Margaritě pofukuje krásný větřík a obloha se zdá místy zatažená, slunce žhne a spaluje. Proto používejte opalovací krémy s ochranným faktorem nejméně číslo 30, a to i v tom případě, je-li zataženo. Voda z vodovodu na ostrově není pitná. Pijte pouze vodu balenou.

Klima – oblečení

V karibském tropickém klimatu je nejvhodnější lehké oblečení, zejména z bavlny. Teplota vzduchu tu bývá celoročně okolo 30 stupňů a teplota vody okolo 26 stupňů a vlhkost vzduchu je okolo 80 %. Při občasném večerním ochlazení, zejména v průběhu prosince a ledna, stejně jako v klimatizovaných prostorách, můžete využít i lehké pulovry, bundy nebo svetříky.

Národní park Canaima, foto: Shutterstock

Vydáte-li se ale třeba na výlet do delty Orinoka, budete potřebovat i lehké oblečení s dlouhým rukávem a s dlouhými nohavicemi.

Pláže a zábava na ostrově

Lákadlem číslo jedna je na Isla Margarita zdejší dokonalý výběr pláží. Jsou nádherné, kvalitní, s jemným pískem a vybrat si můžete podle svého gusta.

Asi nejznámější pláž – prázdninové středisko na ostrově – je Playa El Agua. Leží na severovýchodním pobřeží a představují ji celé 3 km jemného písku. Podél pláže vyrostla celá řada hotelů, restaurací a center zábavy a je to jedno z nejpopulárnějších míst, kam míří nejen zahraniční turisté, ale i místní obyvatelé.

Pláž El Tirano se rozkládá na sever od největšího města ostrova – Porlamaru. Na této pláži je jen několik málo hotelů a malých apartmánových komplexů. Několik set metrů od ní se nachází největší vodní zábavní park na ostrově – Parque El Agua.

Pláž Playa Puerto Cruz, foto: Shutterstock

Jednou z nejkrásnějších pláží na ostrově je Playa Puerto Cruz, která je rozprostřena v hlubokém zálivu. Jemný písek pláže a areály hotelů jsou lemovány příkře se zdvihajícími kopci, tvořícími velmi působivou scenérii na pozadí blankytného Karibiku. Výhodná je i blízkost městečka Juangriego, které nabízí příjemné procházky i posezení v místních restauracích.

El Yaque je velmi oblíbené místo surfařů a kite-surfařů v celém Karibiku. Je ideální pro učení se základům windsurfingu, neboť voda je zde bezpečná – je tu mělko a dno je písečné. Ostrůvek Isla Coche při jižním pobřeží Isla Margarity je pravým karibským rájem, s širokou pláží z bělostného písku a azurovými vodami Karibiku. Projížďka katamaránem či kite-surfing v přilehlých vodách jsou příjemným zpestřením odpočinkové dovolené. Úžina mezi El Yaque a ostrovem Coche je klidná a někteří windsurfaři jsou dokonce schopni sem připlachtit.

Ostrov nabízí rovněž i několik možností, jak zažít dobrodružství. Například jeep safari na poloostrově Macanao, potápění s delfíny či výlet s možností šnorchlování a potápění na korálových útesech Los Frailes.

Pokud vám to nestačí, můžete si objednat třeba dvoudenní výlet k deltě řeky Orinoko a návštěvu původních indiánských vesnic i národního parku Canaima, který se nachází na jihu Venezuely. Tento národní park je zařazený mezi přírodní bohatství světa UNESCO. Turisté zde objeví impozantní stolové hory, řeky a vodopády. V této oblasti se nachází nejdelší vodopád světa – Andělský vodopád.

Windsurfing, foto: Shutterstock

Cestování po ostrově

Na ostrově existuje místní autobusové spojení, které využívají především místní obyvatelé, turisty v autobusech téměř nezahlédnete. Je ovšem možné se do většiny větších měst na Margaritě autobusem dostat. Množství autobusů vyjíždí z hlavní zastávky na “Plaza Bolívar”, které se nachází v centru města Porlamar. Autobusových zastávek není mnoho a vzdálenost mezi nimi je větší, než jsme zvyklí. Autobus také staví na znamení. Jízdní řád autobusů je „volný” a tyto jezdí velmi nepravidelně. Nelze se tedy spolehnout na jakoukoli přesnost.

Pro individuální cestování po ostrově je lépe použít taxi služby, která je mnohem jednodušší a bezpečnější.

Mobilní telefony

Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je z Isla Margarity omezeno. O rozsahu a možnostech vašeho roamingu se informujte u vlastního mobilního operátora.

Kromě nákladnějšího telefonování přímo z hotelového pokoje je však snadno dostupné zakoupení telefonní karty, která vám umožní telefonické spojení do mezinárodní sítě z místních telefonních automatů.

Internet

Přístup na internet má většina hotelů za poplatek, na ostrově ale fungují i internetové kavárny.

Elektřina

Na Isla Margaritě je střídavý proud o napětí 110 V, americká norma zásuvek s plochými kolíky. Adaptéry tzv. přechodky je lépe si pořídit předem, ale seženete je tu běžně za cenu 1–2 USD. Ačkoliv je Venezuela největším vývozcem ropy na latinskoamerickém kontinentě, může i zde občas dojít k výpadku dodávek elektrické energie. Hotely vyšších kategorií mají většinou pro podobné případy záložní zdroje energie, které však dlouhodobější nebo vážnější výpadky nemusí vždy plně nahradit.

Praktická telefonní čísla

Pohotovost: 171
Policie:
POLICÍA DE CHACAO: +58-212-276 41 00, 276 41 71
GUARDÍA NACIONAL: +58-212-265 47 79, 264 37 12
Ambulance:
SILVA tel.: +58-212-2657182, 9536661
DEL ESTE tel.: +58-212-265 02 51, 267 65 29, 265 07 50
Záchranné služby: AEROAMBULANCIA tel.: 0058-212-993 25 41
Hasiči: BOMBEROS CARACAS D.F. tel.: 171

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků