Hlavní obsah
Pohled na hamburský přístav se Sv. Michalem v pozadí Foto: www.mediaserver.hamburg.de (Spahrbier, Christian)

Hamburk: německá brána do světa

Druhému největšímu městu Německa se ne nadarmo říká „německá brána do světa“. Starobylé hanzovní město Hamburk se pyšní bohatou historií, druhým největším přístavem Evropy, nádhernými vodními plochami, zelenými parky, netradiční architekturou, špičkovými muzei, ale i útulnými restauracemi.

Pohled na hamburský přístav se Sv. Michalem v pozadí Foto: www.mediaserver.hamburg.de (Spahrbier, Christian)
Hamburk: německá brána do světa

Díky svému osobitému šarmu a více než 1200leté historii si tato pulzující metropole snadno získá srdce každého návštěvníka, který ji navštíví.

Druhý největší přístav Evropy

Starobylé hanzovní město proslavil zejména přístav, který je druhý největší v Evropě a ročně sem připluje více než 13 000 námořních lodí. Právě pro svůj význam v námořní dopravě bývá Hamburk často označován jako „Tor zur Welt“ neboli „Brána do světa“. Turisté mohou obdivovat obrovské kontejnerové nákladní lodě i luxusní zaoceánské parníky, ale také si vychutnat atmosféru námořnických putyk s tradičními červenými lucernami, které lemují celý hamburský přístav.

Slavností přehlídky lodí během oslav

Foto: Michael Zapfr

Milovníci moderní architektury by si rozhodně neměli nechat ujít nově vznikající čtvrť Hafen City neboli Přístavní město, která se rozkládá přímo v srdci Hamburku nedaleko řeky Labe. Přístavní město patří v současné době mezi největší a zároveň nejočekávanější projekty městského rozvoje v celé Evropě.

Výroční slavnosti přístavu

Foto: Christian Spahrbier

Tip: Právě v květnu, od 8.–11. 5. 2014, se v Hamburku budou konat velkolepé oslavy k 825. výročí od vzniku tohoto významného přístavu. Na programu jsou i přehlídky lodí a slavnostní ohňostroj.

Moderní čtvrti dominuje budova Elbphilharmonie, dech beroucí hamburská koncertní hala, která se tyčí do výšky sto deseti metrů. Tato hamburská filharmonie leží přímo na břehu Labe a je vybudována na střeše starého cihlového skladiště.  Střecha budovy je volně přístupná pro turisty, kteří si z úctyhodné výšky 37 metrů mohou vychutnat výhled na celé město.

Historická čtvrť Speicherstadt

Zcela jiné století přivítá turisty při návštěvě historické čtvrti Speicherstadt, největšího souvislého komplexu skladových budov na světě. Speicherstadt, v doslovném překladu „čtvrť skladišť“, byla postavena v roce 1883, tedy pět let předtím, než získal Hamburk svůj svobodný přístav.

Hamburská čtvrť Speicherstadt

Foto: www.mediaserver.hamburg.de, Ch. Spahrbier

Celá čtvrť je protkána sítí dopravních kanálů a všudypřítomných mostů. Červené cihlové budovy a ocelové mosty jsou umělecky nasvíceny 800 světlomety a s nástupem soumraku tak získávají tajemnou atmosféru.

Jednotlivé památky komplexu skladových budov je možné obdivovat během turistických plaveb po kanálech, stejně tak jako během pohodlné vyhlídkové jízdy autobusem. Čtvrť je mimo jiné nominována na seznam světového dědictví UNESCO.

Chilský dům ve večerním hávu

Foto: DZT, R. Brunner

Procházkou se lze dostat do nedaleké čtvrti Kontorhaus, kterou zdobí kancelářské budovy ze začátku 20. století, jež nebyly zničeny ani během druhé světové války. Mezi budovami vyniká netradičně tvarovaný Chilský dům z roku 1920 s cihlovou fasádou, který je ukázkou ryzí expresionistické architektury. K odpočinku vybízí nespočet malých útulných kavárniček s místními i světovými specialitami.

