Hlavní obsah
Nahlédněte pod Zelenou střechu Evropy – do Bavorského lesa Foto: Felgenhauer, woidlife-photography.de

Co se skrývá pod „Zelenou střechou Evropy“?

Kdo někdy spatřil šumavské kopce z ptačí perspektivy, toho jistě nepřekvapí, že je to právě Šumava a na ni navazující Bavorský les v sousedním Německu, co je nazýváno tzv. Zelenou střechou Evropy. Pojďme se nyní společně podívat na to, co se pod touto střechou skrývá na bavorské straně hranice.

Nahlédněte pod Zelenou střechu Evropy – do Bavorského lesa Foto: Felgenhauer, woidlife-photography.de
Co se skrývá pod „Zelenou střechou Evropy“?

Kousek divočiny v srdci Evropy

Území Šumavy a Bavorského lesa je jedinečným příkladem toho, jak principy ekologie a udržitelnosti pomáhají k uchování kousku divočiny v srdci Evropy, kde nacházejí domov i téměř vymizelé druhy jako vlk, rys ostrovid nebo vydra říční. Bavorský les je taktéž národním parkem, nejstarším v Německu. Zabírá plochu zhruba 6000 kilometrů čtverečních.

Objevte bavorskou stranu Šumavy

Foto: Felgenhauer, woidlife-photography.de

Výběr toho „nej“ z Bavorského lesa

Bavorský les skýtá mnoho přírodního i kulturního bohatství. Objevíte tu například labyrint starých stříbrných dolů, oblíbeným cílem výletů je také nejdelší stezka v korunách stromů na světě. Srdce dobrodruha pak zaplesá už jen při pomyšlení na projížďku po řece Regen na vlastnoručně vyrobeném voru, zvědavci se zase mohou vydat do nejtajemnějších hlubin lesa s rangerem národního parku. Kdo rád zdolává vrcholy, pro toho není lepší cíl než vrchol nejvyšší hory a „krále Bavorského lesa“  - Velkého Javoru (Großer Arber) – tyčícího se nad 130 okolními zelenými kopci ve výšce 1456 m.

Stezka v korunách stromů

Foto: NPV BW/Alice Alteneder

To vše spojuje tzv. Zlatá stezka (Goldsteig), nejdelší pěší turistická stezka v Německu, která se vine jako stužka zelenou divočinou Bavorského lesa. Na své si tu však přijdou i cyklisté, a to konkrétně třeba na tzv. „Pazourkové stezce“ (Feuersteinstraße), úseku dálkové cyklotrasy spojující Mnichov, Řezno a Prahu. Sportovněji založení cyklisté ocení prudké sjezdy v bike parku Geißkopf. Možností je spousta, a tak si každý najde tu svou pravou cestu, ať už vyráží na výlet s rodinou, nebo ladit formu.

Jezero Großer Arbersee

Foto: Andreas Hub

Zima za kopečky

Bavorská strana Šumavy není jen letní destinací. V zimních měsících láká návštěvníky z obou stran hranice na zimní radovánky devět skiareálů, na 2000 kilometrů upravených běžkařských stop, ale třeba i túry na sněžnicích po prašanem zasypaných kopcích, biatlonová soustředění, sáňkování, bruslení i trendy záležitosti jako snowtubing nebo airboard. To vše bez rizika lavin. Přitom Velký Javor svou kvalitou a sjezdem světového poháru v mnohém dosáhne na úroveň alpských lyžařských středisek. Ideálním cílem je zejména pro rodiny s dětmi.

Na cestě do hlubin stříbrných dolů

Foto: Felgenhauer, woidlife-photography.de

Rodiny se ve Velkém Javoru mohou těšit nejen na dobrou lyžovačku, ale také na celou plejádu dalších možností trávení volného času a zážitků od projížďky na saních tažených koňmi nebo psím spřežením přes dobrodružný okruh národním parkem až po noc v iglú. V období od prvního svátku vánočního až do svátku Tří králů se zde navíc můžete stát svědky tradičních nocí lesních duchů zvaných Rauhnacht nebo Lousnacht. Na přelomu roku všude řádí druidi v ručně vyrobených maskách.

Na návštěvě bývalé kovárny

Foto: Felgenhauer, woidlife-photography.de

Po stopách sklářského řemesla

Region Bavorského lesa se pyšní největší hustotou sklářských dílen a spolu s nedalekým Hornofalckým lesem tvoří jedno z největších center sklářství v Evropě. Zde vyrobené sklo, ať již ve formě uměleckých děl nebo skleněného nádobí, putuje do celého světa. Po stopách sklářského řemesla se můžete vydat na tzv. Sklářskou stezku, která spolu s Porcelánovou a Tkalcovskou stezkou tvoří síť zvanou „Stezky kultury stolování“. Na jednotlivých zastávkách mají turisté možnost nahlédnout přímo do fungujících manufaktur a nahlédnout sklářům či tkalcům přes rameno.

Cílů výletů je v Bavorském lese mnoho, stačí si vybrat ten svůj

Foto: Felgenhauer, woidlife-photography.de

Ubytování a wellness na úrovni

S jedním pětihvězdičkovým, 60 čtyřhvězdičkovými a mnohými dalšími tříhvězdičkovými superior hotely a ozdravnými zařízeními se region Bavorského lesa řadí k předním německým destinacím v segmentu wellness. K pohodovému pobytu přispívají i lokální gastronomie a tradiční výrobky. Vedle obligátní trojice pivo, vepřová pečeně a knedlíky byste neměli vynechat lokální pálenku z kořene koprníku štětinolistého, léčivé byliny příbuzné kopru. Receptura je stará více než sto let a dědí se z generace na generaci.

Bavorským lesem při západu slunce

Foto: Felgenhauer, woidlife-photography.de

Turistické informace o Bavorském lese

Turistickou informační kancelář regionu východního Bavorska, kde lze získat věechny potřebné informace o Bavorském lese, naleznete na následující adrese:

Tourismusverband  Ostbayern e.V.
Im Gewerbepark D04
93059 Regensburg
Tel. +49 (0) 941 58539 0
Fax +49 (0) 941 58539 39
E-Mail: info@bayerischer-wald.de
www.bayerischer-wald.de

Další inspiraci pro dovolenou v Německu hledejte na www.germany.travel

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Výběr článků