Songkran je zábava i živá tradice

V horkých dubnových dnech, kdy slunce prochází konstelací Berana, se v Thajsku a dalších zemích jihovýchodní Asie (Myanmar, Laos, Kambodža a část Malajsie) slaví unikátní příchod Nového roku, svátek zvaný Songkran. Každý rok 13. dubna a následující dva dny, kdy má většina obyvatel volno, můžete očekávat pravou thajskou „apokalypsu“..

Hlavní zbraní pro oslavu thajského Nového roku jsou stříkací pistole.

FOTO: shutterstock.com

Nový rok se v této oblíbené destinaci slaví trochu jinak, než jsme u nás zvyklí. Místo ohňostrojů a odpočtu vteřin zde zavládne neřízený chaos a ulice se promění v dočasné bitevní pole. Lidé různého věku, od těch nejmenších až po důchodce, vyrazí na oslavy, ke kterým neodmyslitelně patří zásoby vody a pudru. Možná si říkáte, k čemu pudr? K Songkranu patří i patlání se tímto jemným práškem. Je to forma místní zábavy, která pomáhá vytvořit unikátní atmosféru – lidé obarvení na bílo pobíhají po městě a všichni se navzájem polévají vodou.

Pudr si při oslavách patlají na obličej muži i ženy bez rozdílu.

FOTO: shutterstock.com

Voda smyje všechny hříchy

Songkran však není jen zábava, i když ta je samozřejmě hlavním tématem tohoto svátku. Kromě ní je Songkran vhodným časem k návštěvě příbuzných. Rodiny a přátelé se schází a společně hodují a užívají si chvíle blízkosti. Časté jsou i návštěvy buddhistických chrámů a obětiny s tím spojené.

K oslavám Nového roku patří i návštěva chrámu.

FOTO: shutterstock.com

Voda při Songkranu nemá pouze osvěžující funkci, jak by se na první pohled mohlo zdát vzhledem k horkým dubnovým dnům, kdy teplota snadno překročí 40 °C. Polévání vodou má také symbolický význam. Songkran v překladu znamená transformaci či změnu. Podobně jako si my dáváme novoroční předsevzetí, Thajci své životy během Songkranu obrací k lepšímu, smývají ze sebe všechny špatné skutky a těší se na světlé zítřky.

Polévání vodou má v Thajsku symbolický význam.

FOTO: shutterstock.com

Stejně tak poukazuje Songkran na nadcházející, tolik očekávané období dešťů. Aby v klidu a hojnosti proběhla zářijová sklizeň rýže, musí pořádně pršet, a Songkran je často předzvěstí tohoto období.

Jiný kraj, jiný mrav – na jihu se nesmí utrácet

Kromě toho je tento svátek spojený s celou řadou dalších tradic. V celém Thajsku ráno rodiny čekají před svými domy na ulici a vyhlížejí, až půjde procesí mnichů, kteří v období Songkranu dostanu zvlášť hodnotné dary. Někde se také praktikuje ranní návštěva buddhistických chrámů a polévání soch Buddhy vodou.

Procesí mnichů je další tradicí dodržovanou během svátku Songkran.

FOTO: shutterstock.com

Songkran se slaví v celém Thajsku, ale jednotlivé regiony mají specifické tradice. Například na severu Thajska uvidíte 13. dubna večer i mohutné ohňostroje. Následující den se v tomto regionu kromě mnichů uctívají i staří lidé, kterým se polévají ruce vodou a očekává se za to požehnání. Naopak v jižním Thajsku kladou důraz na přerušení jakékoliv práce a také na to, aby během svátku neutráceli žádné peníze. Východ Thajska, Isán, není ničím výjimečný. Pouze zde lidé navštěvují chrámy i následující dny, nikoli jen první den Songkranu, jako je tomu jinde.

V některých částech Thajska je příchod Nového roku spjat s tradičním ohňostrojem.

FOTO: shutterstock.com

Pro turisty neplatí žádná bezpečnostní opatření. Mohou se k Songkranu připojit a nadšeně slavit s místními. Vřele to všem doporučuji. Tolik radosti, zábavy a nových přátelství v jiném období v Thajsku nezažijete.

Songkran je zkrátka spojen se spoustou radosti, zábavy a hlavně vody.

FOTO: shutterstock.com

Inzertní sdělení:

THAJSKO 55+

Splňte si sny o exotické dovolené a vydejte se s cestovní kanceláří Delfín travel do Thajska. Čekají na vás jedny z nejkrásnějších pláží na světě, na nichž si dokonale odpočinete od všedních starostí. Kromě relaxace si užijete i objevování půvabů thajské přírody, která vás svou rozmanitostí a krásou jistě chytí za srdce.

FOTO: shutterstock.com

Využijte naši akci a zaplaťte zálohu za zájezd pouze 5 000 Kč za osobu! Nabídka platí při koupi zájezdu pouze do 10. 1. 2018. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost a vydejte se na dovolenou, po jaké jste vždy toužili.