Tip: Ve Speicherstadtu se nachází také kouzelný svět miniatur „Miniatur Wunderland“ s největším modelem železnice na světě.

Staré město – nejatraktivnější místo Hamburku

Hamburské staré město  bývá právem řazeno mezi nejatraktivnější místa této metropole. Staré město dýchá časy dávno minulými, kdy se v přístavu plavily gigantické lodě, v ulicích voněla káva, čaj a exotické koření. Na kráse mu neubírá ani fakt, že bylo během 2. světové války vybombardováno, a tak se nezachovalo v původní podobě.

Působivou architekturou přímo v centru města uchvátí hamburská novorenesanční radnice se stometrovou věží, postavená v letech 1886–1897. V roce 1842 radnice zcela vyhořela a znovu otevřena byla opět až v roce 1897.

Hamburská radnice

Foto: DZT, R. Brunner

Radnice má více než 647 místností a její základy tvoří 4000 dubových pilotů. Na rozdíl od typické architektury hanzovních staveb má bohatě zdobenou fasádu, kterou lemuje 20 soch císařů. Velkolepá pískovcová budova je v současnosti sídlem parlamentu, který zde zasedá každé druhé úterý v 15 hodin.

Další zastávkou musí být jednoznačně barokní kostel sv. Michala, nazývaný také „Michel“. Jedná se o nejznámější kostel v Hamburku, na který jsou místní náležitě hrdí. Kostel svatého Michala představuje charakteristický znak tohoto hanzovního města, neboť ho mohli dobře vidět i námořníci na připlouvajících lodích. Kostel je zasvěcen archandělu Michaelovi, který je rovněž zpodobněn na bronzové soše nad hlavním portálem. Socha znázorňuje jeho vítězství nad ďáblem.

Kostel Sv. Michala

Foto: DZT, R. Kiedrowski

Barokní kostel se pyšní nádherným interiérem a také překrásnými varhanami. Věž kostela, vysoká 132 metrů, je volně přístupná všem návštěvníkům a umožňuje panoramatický výhled na rozlehlý hamburský přístav. Na ochoz se mohou ti odvážnější vydat po 453 schodech, ti méně zdatní dozajista ocení výtah.

Zelená metropole Evropy

Hamburk bývá nazýván nejen „bránou do světa“, ale také ekologickým srdcem Evropy. Čtyřicet procent městské oblasti tvoří parky, vodní plochy, lesy a chráněné přírodní oblasti. Právem tak získal v roce 2011 Hamburk titul hlavního ekologického města Evropy.

Hamburská televizní věž

Foto: www.mediaserver.hamburg.de (Spahrbier, Christian)

Populární turistický cíl představuje velké jezero Alster, které je rájem veslařů, jachtařů a dalších milovníků vodních sportů. Jezero Alster o rozloze 160 hektarů pochází již ze 13. století, kdy bylo uměle vytvořeno postupným napouštěním z malé řeky Alster a dalších menších přítoků. Jezero Alster je rozděleno na dvě části – menší jižní část se nazývá vnitřní Alster (Binnenalster) a severní velká část je vnější Alster (Aussenalster).

Jezero Alster

Foto: www.mediaserver.hamburg.de, Ch. Spahrbier

Nevšední zážitek představuje okružní jízda parníkem po Alsteru. Plavby bývají různě tematicky zaměřené a většinou trvají kolem dvou hodin. Kolem jezera Alster se vyplatí i krátká procházka či projížďka na kole. Na severu Německa je jízda na kole oblíbeným sportem, terén je rovný a vhodný i pro zastánce pohodové fyzické aktivity. Díky městské síti je možné si kolo kdykoli zapůjčit a také ho kdykoli vrátit.

Tip: Místní specialitu představuje tzv. „Alsterwasser“, osvěžující limonáda s pivem, kterou místní rádi pijí zejména v horkých letních dnech.

