Hlavní obsah
Moderní mrakodrapy v Šanghaji pomalu pohlcují tradiční starou zástavbu. Foto: shutterstock.com

S návštěvou čínského „New Yorku“ neotálejte – tradiční Šanghaj brzy pohltí betonová džungle

Kosmopolitní město na řece Chuang-pu vás ohromí neopakovatelnou atmosférou hypermoderní Číny. Pokud chcete poznat i tradiční tvář Šanghaje, svou cestu neodkládejte – původní čtvrtě nemilosrdně pohlcuje betonová zástavba.

Moderní mrakodrapy v Šanghaji pomalu pohlcují tradiční starou zástavbu. Foto: shutterstock.com
S návštěvou čínského „New Yorku“ neotálejte – tradiční Šanghaj brzy pohltí betonová džungle

Se svými 24 miliony obyvateli je Šanghaj největším čínským městem. Moderní výstavba si podává ruku s tradiční architekturou a turista se tu domluví anglicky, což je v této zemi neobvyklé. Od Pekingu, kde člověka pohltí atmosféra tradiční Číny, se Šanghaj diametrálně liší. Město, které nikdy nespí, se velmi podobá evropským metropolím. Ne nadarmo se říká, že Šanghaj je Paříží východu a New Yorkem Číny.

.

Foto: shutterstock.com

Město dvou tváří
Jen v Šanghaji se vám může stát, že se v jednu chvíli procházíte pod mrakodrapy, po pár minutách jízdy přeplněným metrem se ocitnete v městské části, kde převládá francouzská koncese, o pár ulic dál se procházíte v 780 let starém chrámu, který je sevřen a obklopen mrakodrapy, a den završíte v původní šanghajské zástavbě, kde se zastavil čas.

.

Foto: shutterstock.com

V téměř každé stanici metra je nákupní centrum. Z letiště vás dopraví vysokorychlostní pozemní dráha Maglev. Vlaky dosahují rychlosti až 400 km/h a vzdálenost mezi letištěm a centrem města, která je 30,5 kilometru, překonají za 7 minut a 20 vteřin. Proto s oblibou říkám, že Šanghaj má dvě zcela odlišné tváře. Tradiční a moderní.

.

Foto: shutterstock.com

Ztratit se mezi mrakodrapy
Bund a Pudong, dvě nejznámější šanghajské městské části, odděluje řeka Chuang-pu. Ve čtvrti Pudong vyrůstá jeden mrakodrap vedle druhého. Nejnovější Šanghajská věž se pyšní výškou 632 metrů a hned po dubajské chloubě Burj al Khalifa je druhou nejvyšší budovou světa. Další zajímavou a známou stavbou je televizní věž, které se přezdívá Perla Orientu.

.

Foto: shutterstock.com

Naproti tomu Bund je symbolem koloniální éry a především bankovním centrem, jehož budovy byly postaveny v neoklasickém a art deco stylu. Nevynechejte příjemnou procházku po promenádě podél řeky. Nezaměnitelnou atmosféru má toto místo především ve večerních hodinách, kdy se na protějším břehu rozsvítí mrakodrapy hrající všemi barvami. Z minuty na minutu se to všude hemží lidmi s fotoaparáty, kteří lační po zachycení této kýčovité, leč překrásné světelné show.

Noční život plný lákadel
Po setmění začne Šanghaj tepat bujarým nočním životem. V místních barech točí desítky různých piv a vybrat si restauraci, kam zajít na večeři, dá pořádně zabrat, protože by člověk nejraději vyzkoušel snad úplně každou. V ulicích to voní báječným čínským jídlem a všude to žije.

.

Foto: shutterstock.com

Útěk před ruchem velkoměsta
Pokud v Šanghaji strávíte několik dní, zakrátko oceníte místo, kde je klid, ticho a pohoda. K tomu vám skvěle poslouží zahrada Yuyuán v samém srdci města. Zelená oáza s jezírky, dokonale propracovanými altánky stojícími nad vodní hladinou, bonsajemi a mnoha druhy známých i neznámých rostlin byla vybudována za vlády dynastie Ming. Ne nadarmo je to jedna z nejznámějších šanghajských památek.

.

Foto: shutterstock.com

Tradiční Šanghaj mizí před očima
Pokud chcete vidět část původní šanghajské zástavby, kde se zastavil čas, vydejte se do staré šanghajské čtvrti. Obklopí vás úzké uličky s nízkými domky, ve kterých to čile žije ve dne i v noci. Lidé sedí na obrubnících před domy, prádlo se tu suší na ulici a na záchody se podobně jako v pekingských hutonzích musí ven.

.

Foto: shutterstock.com

Během dne tu probíhají trhy, kde se dá koupit všechno. Od masa povalujícího se celý den venku na stolku, přes ryby, mořské plody, různé druhy rýže, po hromady všemožné zeleniny. Člověk tu absolutně ztratí pojem o čase a je mu malinko úzko, když opustí tuhle úžasnou starou čtvrť, o které ví, že tu za pár let už nebude. Všude kolem se bourá, buduje a místo starých jednopatrových domků se staví vysoké betonové budovy.

.

Foto: shutterstock.com

Jak jsme zmiňovali na začátku, Šanghaj má dvě tváře, a to tradiční a moderní. Můžeme jen hádat, jak dlouho to takto zůstane, proto s návštěvou staré čtvrti neotálejte – poznejte kolorit rušných úzkých uliček dříve, než je zcela pohltí moderní zástavba.

Inzertní sdělení:

IZRAEL 55+

Vydejte se s námi do Izraele a objevte jeho neopakovatelnou atmosféru. Země spjatá s křesťanskou historií i biblickými příběhy vás upoutá svou neopakovatelnou atmosférou.

Navštívíte unikátní historická místa jako je Olivetská hora, Zeď nářků nebo legendární město Jericho. Budete se moci toulat křivolakými uličkami starodávného Jeruzaléma, a také poznat moderní pulzující město Tel Aviv.

 

Na závěr vaší dovolené si vychutnáte koupání a zasloužený odpočinek na plážích Mrtvého moře.

<iframe width="341" height="192" src="https://www.youtube.com/embed/tUhdUgGQzyg" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Výběr článků