Oblíbenou zastávkou nedaleko jezera je také nákupní čtvrť Jungfernstieg s luxusními obchodními domy s předními světovými značkami. V minulých dobách byla Jungfernstieg hojně navštěvována celými rodinami, které se zde snažily seznámit své neprovdané dcery. Odtud plyne také název čtvrti, „Jungfer“, tedy „slečna/panna“.

Umění a kultura

Hamburk se pyšní více než 40 muzei, které rozhodně stojí za to navštívit. Největší a nejvýznamnější muzeum umění v Německu, hamburská Kunsthalle, zavede návštěvníky na dobrodružnou cestu sedmi staletími dějin umění, od středověkých oltářů mistra Betrama až ke hvězdám současné umělecké scény, jakými jsou Gerhard Richter či Neo Rauch. K vrcholům sbírky patří holandské malby ze 17. století, včetně děl malířů Rembrandta a Ruisdaela.

Hamburská Kunsthalle

Foto: Hamburger Kunsthalle, Ralf Suerbaum

V roce 2007 bylo v Hamburku otevřeno nové muzeum Ballinstadt, které odkrývá životní příběhy emigrantů. Ve třech věrně zrekonstruovaných obytných a spacích pavilónech mohou návštěvníci na vlastní kůži prožít různé způsoby života emigrantů. Vzrušující a vzdělávací dobrodružství je vhodné pro celou rodinu.

Rybí trh v Altoně

Prakticky povinnou návštěvou každého návštěvníka Hamburku je rybí trh v Altoně, tzv. „Fischmarkt“, jehož tradice sahá na začátek 18. století. Dveře rybího trhu se otevírají od 5:00 do 9:30 ráno. Tuto nevšední událost si nenechá ujít kolem 70 000 návštěvníků. Na trhu se každé ráno koná dražba čerstvých ryb v podání místních svérázných prodejců. Ti ve snaze předčít své konkurenty velice hlučným způsobem nabízejí své zboží a utvářejí tak jedinečný kolorit tohoto trhu. Kromě čerstvých ryb je zde možné nakoupit pečivo, květiny, ovoce a zeleninu a také netradiční oblečení.

Večerní atmosféra St. Pauli

Foto: DZT, T. Krüger

Tip: Oblíbenou pochoutkou během dopoledního brunche za zvuku jazzové hudby je tzv. „Fischbrötchen“, chutný kousek čerstvé v ryby v křupavé houstičce.

Noční život  ve čtvrti St.Pauli

Zcela v jiném světě se turisté ocitnou ve světově proslulé čtvrti St. Pauli, kde se odehrává rušný noční život. Místní této oblasti neonových světel, diskoték, červených luceren, hudebních a striptýzových klubů s oblibou přezdívají „Der Kiez“, tedy „odlehlé chudé předměstí“. Nejznámější ulicí této čtvrti je Reeperbahn, označovaná také jako tzv. „die sündige Meile“, „hříšná míle“. Právě zde se nejvíce koncentrují striptýzové kluby, sexshopy a pánské bary. V nedaleké Herbertovy ulice je dokonce možné spatřit lehce oděné dámy za výlohami.

Tipy na cestu do Hamburku:

 Více informací o Hamburku – www.germany.travel/cz

Vzdálenost Praha - Hamburg: 641 km

Z Prahy do Hamburku létá pravidelná linka letecké společnosti Germanwings, letenky je možné zarezervovat na webových stránkách www.germanwings.com

 

Zajímavosti:

Ponorka U 434, Muzeum ponorek: Muzeum ponorek s ruskou špionážní ponorkou U-434, která je otevřená pro veřejnost.

  • Otevírací doba:     pondělí – sobota 9:00 – 20:00, neděle: 11:00 - 20:00 

Zoo Hagenbeck: Více než 2500 zvířat, která žijí na volné ploše, která co nejvíce odpovídá jejich přírodnímu divokému prostředí. Mezi nejoblíbenější akce zoo patří krmení slonů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků